MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 pamje dhe pershkrim nga qyteti i Divjakes

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mel C
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 27
Location : me zemer ne Lushnje jam

MesazhTitulli: pamje dhe pershkrim nga qyteti i Divjakes   Sun Jun 01, 2008 7:50 pm

Plazhi i Divjakes i gjatė rreth 12 km ėshtė njė nga bukurite naturore me mirė te konservuara ne Shqiperi. Plazhi ne te shumten e rasteve frekuentohet nga banoret vendas ose vizitoret e ardhur nga qyteti i lushnjes, por edhe nga turiste te tjere. Dunat, qė zgjojne interes pėr tu vizituar, gjenden ne pjezen veriore te zones, pas pemeve dhe pergjate bregdetit ranor. Dunat shtrihen pėr rreth 15 km me njė gjeresi prej 50 m. Ato nuk jane shume te larta dhe arrijne njė lartesi nga 1 deri ne 2.5 m.
Me njė siperfaqe afersisht 1.250 hektare ndodhet rreth 5 km nga Divjaka, ne bregdetin Adriatik dhe 40 km nga qendra e qytetit te Lushnjes. Gjithashtu pjese e ketij parku ėshtė edhe kompleksi i quajtur Laguna e Karavastase, kjo zone ėshtė qė nga viti 1994 nen mbrojtjen e Konventes Nderkombetare te Ramsar-it.
Parku ėshtė njė nga ekosistemet me te rendesishme te gjithė Shqiperise. njė perfaqsues tipik i ketij ekosistemi ėshtė pelikani kacurrel (pelicanus crispus), dhe rreth 6,4% e gjithė e popullsise se kolonise ka vendbanimin ne Lagune. Karavastaja ėshtė pika perendimore me ekstreme e shumimit te ketij lloji shpendi ne Europe. ne kėtė park ka shume mundesi pėr zhvillimin e eko-turiamit, turizmit bregdetar, vezhgues zogjsh, peshkim etj.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
Jonida1981
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 52
Join date : 16/06/2008

MesazhTitulli: Re: pamje dhe pershkrim nga qyteti i Divjakes   Tue Jul 01, 2008 5:04 pm

PERLE E BREGDETIT SHQIPTAR...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Mel C
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 27
Location : me zemer ne Lushnje jam

MesazhTitulli: Re: pamje dhe pershkrim nga qyteti i Divjakes   Tue Jul 01, 2008 5:07 pm

Sa me ka marre malli per plazhin e Divjakes Sad
spo gjej dot kohen te shkoj :S

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: pamje dhe pershkrim nga qyteti i Divjakes   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
pamje dhe pershkrim nga qyteti i Divjakes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Fotoreportazhė nga Abas Fejzullahu:PAMJE TRISHTUESE NGA PRISHTINA
» Kadri Mani: Shaban Braha nga Prizreni - i dyshimtė nė ēdo pikėpamje

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: ē'eshtja kombetare :: Viset shqipetare-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Create your own blog