MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Pamje dhe Pershkrim nga Qyteti i Durresit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mel C
Moderatore
Moderatore
Mel C

Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 29
Location : me zemer ne Lushnje jam

Pamje dhe Pershkrim nga Qyteti i Durresit Empty
MesazhTitulli: Pamje dhe Pershkrim nga Qyteti i Durresit   Pamje dhe Pershkrim nga Qyteti i Durresit Icon_minitimeSun Jun 01, 2008 9:33 pm

Durrėsi ėshtė qytet bregdetar nė Shqipėrinė e mesme. Porti i Durrėsit ėshtė kryesori nė vend, gjithashtu njė port i rėndėsishėm detar i Mesdheut.Durrėsi mund tė krahasohet me qytetet mė tė medhenj tė Mesdheut antik dhe Mesdhetar. Qyteti Epidamn Dyrak u ndertua nga Iliret Taulane, dallendyshasit ne shekuj XIII-XI p.K Banoret e pare te Dyrrahut, para ilireve te quajtur protoiler, pellazge, ngriten ne rrethinat e ketij qyteti, vendbanimet e para prehistorike. Ne kushtet e njė klime mesdhetare, zona me e pershtateshme pėr banim ishte ajo e lumit Erzen (Ululeus) si dhe Ultesira Perendimore perreth saj. Ne bregdetin e Gjirit te Durresit u vendos qendra e pare apo limani me emrin Dyrrah. Sipas autoreve antik, ky qytet u themelua nga dy mbreter me origjine ilire te quajtur Dyrah dhe Epidamn.
Vija bregdetare, sidomos plazhi i Durrėsit, ka kushte tė favorshme pėr zhvillimin e turizmit. Nga pikjpamja e turizmit kulturor ka kodrėn ku u zhvillua beteja midis Cezarit e Pompeut, qė nihet me emrin “Shkėmbi” (“Petra”), dhe po pėrballė tij, “Kodra e Shėn Mėhillit” (“La Colina di San Michele), ku u zhvillua beteja midis Perandorit tė Bizantit, Aleks Komneni dhe Robert Guiskardit, nė 18 tetor 1081., zbuluar njė bazilikė e shek.VI, e vizitueshme, sidomos pėr mozaikun e saj.


Pamje dhe Pershkrim nga Qyteti i Durresit Durrsi

Pamje dhe Pershkrim nga Qyteti i Durresit Durrsi%202

Pamje dhe Pershkrim nga Qyteti i Durresit Durrsi%203
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.lushnja.com
 
Pamje dhe Pershkrim nga Qyteti i Durresit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: ē'eshtja kombetare :: Viset shqipetare-
Kėrce tek:  
Create a forum on Forumotion | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions