MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Kosova Nder vendet e para ne rajon ne perdorimin e internetit!!!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Tallava!
Antar i respektuar
Tallava!

Numri i postimeve : 379
Join date : 01/06/2008
Location : Actually in Kosova-Gjilani

Kosova Nder vendet e para ne rajon ne perdorimin e internetit!!! Empty
MesazhTitulli: Kosova Nder vendet e para ne rajon ne perdorimin e internetit!!!   Kosova Nder vendet e para ne rajon ne perdorimin e internetit!!! Icon_minitimeTue Jun 03, 2008 1:17 am

Kosova radhitet para disa vendeve tė rajonit nė pėrdorimin e internetit. Sipas statistikave tė revistės sė specializuar "Internet World Stats", Kosova del nė mesin e vendeve me rritje mė tė madhe nė pėrdorimin e internetit. Edhe pse nuk ka tė dhėna zyrtare se sa ėshtė numri I atyre qė kanė lidhje interneti pėr shkak se shumė kompani, madje edhe tė palicencuara, ofrojnė shėrbime dhe lidhje tė tilla, ofruesit e shėrbimeve tė internetit janė tė kėnaqur me nivelin e shfrytėzimit.

"Internet World Stats" ka publikuar numrin e pėrdoruesve qė kanė lidhje tė pėrhershme nė internet, sipas tė cilės Shqipėria ka numrin mė tė vogėl tė pėrdoruesve qė kanė lidhje interneti, me mė pak se 1000, Bosnja ka rreth 40 mijė, ndėrsa Maqedonia e cila ka numėr pėrafėrsisht tė njėjtė banorėsh me Kosovėn, ka 35 mijė lidhje tė vazhdueshme interneti.
Edhe pse nė Kosovė mungojnė tė dhėnat zyrtare, vetėm kompania "Ipko-Net", e cila ka shtrirje nė tė gjithė Kosovėn, ka 30 mijė lidhje, ndėrsa Telekomi ka 10 mijė konektime interneti. "Kujtesa", ITS", "Albnet", gjithashtu janė tė pranishėm nė treg, kryesisht pėrreth kryeqytetit, ndėrsa ka operatorė lokale tė cilėt i ofrojnė kėto shėrbime. Po tė merren parasysh edhe kompanitė e tjera qė ofrojnė shėrbime interneti, Kosova ka rreth 60 mijė konektime, qė ėshtė mė e lartė se tė gjitha vendet e rajonit nė bazė tė pėrqindjes sė popullsisė. Edhe nga tė deklaruarit si pėrdorues tė internetit dhe nga numri i lidhjeve, del se nė Kosovė interneti pėrdoret mė shumė sesa nė Serbi, Shqipėri, Maqedoni dhe Bosnjė, madje edhe se nė Bullgari dhe Greqi, tė cilat janė anėtare tė BE-sė.

Sa u pėrket ēmimeve, oferta nė Kosovė pėr lidhje interneti nė shtėpi ėshtė mė e lirė krahasuar me shėrbimin e internetit nė Shqipėri, por edhe Maqedoni. Pėrderisa oferta mė e lirė nė Maqedoni nėpėrmjet Telekomit ėshtė rreth 10 euro pėr sasi tė kufizuar deri nė 2 gb transferim,
Telekomi i Shqipėrisė nuk ka ofertė mė tė lirė tė lidhjes ADSL sesa 21 euro pėr transferim pa limit. Ndėrsa, nė Telekomin e Kosovės, me 15 euro pėrfshirė edhe taksen e telefonisė, ofrohet shėrbimi i ADSL-sė pa limit. Nė Kosovė mė tė avancuara mbeten ofertat e kompanive private, tė cilat sillen rreth 10 euro, tė cilat nė Kosovė janė tė shumta. Nė "Ipko - Net" thonė se janė tė kėnaqur me nivelin e pėrdorimit tė internetit. "Ka njė trend gjithnjė e mė shumė nė rritje qė ka filluar pas luftės. Por, brengosės ėshtė numri shumė i vogėl I sajteve qė ofrojnė pėrmbajtje nė gjuhen shqipe, qofshin ato lajme ditore, apo sajte me interesa tė posaēėm si sport, kulture, hobi etj.", - vlerėsoi Akan Ismaili nga "Ipko-Net". Ndėrsa, Astrit Gashi nga Posta e Kosovės, tha se interneti edhe nė Kosovė kohėve tė fundit ka njė shtrirje tė jashtėzakonshme. "Megjithatė, shqetėsues mbetet fakti se ende jemi larg pėrmasave evropiane tė pėrdorimit", tha ai.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.djbardhi.tk
Mel C
Moderatore
Moderatore
Mel C

Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 29
Location : me zemer ne Lushnje jam

Kosova Nder vendet e para ne rajon ne perdorimin e internetit!!! Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova Nder vendet e para ne rajon ne perdorimin e internetit!!!   Kosova Nder vendet e para ne rajon ne perdorimin e internetit!!! Icon_minitimeTue Jun 03, 2008 1:20 am

urime Kosoves nga ana ime

me te vertet qe jane te perparuar goxha Smile
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
Tallava!
Antar i respektuar
Tallava!

Numri i postimeve : 379
Join date : 01/06/2008
Location : Actually in Kosova-Gjilani

Kosova Nder vendet e para ne rajon ne perdorimin e internetit!!! Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova Nder vendet e para ne rajon ne perdorimin e internetit!!!   Kosova Nder vendet e para ne rajon ne perdorimin e internetit!!! Icon_minitimeMon Jun 09, 2008 4:02 am

Me te vertete qe ne kosove qmimet jan pak me te lira dhe shpejtesia eshte pak me e larte duke krahasuar me shqiperine ndersa per vendet tjera nuk di cfare te them

ishalla po ecen dhe shqiperia me hapa me te shpejte drejt internetit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.djbardhi.tk
Sponsored content
Kosova Nder vendet e para ne rajon ne perdorimin e internetit!!! Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova Nder vendet e para ne rajon ne perdorimin e internetit!!!   Kosova Nder vendet e para ne rajon ne perdorimin e internetit!!! Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kosova Nder vendet e para ne rajon ne perdorimin e internetit!!!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shkenca dhe jeta :: Informatikė dhe Internet-
Kėrce tek:  
Create a forum on Forumotion | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions