MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 A e Dini Se .....

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mel C
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 27
Location : me zemer ne Lushnje jam

MesazhTitulli: A e Dini Se .....   Tue Jun 03, 2008 2:52 pm

* Syri i njė struci ėshtė me i madh se truri i tij.
* Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.
* Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.
* Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeē jane ne burg ose nen hetim.
* njė mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.
* Kur thyhet njė xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.
* Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.
* Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.
* Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur njė siperfaqe me te madhe se Belgjika.
* Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.
* Ne njė nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.
* vetėm mushkonjat femra piskojne.
* Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
* 96% e sallatorit, ėshtė uje.
* Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.
* Shteti me me teper rruge te asfaltuara ėshtė Franca.
* Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeēare nuk fliste normalisht.
* njė shqiponje mund ta shohe prejen e saj qė 3000 metra larg.
* Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.
* ėshtė e Nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte.
* Fluturat shijojne me ane te kembeve.
* Delfinet flene me njė sy hapur.
* njė njeri qesh mesatarisht 13 herė ne dite.
* Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.
* Ne trupin e nejriut muskuli me i forte ėshtė gjuha.
* Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia njė flete nuk mund te paloset teper se 9 herė.
*Femrat i perpelitin syte 2 herė me shume se meshkujt.
*njė ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa njė kale.---Nė 1750 nė botė jetonin rreth 800 milionė njerėz, nė 1850 njė miliardė mė tepėr dhe nė njė 1950 edhe njė tjetėr miliard mė tepėr. Mastaj u deshėn vetėm 50 vjet pėr tu dyfishuar dmth. 6 miliardė.
---Gjysma e popullsisė sė botės fiton vetėm rreth 5% tė pasurisė nė botė.
---Megjithėse nė botė ka mė shumė se 600 milionė telefona, gjysma e botės ende nuk ka bėrė asnjė telefonatė.
---Nė Ditėn e Nėnave nė SHBA bėhen mė tepėr telefonata personale se nė ēdo ditė tjetėr nė ēdo shtet tjetėr.
---1 nė 10 persona nė botė jetojnė nė ishull.
---Nė 1870 nė Londėr jetonin mė shumė Irlandezė sesa nė Dublin.
---Mundėsia pėr tė tė rėnė rrufeja ėshtė 1 nė 600,000
---Rreth 27% e ushqimit nė vendet e zhvilluara pėrfundon nė koshat e plerave.
---Gjysma e popullisė sė botės ėshtė nėn moshėn 25 vjeē.
---Nė pėrėndim njerėzit ndėrrojnė shtepi mesatarisht 1 herė nė 7 vjet.
---Sherbimi Postar i SHBA dėrgon rreth 43% tė postės botėrore, ndjekėsi mė i afėrt ėshtė Japonima me 6 %.
---Nė vendet e zhvilluara % e te rritureve qė martohen ra nga 72% ne 1970 nė 60 % ne 1996. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e parė u rrit nga 50% nė 67%. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e dytė ėshtė rreth 10 % me e lartė se nė martesėn e parė.
---Mesatarisht nė botė shkohet nė shkollė 200 ditė, nė SHBA 180 ditė, nė Suedi 170 ditė, nė Japoni 243 ditė.
---Qė nga viti 1972 janė prodhuar rreth 64 milionė tonė kanoēe alumin(rreth 3 trilion kanoēe). Nėse kėto do tė vendoseshin njėra pas tjetrės, mund tė arrinin deri nė hėnė rreth 1000 herė. Kanoēet e alumint pėrbėjnė 1% tė materialeve mbeturina.
---Mė shumė se 1 miliard tranzistorė prodhohen....ēdo sekondė.
---Sipas Byrosė sė mirėnjohur ne SHBA Census, 19% e fėmijėve nė Amerikė jetojnė nė varfėri.
---Nė Australi ka mė shumė se 150 milionė dele dhe njė popullsi prej rreth 17 milionėsh.
---Nė Zelandėn e Re ka 4 milionė njerėz dhe 70 milionė dele.
---Nė krahun e njė majmuni ka rreth 25 milionė qime.
---DNA ka njė madhėsi prej 1 tė mijtat e milimetrit, pėrbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe pėrmban 1 milion faqe njohuri.
---Njė njeri harxhon mesatarisht 3 vjetė tė jetės ne banjo.
---Peshqit e harrojnė ēdo gjė qė ndodhen vetėm pas 10 min.
---Njė njeri i rritur merr frymė afėrsisht 25 000 herė nė ditė
---Kompjuterat modern janė ndėrtuar duke u bazuar nė sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit tė njė zvarritėsi.
---Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3000 vjet dhe pėr kėtė arsye dylli i mjaltit pėrdoret pėr procesin e mumjazimit.
---Njeriu mė i gjatė ėshtė 2.75 cm
---Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.
---Nė fytyrėn e njė maceje ndodhen 146 muskuj.
---Peshkaqenėt nuk sėmuren.
---Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.
---Nėse do tė mund tė pėrdornim 13% tė trurit, do tė mund tė shfaqeshim nga njė vend nė njė tjetėr.
---Strucat i kanė sytė mė tė mėdhenj se truri.
---Hyrja e folesė sė milingonės drejtohet pėrherė nga Veriu.,
---Nėse damarėt e njeriut do tė vendoseshin njeri pas tjetrit do tė mund tė pėrshkronin Ekuatorin 2 herė.
---Formuesi i Ēmimit Nobel, Alfred Nobel nė fakt ishte njė fabrikator dinamiti.
---Ivani i IV. i cili erdhi nė pushtet nė vitin 1533 nė Rusi, vrau djalin e vet me pretendimin se synonte ti merrte fronin.
---Njė njeriu i duhen 12 vjet pėr tė numėruar nga 1 deri nė 1 miliard. merrte fronin.
---Minjtė nuk mund tė vjellin.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
Tallava!
Antar i respektuar
avatar

Numri i postimeve : 379
Join date : 01/06/2008
Location : Actually in Kosova-Gjilani

MesazhTitulli: Re: A e Dini Se .....   Sat Jun 07, 2008 5:49 pm

Laughing Laughing Laughing Laughing
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.djbardhi.tk
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Re: A e Dini Se .....   Mon Jun 16, 2008 4:15 pm

E DIJE QE....

Lartesia e Piramides Se Keope eshte ekzaktesisht e larte 1/1000000 ( nje te nje milionten) e distances se Tokes nga Dielli ?!!!!


Prinderit me te rinj te te gjithe koherave jetuan ne Kine ne 1910 dhe ishin 8 dhe 9 vjeē.


Papa me i ri i te gjithe koherave kishte vetem 11 vjeē.


111.111.111 x 111.111.111 = 12.345.678.987.654.321


Eshte e pamundur te teshtish me syte hapur ( ...po provoni ?!!!) kujdes se rrezikoni tju dalin syte nga vendi.!!!


I vetmi ushqim qe nuk prishet, eshte mjalti.


Kuak Kuak ( i rosave dhe patave) , nuk ben eko ( nuk oshetin) dhe kjo nuk dihet perse !!!!


Miza e dheut mund te ngreje pesha deri ne 50 here me te renda se pesha e vet dhe mund te shtyje pesha deri ne 30 here me te renda se pesha e vet.


Nje plesht mund te beje nje hedhje deri ne 350 here gjatesise se tij.


ēakmaku eshte shpikur perpara shkrepeses!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Re: A e Dini Se .....   Mon Jun 16, 2008 4:16 pm

E dije qe ....
Rregullisht, cdo person qesh 15 here ne dite ?

Qe coca-cola originale ishte ngjyre jeshile ?

Qe zemra e karkalecit te detit ndodhet tek koka?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
Mel C
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 27
Location : me zemer ne Lushnje jam

MesazhTitulli: Re: A e Dini Se .....   Fri Jun 27, 2008 1:15 am

NIKO shkruajti:
E dije qe ....
Qe coca-cola originale ishte ngjyre jeshile ?

Qe zemra e karkalecit te detit ndodhet tek koka?

affraid affraid

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: A e Dini Se .....   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
A e Dini Se .....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Argetim dhe zbavitje :: Gjeagjeza dhe kuriozitete-
Kėrce tek:  
Forumotion.com | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Sosblogs.com