MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Duhanpirja “korrupton” trurin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 33
Location : Genova

Duhanpirja “korrupton” trurin Empty
MesazhTitulli: Duhanpirja “korrupton” trurin   Duhanpirja “korrupton” trurin Icon_minitimeMon Jun 16, 2008 2:25 am

Nė momentet e ngarkuara, stresante e tė tensionuara, shumė i besojnė njė cigareje pėr tė gjetur shpėtim. Rastet janė tė panumėrta, aq sa tė shumtė janė ata qė tymosin. Por, nė fakt, studimet e ndryshme qė janė bėrė tregojnė se duhanpirja rrezikon seriozisht organizmin, nė mėnyrė tė veēantė kujtesėn dhe mundėsinė e arsyetimit pėr tė zgjidhur problemet.

Kjo ėshtė njė tezė e mbėshtetur prej kohėsh dhe qė tashmė qėndron nė bazė tė njė studimi tė realizuar nga njė institut shėndetėsor francez, i njohur nė fushėn e vet, nė bashkėpunim me njė universitet nė Londėr dhe publikuar nė revista mjekėsore.

Pėr studimin nė fjalė, kėrkuesit shkencorė janė mbėshtetur nė tė dhėna interesante, qė datojnė qė nė vitin 1985, kur njė studiues ekzaminonte raportin mes statusit socio-ekonomik dhe shėndetit. Tė dhėnat u mblodhėn pas anketimeve tė 10.308 punonjėsve tė ndryshėm.

Mes viteve, 1997-1999 e deri nė periudhėn 2002-2004 u vlerėsuan shumė sjellje duke vrojtuar duhanpirėsit. Nė konsideratė, pėrpos pjesėve tė sjelljes u morėn edhe shpejtėsia nė arsyetime dhe kujtesa e tė analizuarve. Me kalimin e kohės, ndėrkohė qė ata mbaheshin nėn vėzhgim u vunė re humbje tė ndjeshme tė disa zakoneve, qė mė parė i kishin pasur. Kujtesa, reagimi, mundėsia pėr tė arsyetuar shpejt e nė mėnyrė tė logjikshme. Nė vlerėsimin e atyre qė morėn pjesė nė kėtė studim u morėn parasysh

njė sėrė faktorėsh; mosha, seksi, statusi civil, niveli arsimor dhe pozicioni social-ekonomik dhe shėndeti nė pėrgjithėsi. Kėto sipas specialistėve kanė ndikimin e vet nė studim, pėr tė cilin njė pikė mė vete ishte edhe nėse ata konsumonin alkool apo pėrdornin droga.

Rezultatet e studimit tregojnė njė lidhje mes duhanpirjes dhe riskut tė madh nė problemet me kujtesėn dhe aftėsinė pėr tė formuluar njė arsyetim linear. “Tė pish duhan, nuk tė ‘korrupton’ vetėm shėndetin nė pėrgjithėsi, por edhe trurin”- theksuan studiuesit.

Aq e dukshme ėshtė kjo sipas studiuesve, sa pėr shumė prej tė analizuarve, fill pas lėnies sė duhanit, stili i tyre i jetės ndryshonte nė mėnyrė rrėnjėsore, sikur tė lėsh duhanit, ėshtė e njėjta gjė si ti tė kujdesesh pėr veten nė njė mėnyrė mė komplete.

gazeta shekulli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.lushnja.com
erjola
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 30
Join date : 04/05/2009

Duhanpirja “korrupton” trurin Empty
MesazhTitulli: duhan pirja korrupton trurin   Duhanpirja “korrupton” trurin Icon_minitimeWed Jun 03, 2009 5:02 pm

duhanpirja nuk kurrupton vetem trurin por shkatron gjithcka qe e mban ne jet njeriun njerezit pak a shum e din qe duhani esht shkaterrues dhe vdekje e ngadalshme por nuk duan ta besojn dhe me e keqja esht se numri i duhanpirseve esht shtuar dhe vazhdon te shtohet ne nje perqindje shum te madhe .Ky esht me te vertet nje problem serjoz sepse nuk demtohen vetem ata qe e pin duhanin por edhe ata qe nuk e pin por thithin tymin e duhanit e atyre qe pin duhet te merren masa qe ky problem te mbyllet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ledi
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Ledi

Numri i postimeve : 120
Join date : 31/08/2008
Age : 37
Location : Athens

Duhanpirja “korrupton” trurin Empty
MesazhTitulli: Re: Duhanpirja “korrupton” trurin   Duhanpirja “korrupton” trurin Icon_minitimeWed Jun 03, 2009 8:45 pm

Duhani eshte
burimi i vetem natural i nikotines dhe cigaret pėrshkruhen si mjet per
te transportuar ate. Nikotina eshte nje substance e pazakonte sepse
mund te veproje si stimulues dhe qetesues kur absorbohet nga trupi.
Menyra se si ndodhin keto reaksione te dyfishta nuk eshte bere e qarte
akoma.
Nikotina arrin trurin per 10 sekonda. Aty ajo ndryshon aktivitetin metabolik dhe elektrik te trurit si dhe rregullon aktivitetin e hormoneve dhe neurotransmetuesve. Keto ndryshime japin shume efekte negative ne organizem.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Duhanpirja “korrupton” trurin Empty
MesazhTitulli: Re: Duhanpirja “korrupton” trurin   Duhanpirja “korrupton” trurin Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Duhanpirja “korrupton” trurin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shkenca dhe jeta :: Shkenca dhe jeta-
Kėrce tek:  
Create a forum on Forumotion | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions