MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Vizat e qeverisė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 33
Location : Genova

Vizat e qeverisė Empty
MesazhTitulli: Vizat e qeverisė   Vizat e qeverisė Icon_minitimeWed Jun 11, 2008 3:46 pm

Vizat e qeverisė Tirana10Shqiptarėt vijojnė tė ngjishen radhėve para konsullatave tė vendeve europiane. Pėr njė vizė tė shkretė! Shumėkush pėr tė vizituar familjarėt, tė tjerė pėr tė ndjekur studimet, apo ndonjė kurs a ndeshje sportive, por edhe ata qė duan ta thyejnė rregullin, duke qėndruar ilegalisht nė vendet e kamura tė BE-sė. Por viza “Shengen” kushton. Duhet njė mal me procedura qė tė aplikosh pėr njė vizė, duhen treguar vėrtetime se ke pasuri tė patundshme, se ke ftesė nga pritėsi, se e ke prenotuar vendin ku do tė rrish, se e ke zgjedhur se me ēfarė mjeti do tė pėrfundosh atje. Duhet komunikuar fillimisht me ambasadėn. Po si? Shumė thjesht, me 0900-ėn njė metodė e futur fillimisht nga Ambasada e Republikės Franceze nė Tiranė, qė u pasua shumė shpejt nga simotrat e saj europiane. Nga ana tjetėr e telefonit, nuk tė dalin “vajzat e mira” pėr takime tė nxehta online, por aparatura “papagalle” qė tė reciton se ku duhet tė pyesėsh, duke tė renditur njė manual qė nuk mbahet mend. Por mban mend se kishe njė kartė dhe nuk e ke mė. Pastaj vjen procedura e gjatė. Mund tė presėsh me javė, pėr tė marrė njė vizė disaditore.

Por kanė se nga tė ngjajnė. Janė mė keq ata tė Ministrisė sė Jashtme, dikasteri qė ėshtė pėrgjegjės pėr shtetasit shqiptarė qė duan tė udhėtojnė jashtė kufijve shtetėror. Nėse tė duhet tė pyesėsh pėr vizat, procedurat, pagesėn etj., Ministria tė vė nė dispozicion njė numėr tė gjelbėr... me pagesė, sepse ministrisė i kanė sosur numrat e telefonave fiks tė Albtelekomit!!!

“Dorėzimi nga ana e zyrtarėve tė BE-sė i udhėrrėfyesit pėr vizat, ėshtė njė ngjarje me rėndėsi tė madhe nė historinė e marrėdhėnieve midis BE-sė dhe Shqipėrisė”,- shprehej ministri Lulzim Basha, mė 6 qershor 2008 (shih www.mfa.gov.al). Deri kur tė sqarohet udhėrrėfimi europian pėr qeverinė, shqiptarėt duhet ta gjejnė vetė rrugėn pėr tė shkuar nė BE.

Gazeta korrieri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.lushnja.com
 
Vizat e qeverisė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions