MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 10 arsye pse duhet te qeshim

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mel C
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 27
Location : me zemer ne Lushnje jam

MesazhTitulli: 10 arsye pse duhet te qeshim   Tue Jun 03, 2008 2:44 am

Te qeshim ėshtė menyra me e mirė pėr te ndihmuar trupin tone te funksionoje sa me mirė. ėshtė njė shprehje e fytyres qė shpreh ndjeshmeri, dashuri dhe argetim. Me ane te buzeqeshjes permiresojme shendetin, rrisim bukurine dhe eleminojme stresin.

1 - E qeshura ėshtė ngjitese. Kur dikush qesh ndryshon humorin e te tjereve dhe i ben gjėrat me te bukura. njė njeri i qeshur mbart gezim mbi vete.

2 - E qeshura na ben te dukemi njerez te suksesshem. Njerezit e qeshur duken me te sigurte, dhe mbeshteten me shume nga te tjeret. Provoni te qeshni gjatė njė mbledhje apo gjatė njė takimi dhe njerezit do te sillen me ju ne menyre komplet ndryshe.

3 - E qeshura na ben te dukemi terheqes. Te gjithė ne terhiqemi nga njerezit e qeshur. Duam t’a njohim njė njeri te qeshur dhe te kuptojme pėrse ndihet kaq mirė.

4 - E qeshura ndryshon humorin tone. Kur te jeni te merzitur provoni te qeshni. Ka shume mundesi qė humori juaj do te ndryshoje pėr me mirė. Te qeshesh mund te beje qė trupi juaj t’a ndihmoje mendjen te ndihet me mirė.

5 - E qeshura terheq lekuren e fytyres dhe na ben te dukemi me te rinj. Muskujt qė perdorim pėr te qeshur ngrene lekuren e fytyres duke na bere te dukemi me te rinj.

6 - E qeshura eleminon stresin. njė njeri i stresuar apo i lodhur dallohet nga fytyra. Kur jeni te stresuar provoni te qeshni dhe stresi do te zhduket.

7 - E qeshura ben qė trupi te cliroje Endorfinat, ilaē natyral kunder dhimbjes dhe humorit te keq. E qeshura ėshtė njė droge natyrale.

8 - E qeshura forcon sistemin imunitar. Duke qeshur ndihmojme sistemin imunitar te funksionoje me mirė.

9 - E qeshura ul tensionin e gjakut. gjatė qeshjes kemi njė reduktim te matshem te presionit te gjakut. Ne qofte se keni ne shtepi njė mates tensioni beni kėtė eksperiment: matni tensionin, pastaj uluni dhe qeshni pėr njė minute duke lexuar ndonje gje pėr te qeshur. Me pas matni perseri tensionin dhe do te habiteni.

10 - E qeshura na ben te ndihemi pozitive. Provoni kėtė test: qeshni dhe gjatė qeshjes mendoni ndonje gje negative pa pushuar se qeshuri. ėshtė shume e veshtire! Kur qeshim trupi yne i transmeton mendjes mesazhin se “jeta ėshtė e bukur”. Largoni depresionin, stresin dhe trishtimin me njė buzeqeshje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
10 arsye pse duhet te qeshim
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» LEXOJE .. Patjetėr duhet tė lexohet,dhe patjetėr duhet tė shpėrndahet-Ataku nė zemėr
» Fotaq Andrea: Ne duhet tė flasim me gjuhėn e shqiptarizmės e tė kulturės sonė tė lashtė
» LIRI LOSHI: NUK NDALET SERBIA - AJO DUHET NDALUR!
» FJALIMI i Azem Hajdarit nė vitin 1992: Unė di shumė, ndaj duhet tė zhdukem. Jam viktimė e kėsaj diktature tė re
» Faik Krasniqi: Protokolli Eulex-Serbi, tanime pune e kryer,por si duhet te reagohet ndaj ketij Protokolli

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Argetim dhe zbavitje :: Gjeagjeza dhe kuriozitete-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Sosblogs.com