MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Fshesa e grekėve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 33
Location : Genova

Fshesa e grekėve Empty
MesazhTitulli: Fshesa e grekėve   Fshesa e grekėve Icon_minitimeThu Jun 12, 2008 2:47 pm

Fshesa e grekėve 12052510Nė Tiranė nuk ka asnjė tė dhėnė zyrtare, por ajo ekziston. Njė fshesė e madhe po fshin emigrantėt ilegalė shqiptarė, tė cilėt pėr pak evro hyjnė nė veriun e Greqisė pėr tė derdhur djersėn nė plantacionet e efendikojve grekė. Janė rreth 150 emigrantė shqiptarė qė autoritetet greke dėbojnė pėrditė. E tregojnė statistikat e policisė kufitare shqiptare, e cila i klasifikon tė kthyerit si shtetas shqiptarė pa dokumente nė shtetin fqinj. Janė jo pak por mbi 1.300 shtetas shqiptarė qė janė kthyer pėrmes vendkalimit kufitar Kakavijė dhe tė Kapshticės vetėm gjatė javės sė fundit. Ikin si qėmoti kėtu e dhjetė vite mė parė nga mali, apo poshtė nga kufiri i Kakavijės duke paguar edhe nga 2 mijė euro.
“Spiuni” ndenji dje me njė emigrant tė hershėm qė tre herė nė vit kalonte kufirin dhe punonte nė Veria tė Greqisė. “Shkojnė tė zinjtė se nuk kanė ēfarė tė bėjnė nė fshatrat e tyre. Ja unė kam njerėz nė Myzeqe. Tokė pa anė e fund. Me tė gjitha tė mirat. Pjellore sa mė nuk bėhet. Por do lekė. Duhet blerė fara e mirė, duhet paguar mekanika bujqėsore, se ka vajtur nafta 160 lekė litri, duhet blerė plehu qė ta shesin si frėngu pulėn. Pastaj hajde dhe dil nė treg. Me 20 lekė e shitėm vjet domaten dhe ju nė Tiranė e blinit 80. Po na u kalb se e mbyti ajo e importit. Ndaj mos u ēudit qė kushėrinjtė e mi marrin malet e Greqisė dhe lėnė tokat djerrė nė atdhe”,- psherėtiu myzeqari qė ka vendosur mė mirė tė shesė ēikėrrima nė mes tė ish-Bllokut, sesa tė skllavėrohet nga afendikoi grek apo tė rrėnohet nga toka pa bereqet e atdheut.
“Spiuni” hapi faqen e qeverisė dhe gjeti programin 2005-2009, ku thuhej se gjendja e bujqėsisė shqiptare ėshtė nė nivele tė mjeruara. Mė pas vinin premtimet: “Zhvillimi i bujqėsisė sė bashku me agroindustrinė do tė mbėshtetet nė disa politika dhe reforma bazė dhe nxitėse pėr sektorin. Investimet publike dhe tė partnerėve ndėrkombėtarė nė bujqėsi do tė rriten ndjeshėm, por edhe do tė pėrdoren me efektivitet dhe efiēencė. Tregu i hapur i tokės do tė nxisė procesin e rritjes sė dimensionit tė fermave. Do tė sigurohet furnizimi me ēmime tė subvencionuara tė imputeve si dhe do tė fuqizohet kontrolli i cilėsisė sė tyre. Karburanti pėr konsum bujqėsor do te sigurohet me njė ēmim prej jo mė shumė se 40 lekė pėr litėr, pėr tė gjithė fermerėt shqiptarė”
gazeta shekulli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.lushnja.com
Mel C
Moderatore
Moderatore
Mel C

Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 29
Location : me zemer ne Lushnje jam

Fshesa e grekėve Empty
MesazhTitulli: Re: Fshesa e grekėve   Fshesa e grekėve Icon_minitimeThu Jun 12, 2008 3:34 pm

Shyqyr qe po vijne se na ka marre malli per te njohurit tane te cilet kemi kaq kohe pa i pare dhe nuk vijne vetem e vetem prej dokumentave

te vijne te ndertojne shqiperine tani boll punuan per te tjere

_________________
Fshesa e grekėve Welcome028
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.lushnja.com
TAPA-aka-EPPK
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
TAPA-aka-EPPK

Numri i postimeve : 198
Join date : 10/05/2008
Location : Kuala-Peqin (Malaysia)

Fshesa e grekėve Empty
MesazhTitulli: Re: Fshesa e grekėve   Fshesa e grekėve Icon_minitimeFri Jun 13, 2008 9:37 am

Une se di pse ne rrim akoma neper bote dhe durojm mfalni per shprehjen pordhet e grekve po ndertojm greqin dhe kur kthehemi ne vend tone na vjen turp me punu... Ne duhet me ndryshu pak mentalitein per mendimin tim dhe te kthehemi ta bojm nai gjo per vendin tone se saper qeveritaret qe kemi...se cajn kokne fare per ne...ikim ne greqi na pakzon prfiti se me emer myslimon nuk gje dot pune...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://peqini.com
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 33
Location : Genova

Fshesa e grekėve Empty
MesazhTitulli: Re: Fshesa e grekėve   Fshesa e grekėve Icon_minitimeFri Jun 13, 2008 12:39 pm

Ke te derejt o tap , por si ka vajtur puna andej nga ne edhe ata qe jan atje nuk po ushqehen dot ,(me perjashtim te disave) . imagjino se si mund te behet nese veni edhe emigrantet , kjo ndoth sepse nuk kemi nje administrim te mire , por sicili hecen me koken e vet!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.lushnja.com
Sponsored content
Fshesa e grekėve Empty
MesazhTitulli: Re: Fshesa e grekėve   Fshesa e grekėve Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Fshesa e grekėve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek: