MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Pse njerezit vetvriten?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Burbuqe
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 175
Join date : 12/05/2008

Pse njerezit vetvriten? Empty
MesazhTitulli: Pse njerezit vetvriten?   Pse njerezit vetvriten? Icon_minitimeThu Jun 05, 2008 4:35 pm

Kush gna ju mund te me thoj ku e gjen njeriu nje guxim kaq te llahtarshem qe e shtyn ne vetvrasje?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Mel C
Moderatore
Moderatore
Mel C

Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 28
Location : me zemer ne Lushnje jam

Pse njerezit vetvriten? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse njerezit vetvriten?   Pse njerezit vetvriten? Icon_minitimeThu Jun 05, 2008 4:48 pm

problemet familjare , dashuria dhe ekonomia them se jane pikat kryesore :S
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
Tallava!
Antar i respektuar
Tallava!

Numri i postimeve : 379
Join date : 01/06/2008
Location : Actually in Kosova-Gjilani

Pse njerezit vetvriten? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse njerezit vetvriten?   Pse njerezit vetvriten? Icon_minitimeThu Jun 05, 2008 5:45 pm

Hmmm nuk mund te thuat guxim!!!
Eshte thjesht nje dalje jasht kontrollit e psiqikes se njeriut dmth me nje fjale njeriu i cili ka vetedie te plot nuk vetevritet por nga ato qe tha faviola dhe nga shume probleme te tjera mendja e njeriut bllokohet dhe deri sa te qlirohet merr nje kohe dhe ne ate kohe shume njerez bejne vetevrasje

Pra dhe njhere "Njeriu me mendje te shendoshe nuk ben vetevrasje"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.djbardhi.tk
mira
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
mira

Numri i postimeve : 34
Join date : 18/05/2008

Pse njerezit vetvriten? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse njerezit vetvriten?   Pse njerezit vetvriten? Icon_minitimeThu Jun 05, 2008 6:16 pm

mendoj se nga stresi , depresioni ,papunesia , varferia etj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
era
Antar i respektuar
era

Numri i postimeve : 311
Join date : 08/05/2008

Pse njerezit vetvriten? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse njerezit vetvriten?   Pse njerezit vetvriten? Icon_minitimeThu Jun 05, 2008 8:41 pm

edhe mendoj si tallava...nje njeri me mendje te "shendoshe "nuk vetvritet por merr guximin te perballoj situaten,ndersa nje njeri me mendje dhe shpirt te "dobet" ska guxim fare por instikt te "mjere"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Esmerja
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Esmerja

Numri i postimeve : 58
Join date : 08/05/2008
Age : 33

Pse njerezit vetvriten? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse njerezit vetvriten?   Pse njerezit vetvriten? Icon_minitimeFri Jun 06, 2008 10:40 pm

te vetvriteh eshte budalleku me i madhe qe mund te bej nje njeri , pasi jeta eshte dhurate e zotit , dhe duhet jetuar siē zoti ta drejton
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
TAPA-aka-EPPK
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
TAPA-aka-EPPK

Numri i postimeve : 198
Join date : 10/05/2008
Location : Kuala-Peqin (Malaysia)

Pse njerezit vetvriten? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse njerezit vetvriten?   Pse njerezit vetvriten? Icon_minitimeSat Jun 07, 2008 7:10 am

Nga deshmintaret e Jovajit... lol!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://peqini.com
Burbuqe
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 175
Join date : 12/05/2008

Pse njerezit vetvriten? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse njerezit vetvriten?   Pse njerezit vetvriten? Icon_minitimeMon Jun 09, 2008 5:49 pm

Me ke ber me qesh o ti siper...
Kur kam hapur kete teme mendova; kushedi, do pergjigjet dikush "Nga deshmitaret e Jehovait" sepse une sapo kisha lexuar nje artikull mbi vervrasjet ne shqiperi pikerisht nga fanatizmi kundrejte kesaj rryme.

Qenke gjeni fare; me paske lexuar ne mendje...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
TAPA-aka-EPPK
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
TAPA-aka-EPPK

Numri i postimeve : 198
Join date : 10/05/2008
Location : Kuala-Peqin (Malaysia)

Pse njerezit vetvriten? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse njerezit vetvriten?   Pse njerezit vetvriten? Icon_minitimeTue Jun 10, 2008 7:52 am

Burbuqe shkruajti:
Me ke ber me qesh o ti siper...
Kur kam hapur kete teme mendova; kushedi, do pergjigjet dikush "Nga deshmitaret e Jehovait" sepse une sapo kisha lexuar nje artikull mbi vervrasjet ne shqiperi pikerisht nga fanatizmi kundrejte kesaj rryme.

Qenke gjeni fare; me paske lexuar ne mendje...

hahahah pse sthu ti qe po hap dhe une nai vend me lexu mendjen e njerzve se bon lek hahahha...

Se harrova flm per komplimentin ashtu me thote dhe gjyshja jam gjeniu fisit lol!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://peqini.com
Burbuqe
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 175
Join date : 12/05/2008

Pse njerezit vetvriten? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse njerezit vetvriten?   Pse njerezit vetvriten? Icon_minitimeFri Aug 01, 2008 3:09 pm

epo nje rast ishe o derebardh!!!
mos po te rritet mendja se lexon mendjen e te tjereve?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
pocerina
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 47
Join date : 29/08/2008

Pse njerezit vetvriten? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse njerezit vetvriten?   Pse njerezit vetvriten? Icon_minitimeMon Sep 01, 2008 3:28 pm

Moj Burbuqe! Po lexoj dhe po vras mendjen ( jo veten ) se ke qe nga janari dhe tashti jemi ne shtator qe ke bere nje pyetje:Perse njerezit vetevritend? Nuk di a ke arritur ne ndonje fare konkluzioni,a mund te na japesh ndonje pergjigje.Ti pyete dhe njerezit tu pergjigjen.besoj se ata duan edhe mendimin tend personal,por ama kujdes se do tingelloje si konkluzion.More megjithmend perse vriten gjithe keta njerez?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Burbuqe
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 175
Join date : 12/05/2008

Pse njerezit vetvriten? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse njerezit vetvriten?   Pse njerezit vetvriten? Icon_minitimeMon Sep 01, 2008 4:38 pm

une pikerisht pse nuk e di vet pa kerkoj perfundimet e te tjereve, se po ta dija...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
pocerina
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 47
Join date : 29/08/2008

Pse njerezit vetvriten? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse njerezit vetvriten?   Pse njerezit vetvriten? Icon_minitimeFri Oct 24, 2008 10:27 am

Llazar Mani

P E R S E ?

Perse bejne vetevrasje kaq shume njerez?Perse dhe ku e gjejne kete kurajo kaq te madhe t’ja heqin vetes te drejten e te jetuarit ? Duhet thene qe ne fillim dhe duhet thene me ze te larte, duhet thene me te uluritur, duhet uluritur sa ta degjojne te gjithe se kjo nuk eshte kurajo, kjo nuk eshte force e shpirtit, kjo nuk eshte inteligjence e mendjes.Nuk eshte kjo ajo cka e karakterizon njeriun . Njeriu i perket vehtes,por i perket edhe shoqerise dhe ka shume detyrime ndaj saj. Prandaj quhemi njerez, sepse kemi mendje dhe kete mendje duhet ta perdorim, sepse jemi te detyruar ta perdorim Eshte gjynah i madh te vetvritesh.Perse e ben?Kush ta dha te drejten ti heqesh jeten nje njeriu,qofte edhe vehtes tende . Asnje motiv nuk te justifikon. Pa mendo pak per vehten tende. Bere nje veprim qe nuk duhej ta beje.U trembe dhe i re shkurt. Pate frike,por nuk eshte turp te kesh frike. Edhe ajo eshte ndjenje njerezore.Qe nga femija e deri te plaku frikesohen, por bukuria e njeriut qendron ne ate te gjetjes se forcave per ta pare friken ne sy, per ta luftuar ate e per te fituar kunder saj. Sepse keshtu si ben ti eshte kollaj e kollaj fare.Nuk te shkojne punet mire, hopa vetvritesh, nuk pate fat ne jete dhe hopa vetvritesh,pa menduar per njerezit e tjere, pa menduar per ata qe gezoheshin kur te shikonin qe po ktheheshe nga puna, qe gezonin kur te kishin afer e qe i zente gjumi ne preherin tend duke enderruar diten e neserme kur do shkonit bashke te blenit librat e shkolles.E di qe nuk te mjaftonin leket deri ne fund te muajit,por ama leket per librat e femijeve i kishe ndare vec.Atehere perse?Perse nuk mendove per ata qe te duan ashtu sic je,ashtu sic te shohin perdite.Mos valle jane te tjeret me te mire se ty? Nuk jane leket gjeja me kryesore per njeriun.Eshte familja,eshte gruaja, eshte dashuria per femijet,Aty buron ajo force qe te detyron te jetosh dhe te luftosh per ta. Zoti nuk na beri te gjitheve njelloj, por na beri qe te jetojme bashke. Dhe ti ike,ike pa te pare ne.Ike pa patur asnje faj.Nuk ta shkruajti Zoti oren,e shkruajte vete.Zoti ta fali jeten e te tha.ruaje jeten , mos e prish jeten.Po ta jap jeten per te rritur jete te reja.Shoh fotografine tende qe e kane vene ne tabelen e zeze.Ke dale aty i qeshur.Keshtu ke qene gjithmone.Perkrah teje jane vendosur edhe fotografi te tjera.Jane, pleq me vetulla te trasha e me veshtrim te ngrysur,jane edhe ca plaka te holla e te thara,te rryshkura nga koha.Ne mes te tyre kishin vendosur edhe nje lule.Nje lule te bukur,me te bukur nuk mund te gjeje ne te gjithe boten.E shikoje dhe nuk ngopeshe se shikuari.Te dukej sikur akoma ndjeje aromen e saj, te dukej si nje lule qe qeshte teksa nje fllad i lehte perkundete ngadale petalet e hapura dhe akoma qeshte.Qeshte dhe tundete floket e verdhe si ara qe ben vallezimin e arte te grurit. Dhe qeshte.Ishte ne kohen e saj, ishte vetem shtatembedhjete vjece dhe donte ti gezohej jetes,donte ti gezohej diellit ,donte ti gezohej henes,donte ti gezohej rinise se saj. Donte ti gezohej fluturimit te dallendysheve, me zerin e saj donte te shoqeronte xixerimat e zogjve, te ishte e lire te thithte ajer te lire, por nuk ishte e thene. Rinia e saj u keput ne mes. Nje lajm ogurzi u perhap ne te gjithe vendin , nje ajer i rende ra mbi gjithecka. Flladi pushoi se ledhatuari lulet, lules i rane petalet, gruri pushoi vallezimin. Dallandyshet u struken ,zogjte ndaluan cicerimin,hena u fsheh, dielli perendoi.Ishte vetem shtatembedhjete vjece dhe vdiq.Ajo nuk vdiq.Ate e vrane.E vrava une,e vrave ti,e vrau ai,e vrame ne, te gjithe ne.E vrame ne qe flasim, ne qe perflasim, ne qe shikojme, ne qe pergjojme, ne qe nuk lejme gje pa thene kudo e per kedo.Ajo dashuroi, dashuroi dashurine, ne nuk e falem dhe ajo… dhe pastaj ne filluam te qajme.
O Zot!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
gloria
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
gloria

Numri i postimeve : 71
Join date : 10/10/2008

Pse njerezit vetvriten? Empty
MesazhTitulli: Pocerina   Pse njerezit vetvriten? Icon_minitimeFri Nov 21, 2008 2:57 pm

Smile
E dashur pocerina, kujdes kur i shkruan keshtu. Ti mund ta formosh me pak fjale pse njerezit vetevriten. P.sh. a nuk vuajne ata nga jeta, nga varferia, semundja mos harro se aty ka shume te semure dhe duhet te tregosh konsiderate per ta nga problemet financiare,qe nje here e nje kohe shihnin drite te bardhe po tani iku dhe erdhen vitet e vuajtjes, papunesia.A nuk do te ishte me mire ti ndihmonim njerezit qe kane ndjenja negative ata nuk duan qe e nesermja te vije se nuk kane me fuqi te durojne.Me sa di une ne Shqiperi me shume kenaqen kur tjetri vuan sesa te hedhin nje hap te madh per ta ndihmuar ate. Ama ce do asnjeri nuk do qe te prishe rehatine e vet. Doni sdoni ju pranojeni njerezit nuk gjejne me nje rrugedalje tjeter vec vdekjes. Diku e kam lexuar ne Elbasan nje nene me 4 femije kishte probleme parash nuk mundte te duronte me dhe a e di cberi ajo- i vrau femijet e vet pastaj vrau veten.
Prandaj me e mira eshte ti ndihmojme ata njerez kur kane nevoje per mbeshtetje dhe tu gjendemi prane edhe pse nuk jemi psikologe.Kjo eshte gjeja me e mire qe mund te beje njeriu. mos e merr per ters qe te shkrova keshtu.
pershendetje.

sunny
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 32
Location : Genova

Pse njerezit vetvriten? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse njerezit vetvriten?   Pse njerezit vetvriten? Icon_minitimeFri Nov 21, 2008 4:28 pm

Pershendetje , persa i perket temes mendoj si i referohet sferes personale te cdo njeriu , por edhe gjithe shoqeris qe na rrethone . Mendoj se cdonjeri e ka nje shkak per te cilen vepron ne menyren qe tema jone permend.
Por e mira eshte qe gjesh rrugen sa me te drejt dhe te pershtatshme per te dale nga kjo situat, dhe vetvrasja nuk eshte ajo e duhura por me e shkurtra . Dhe mendoj se kete rruge e zgjedhin ata njerez te cilet nuk kane vullnet te vazhdojn me tej.
Jeta eshte e bukur dhe plot surpriza , keshtu qe cdonjeri prej nesh duhet te zbuloj keto surpriza , te cilat realizohen me kalimin e kohes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
Eevis
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 24
Join date : 25/06/2008

Pse njerezit vetvriten? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse njerezit vetvriten?   Pse njerezit vetvriten? Icon_minitimeMon Nov 24, 2008 6:48 am

per mua keta qe vetevriten i duket jeta Game..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 32
Location : Genova

Pse njerezit vetvriten? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse njerezit vetvriten?   Pse njerezit vetvriten? Icon_minitimeMon Nov 24, 2008 4:04 pm

Po te ishte jeta game do kishe edhe mundesi te tjera por per fat te keq jeta eshte nje!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
pocerina
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 47
Join date : 29/08/2008

Pse njerezit vetvriten? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse njerezit vetvriten?   Pse njerezit vetvriten? Icon_minitimeSun Jan 04, 2009 11:16 pm

Pershendetje dhe faleminderit qee keni lexuar shkrimin tim dhe qe doni te replikoni me mua. Kjo gje me pelqen
dhe me vjen mire te replikoj edhe une me ju,por gjithmone pa as me te voglin paragjykim kundrejt kujtedo.
Si fillim dua te them se nuk me pelqejne pyetjet qe behen ne kete menyre.Cdo njeri qe ben te tilla pyetje e ka
nje motiv,e ka nje aresye.Eshte nje problem qe e shqeteson ate.Ne kete rast dhe per kete lusim Zotin,qe problemi nuk eshte personal,por ama shoqeror eshte dhe zonjusha Burbuqe eshte rritur ne kete shoqeri,e njeh atmosferen ne te cilen
jeton kjo shoqeri,i njeh problemet me te cilat perballet cdo dite kjo shoqeri.Asaj dhe asnjerit nuk i lejohet ti shtroje keto probleme kaq te mprehta me pyetje kaq bajate dhe pa pergjegjesi.Ne fillim ajo thote se: Kur kam hapur kete teme mendova;kushedi, do pergjigjet dikush, "Nga deshmitaret e Jehovait", sepse une sapo kisha lexuar nje artikull mbi vetvrasjet ne shqiperi pikerisht nga fanatizmi kundrejte kesaj rryme.Kurse me poshte thote : une pikerisht pse nuk e di vet pa kerkoj perfundimet e te tjereve, se po ta dija...Po ama ti e din dhe nuk e thua.Jo vetem ti,por une mendoj qe ēdokush qe don te beje nje pyetje,te informohet vete i pari per ēdo gje rreth asaj pyetjeje dhe pastaj ta shtroje ne forum, ku ne fillim te veje ne dukje mendimet e tij dhe pastaj te kerkoje edhe mendimet e te tjereve.
Nuk jam dakord edhe me zonjushen Gloria qe me thote : I dashur pocerina, kujdes kur i shkruan keshtu. Ti mund ta formosh me pak fjale pse njerezit vetevriten. Ne internet e kane trajtuar katerciperisht kete teme dhe prap se prape nuk ja kane gjetur fundin e jo me ta zgjidh une me pak fjale pse njerezit vetevriten .Pastaj sa eshte kjo pak fjale dhe pse duhet me thene pak fjale?
E shoh me vend te citoj disa pergjigje te disa anetareve te forumit.

goca_babit
………. problemet familjare , dashuria dhe ekonomia them se jane pikat kryesore

Tallava! ...............nuk mund te thuash guxim!!! thjesht nje dalje jasht kontrollit e psiqikes se njeriut nga shume probleme te tjera Pra dhe njhere "Njeriu me mendje te shendoshe nuk ben vetevrasje"

Mira………………..mendoj se nga stresi , depresioni ,papunesia , varferia etj

Era…………………nje njeri me mendje te "shendoshe "nuk vetvritet

Esmerja....................te vetvritesh eshte budalleku me i madhe qe mund te bej nje njeri

TAPA-aka-EPPK…Nga deshmintaret e Jovajit..

Burbuqe………… "Nga deshmitaret e Jehovait"

Une per veten time jam dakord me keto pergjigje.Pak fjale por te sakta. Por a mjafton kjo per te mbyllur e per te sheruar kete plage te dhimbeshme te shoqerise sone?Une them qe jo. Dhe ti me keshillon qe une te tregoj konsiderate pčr problemet finanziare te ketyre njerezve qe vuajne nga jeta,nga varferia,semundja.Kurse une te keshilloj qe per keto probleme eshte me mire dhe do besh shume mire qe ti drejtohesh qeverise dhe shtetit tone.Po ato ditet e bardha kur i kishte populli jone qe pastaj i humbi?Ndoshta edhe i ka patur dhe pastaj i ka humbur ke rradha e qumeshtit ,po une nuk di gjo qe i ka pas.
Une pak a shume kam lexuar disa libra,nuk them kushedi sa ,por kam lexu dhe ne asnje vend nuk kam lexu nje
thenie kaq monstruoze e kaq te llahtareshme qe ti pa dashje dhe kete ta them me sinqeritet,qe ti padashje po e thu para te gjitheve.njerezit nuk gjejne me nje rrugedalje tjeter vec vdekjes.Nganjehere goja nuk arrin te shprehe ate qe don zemra.Kete e shoh kur thua:e mira eshte ti ndihmojme ata njerez qe kane nevoje per mbeshtetje dhe tu jendemi prane.Kjo eshte gjeja me e mire qe mund te beje njeriu.
Mos e merr per ters qe te shkrova keshtu.pershendetje.
Edhe ti mos e merr per ters qe te shkrova keshtu.pershendetje.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Burbuqe
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 175
Join date : 12/05/2008

Pse njerezit vetvriten? Empty
MesazhTitulli: q   Pse njerezit vetvriten? Icon_minitimeSun May 17, 2009 11:24 pm

Humbas fillin cdo here qe me duhet te lexoj nje artikull te shkruar nga i siperpermenduri...
Me intereson statistika dhe disa fakte me te cilet forumistet lidhin fenomenin e vetvrasjes, dhe marr nje pyetje si pergjigje (ketu i referohem pyetjes se se siperpermdurit: Po ti pse mendon se njerezit vetvriten?). Komike!!!
Gjithsesi, une nuk kerkoj burime shkencore, as ndonje kerkim shumvjecar, thjesht mendimin personal te bashkeforumisteve, asgje me teper!!!
Nqs ti je dakort per hapjen e nje teme tjeter ku nje veprim i tille te quhet plage kombtare: Mire se te vij!!!
Tema ime nuk eshte e lidhur me emocionalitet, aspak, perkundrazi; me interesojne disa arsye --> te cilat te cjne ne vetvrasje (Pergjigje qe duhet te ruajne distancen epike).

Gjithsesi...
Me sa kam, degjuar, lexuar, marre vesh... une, nje nga arsyet eshte urdheri i dhene nga te ashtuquajturit Deshmitareve e J. per vetvrasjen...
E theksoj: nuk eshte as e provuar, dhe as e kunderprovuar si teori, fraze, arsyetim etj...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
Pse njerezit vetvriten? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse njerezit vetvriten?   Pse njerezit vetvriten? Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pse njerezit vetvriten?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shtypi dhe politika :: Aktualitete shoqėrore-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | identifikimi