MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Frika ose fobia!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mel C
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 27
Location : me zemer ne Lushnje jam

MesazhTitulli: Frika ose fobia!   Sat Jun 14, 2008 10:30 pm

Fjala "fobi" tregon njė frikė tė fortė dhe joreale nga sendet, ndodhitė apo edhe ndjenjat. Reann Dumont, i cili tė sėmurėt nga fobia i shėron prej mė shumė se njėzet vitesh, vuri re se "shumė njerėz, pėr tiu shmangur situatave tė ndryshme bėhen tė burgosur shtėpiakė apo jetojnė me vėshtirėsi, dhe shumica pėrdor alkool, kur pastaj vijnė edhe probleme tė tjera". "Rreth tre tė katėrtat e njerėzve me fobi nuk kėrkojnė ndihmė. Nė shumė raste ndikon edhe turpi, pasi ērregullimet psikike nė disa kultura janė tė stigmatizuara si diēka e turpshme. Disa nuk mund ta dinė se ēfarė po ndodh me tė, dhe nuk e dinė se ku duhet tė kėrkojė ndihmė, disa frikėsohen edhe nga vetė shėrimi", thuhet nė raportin e Anxiety Disorders Association of America. Ekzistojnė me qindra fobi tė njohura, mirėpo shkencėtarėt i klasifikojnė nė disa kategori: fobitė qė janė tė koncentruara nė objekte apo situata, si insekte, kafshė, fluturime dhe nga hapėsirat e mbyllura. Fobia shoqėrore karakterizohet me frikėn nga turpi publik, si nė rastet kur duhet tė mbahet ndonjė fjalim.

Fobia shoqėrore ėshtė frikė, shqetėsim dhe veshtiresi qe epengon personin pėr te kryer njė vepėr, fjale a pune ne prani te tjerėve, kėshtuqė me kohe kjo frikė e shtyn personin te ike nga situata shoqėrore.


cila eshte fobia juaj??

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
Erxhi
Antar i ri
Antar i ri
avatar

Numri i postimeve : 10
Join date : 22/06/2008
Location : usa

MesazhTitulli: Re: Frika ose fobia!   Thu Jul 03, 2008 5:49 pm

Gjarperinjt moj te keqen , as ne televizor nuk i shoh dot, keshtu qe ate filmin e ri qe doli ateher SNAKES ON A PLANE nuk e pash Sad
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Burbuqe
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 175
Join date : 12/05/2008

MesazhTitulli: Re: Frika ose fobia!   Sun Aug 31, 2008 3:01 pm

fobia ime eshte ngushtesia. nuk rri dot ne vende te ngushta... kam frike ashensorin pa pasqyre...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Frika ose fobia!   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Frika ose fobia!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shkruajtėn pėr librin e Skėnder Buēpapajt "Frika nga atdheu"!
» Ikėn nga frika gjyqtari shqiptarė nė rastin "Bllaca"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Kultura :: Tema shoqėrore-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Sosblogs