MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Pamje dhe pershkrim nga qyteti i Lushnjes

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mel C
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 27
Location : me zemer ne Lushnje jam

MesazhTitulli: Pamje dhe pershkrim nga qyteti i Lushnjes   Sun Jun 01, 2008 7:31 pm

Edhe pse me numėr tė kufizuar banorėsh,Lushnja dallohet si njė nga rrethet me prodhim tė rėndėsishėm kulturor.Nė Lushnje kanė lindur dhe janė rritur artistikisht shumė personalitete tė kulturės shqiptare. Nė fushėn e dramaturgjisė pėrmenden veēanėrisht dramaturgu Loni Papa,aktorja Margarita Xhepa si dhe aktori-regjizor Gjergji Lala(tani gjemdet nė Itali dhe vazhdon tė punojė si aktor; roli i tij i fundit ėshtė ai i ambasadorit sovjetik nė filmin "Il papa buono". Lushnja ėshtė vendlindja e kėngėtares mė tė madhe shqiptare tė tė gjitha kohrave Vaēe Zela. Nė fushėn e letėrsisė ky qytet zė njė nga vendet mė tė rėndėishme nė Shqipėri. Tė pėmendur prozatorėt Vath Korreshi, Halil Jaēellari e Lazėr Radi(figurė poliedrike). Por Lushnja ėshtė veēanėrisht vendi i poetėve.Kjo trevė vazhdon tė jetė njė shkollė e vėrtetė poezie,duke u u nisur nga perkursori i saj Faslli Haliti,pėr tė arritur tek Visar Zhiti,Fatbardh Rustemi,Bujar Xhaferri etj..
Brezi mė i rėndėsishėm i poetėve tė sotėm tė Lushnjes pėrfaqėsohet nga emra shumė tė pėrmendur shkrimtarėsh qė janė bėrė tė njohur e tė vlerėsuar lart nga kritika jashtė Shqipėrisė si Shpendi Sollaku Noč , Jozef Radi e Gėzim Hajdari nė Itali, Ferdinand Laholli nė Gjermani , Gazmend Kapllani nė Greqi ...


P.s fotot e qytetit te Lushnjes i gjeni ne galerine e forumit Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
Jonida1981
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 52
Join date : 16/06/2008

MesazhTitulli: Re: Pamje dhe pershkrim nga qyteti i Lushnjes   Tue Jul 01, 2008 5:06 pm

PO TROMBISTIN E TALENTUAR SHQIPTAR, ARJAN HASANLLIUN E HARRUAT...?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Mel C
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 27
Location : me zemer ne Lushnje jam

MesazhTitulli: Re: Pamje dhe pershkrim nga qyteti i Lushnjes   Tue Jul 01, 2008 5:08 pm

po po e paskemi harruar ate dhe nipin e tij Kastro Zizon haaaahaaahhaa haaaahaaahhaa

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Pamje dhe pershkrim nga qyteti i Lushnjes   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pamje dhe pershkrim nga qyteti i Lushnjes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Fotoreportazhė nga Abas Fejzullahu:PAMJE TRISHTUESE NGA PRISHTINA
» Kadri Mani: Shaban Braha nga Prizreni - i dyshimtė nė ēdo pikėpamje

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: ē'eshtja kombetare :: Viset shqipetare-
Kėrce tek:  
Forumotion.com | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Sosblogs