MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Islami gjithandej....

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Princo
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Princo

Numri i postimeve : 82
Join date : 26/09/2010

Islami gjithandej.... Empty
MesazhTitulli: Islami gjithandej....   Islami gjithandej.... Icon_minitimeThu Oct 14, 2010 11:14 pm

Islami gjithandej.... 41569_158029920517_881583_n
Nuk ka njeri nė rruzullin tokėsor qė pranon tė jetoj jetėn e tij jashtė fesė. Disa njerėz nuk duan tė dėgjojnė pėr fenė, por as ata nuk janė jashtė fesė. Tė tjerėt e shajnė fenė pėr ēdo ditė, por nė ēastet e vdekjes i luten Zotit qė t`ia falė gabimet. Ish- presidenti i Jugosllavisė Josip Broz Tito gjatė tėrė jetės sė tij propagandonte luftėn kundėr fesė, madje pėrmes urdhrave tė tij u ekzekutuan shumė hoxhallarė, hafizllar etj. Por, sipas njė hulumtimi tė bėrė nga Shevki Sh.Voca, nė momentet e vdekjes sė tij, Titoja pendohet pėr tėrė veprimtarinė e tij kundėr Zotit dhe fesė.Madje edhe ateistėt e pėrbetuar nuk kanė mundėsi tė jetojnė jetėn e tyre jashtė fesė. Ata deklarojnė se janė kundėr fesė e Zotit, por, nė fakt, nė momentet mė kritike tė jetės sė tyre gjenden karshi simptomave tė ideologjisė sė mendjes tė pasqyruar nė shpirt.Logjikisht, ateisti qė mohon fenė, nuk do tė kenė mundėsi qė tė i ikė ligjeve dhe ligjėsive tė Zotit. Pėrderisa edhe ai ka shpirt, ndenja, emocione e moral. Teknika dhe teknologjia po mundohen qė tė humbin rolin e anės shpirtėrore tė njeriut duke thyer tė gjitha parametrat ideologjik. Prezencėn e fesė nė shoqėri, veēanėrisht asaj islame, nuk mundet ta denigroj asnjė shoqėri e ēoroditur. Ndoshta disa grupe shoqėrish do tė mundoheshin qė tė lakonin idetė e sakta tė Islamit mbi konceptin e paqes dhe tolerancės. Ata nė kėtė mėnyrė rezymojnė njė tė pavėrtetė rreth pėrhapjes sė kėsaj feje. Shpikin edhe terma tė tillė si terrorizmi nė kurriz tė pėrhapjes islame dhe nė mėnyrė tė vazhdueshme u munduan qė tė referohen nė argumentet e tyre historike kinse pėr pėrhapjen e Islamit me shpatė. Secila pėrhapje me anė tė shpatės e dhunės jetėn nė kėtė botė e ka shumė tė shkurt. Por, propaganda e ashpėr mediatike po bėn efektin e saj afatshkurtėr. Edhe pse pas ēdo sulmi qė i bėhet Islamit dhe myslimanėve, ne gjejmė njė hap pozitiv tė interesimit tė tė tjerėve ndaj kėsaj feje.Kemi shumė grupe nė shoqėrinė tonė qė janė intolerantė ndaj fesė islame, janė kundėr mėsim besimit dhe haptas hedhin vrer ndaj ēdo iniciative pėr rikthimin e rinisė nė rrugėn e drejtė. Kėto grupe edhe pse po bėjnė shumė zhurmė nė shoqėri, prapė se prapė efekti i veprimtarisė sė tyre ėshtė kundėr tyre. Realiteti po tregon qė gjithnjė e mė shumė tė rinjtė dhe tė rejat tona po interesohen pėr fenė, po lexojnė rreth saj dhe po ndryshojnė jetėn e tyre pėr tė mirė. Nė njė seancė fetare tė organizuar nė njė qytet, njėra prej temave tė trajtuara ishte “Si ta ndryshojmė shoqėrinė”. Njė i pranishėm nė atė seancė logjikshėm komentoj paraqitjen nė skenė tė kėsaj seance mė kėtė titull duke menduar me mendjen e njė njeriu qė ėshtė rritur nga presioni i medias, duke thėnė, po pse tė ndryshojmė shoqėrinė?Ndoshta ky njeri qė parashtron kėtė pyetje shkon pėr ēdo ditė nė xhami, por presioni i medias e bėn tė veten duke reflektuar tek ai njė imazh tė njėjtė pėr rehatshmėrinė nė njė shoqėrinė tė degjeneruar. Ai qė ėshtė mėsuar tė lexoj libra tė ndryshėm, mendon me veten e tij se tė gjithė njerėzit lexojnė njėjtė si ai dhe se ka se ēka tė bisedoj me to. Dikush tjetėr ėshtė tregtar dhe mendon se edhe tė tjerėt janė tregtar dhe bisedon gjatė tėrė kohės nė tė gjitha shoqėritė vetėm pėr tregti. Tė tjerėt janė tė dhėnė pas sportit, muzikės e artit dhe kėshtu krijohen shumė grupe shoqėrish tė cilat tė gjitha i ngėrthen feja.Nė librin “Drugite za Islamot” autori Ajni Sinani paraqet mendime tė dijetarėve, filozofėve, burrave tė shtetit, qė kanė thėnė pėr Islamin , pėr myslimanėt, pėr Kur`anin, pėr Muhammedin a.s. etj. Ndėrmjet tjerash Mahatma Gandi kishte thėnė:” Nė ditėt e ngadhėnjimit tė tij, Islami ishte mjaft tolerant, gjė qė shkaktoi admirim te tė gjithė popujt. Kur nė perėndim sundonte errėsira, nė horizontin e Lindjes, lindi njė yll shkėlqyes i cili shndėrriti dhe ngushėlloi botėn, e cila rėnkonte nga mjerimi. Hindusėt duhet ta studiojnė Islamin me respekt, dhe atėherė kanė pėr ta dashur, ashtu si e dua unė”.Ka thėnė Resulullahu s.a.v.s. :” Kjo fe do tė depėrtoj nė ēdo vend ku arrin dita dhe nata. Ajo nuk do tė lėrė shtėpi qyteti e fshati pa depėrtuar.”Ky hadith fatmirėsisht sot ėshtė bėrė realitet tė cilin realitet po e pėrjetojmė. Edhe pse ne si mysliman kemi shumė sulme nga tė katėr anėt e globit, prapė se prapė gėzon fakti i rizgjimit tonė. Bota shpesh herė ka qenė e padrejtė ndaj nesh. Ajo edhe sot e kėsaj dite ėshtė duke pėrdorur padrejtėsi , dhunė, e shtypje ndaj nesh. Por, me emrin dhe ndihmėn e Allahut myslimanėt dhe Islami do tė triumfoj. Edhe njėherė bota do tė shoh drejtėsinė e Islamit dhe myslimanėve tė bartur nė tė katėr anėt e rruzullit tokėsor. Ajo ditė ėshtė afėr. Vetėm duhet durim, vullnet, punė dhe besim....Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Agim Shkodra
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 85
Join date : 28/07/2010

Islami gjithandej.... Empty
MesazhTitulli: Re: Islami gjithandej....   Islami gjithandej.... Icon_minitimeSat Oct 16, 2010 3:52 pm


POLITIKA E SHQIPTARĖVE NĖ MAQEDONINĖ ANTISHQIPTARE
Engjėll KOLIQI


Garlate (Lecco), 13 maj 2009
Nė vitet e fundit, jemi dėshmitarė tė shumė lėvizjeve politike, nė hapsirat ballkanike, qė shkaktuar nga faktori njeri, shpesh edhe janė pėrgjakur. Pikėrisht pėr shkak tė rrymave shumė t’ashpra dhe agresive, politiko-nacionaliste, hapsirat ballkanike nė shekujt dhe vitet e fundit kanė qenė arenė e shumė luftėrave. N’ato hapsira janė hapur shumė varre pėr njerėzit e pafajshėm, tė vrarė n’ato luftėra. Pothuajse tė gjitha luftėrat e shekujve dhe viteve tė fundit, nė kėto hapsira, ishin tė drejtuara kundėr kombit tonė. Falė gabimeve fatale tė politikės dhe diplomacisė ndėrkombėtare tė kohės, Shqipėria u nda dhe iu dha pjesė-pjesė shteteve pėrrreth (Serbisė, Greqisė, Maqedonisė e Malit tė Zi). Kėshtu mbi dy tė tretat e kombit shqiptar mbetėn jashtė trojeve, qė zyrtarisht i takonin shtetit shqiptar. Dhe, pėr ēudi, ēdo orvatje bashkimi nga ana jonė, me poltikėn dhe diplomacinė ndėrkombėtare kualifikohej si lėvizje nacionaliste, bile duke na akuzuar se kėshtu po punojmė “pėr formimin e Shqipėrisė sė Madhe”, qė nė tė vėrtetė ishte Shqipėria Etnike, ose thėnė shkurt e qartė: Shqipėria Normale.

E gjithė kjo amulli politike u shkaktua me angazhimin e pėrhershėm tė klasave partiake-shtetėrore nė kryeqytetet e vendeve pėrrreth qė kishin pushtuar trojet tona. Falė kėtyre lojėrave tė fėlliqta politike, me t’u mbyllur Lufta e Dytė Botėrore, qarqet sllavo-ortodokse tė lidhura nė mullarin komunist, njohėn njė komb tė ti dhe njė shtet tė ri – atė tė Maqedonisė, ku si kryeqytet caktuan Shkupin – qytetin me mė sė shumti shqiptarė nė botė e njė kohė edhe kryeqytet i Vilajetit tė Kosovės. Era e rrezikut t’asaj loje politiko-diplomatike qė e luajtėn qarqet sllavo-komuniste mbi gjashtėdhjetė vite mė parė, po ndihet edhe sot. E zhytur nė tė njėjtat lojėra, Greqia e sotme (poashtu shoviniste) po e bllokon Maqedoninė nė integrimet ndėrkombėtare – siē thuhet – pėr shkak tė emrit tė saj. Grekėt pretendojnė qė Aleksandri i Madh ishte i tyre e ai nė tė vėrtetė ishte i yni – ilir. Me emrin e tij ai vend (Maqedonia) e mba emrin dhe qeveria e Shkupit pretendon t’ia ngris njė pėrmendore nė qendėr tė kryeqytetit. Duke pasur parasysh rolin e madh tė figurės sė Nėnės Tereze nė botė dhe identifikimin e drejtė te saj kombėtar – shqiptar, sllavomaqedonasit duan t’ia shkatėrrojnė shtėpinė e lindjes nė Shkup dhe aty ta ndėrtojnė njė katedralė ortodokse. Kėso planesh dijnė dhe mund tė bėjnė vetėm sllavo-komunistėt e tėrbuar, qė duan gjithmonė tė rrojnė mbi shpatullat e tė tjerėve. Jo siē shprehen ata, por grekėt kanė plotėsisht tė drejtė qė e pengojnė integrimin ndėrkombėtar tė shtetit me emrin Maqedoni.

Po shqiptarėt n’atė shtet, qė pėrbėjnė mė shumė se gjysmėn e popullsisė, ēka po bėjnė dhe ēfarė politike po udhėheqin?! Nė kėtė pyetje po pėrgjigjem vetė, me gjuhėn qė e meriton politika e shqiptarėve atje. Ata pėr qėllime karrieriste personale, po ua bėjnė vetėm okej dhe peqej sllavo-maqedonasve, duke ua lėpirė kėmbėt dhe... Pėrfaqėsimin nė parlamentin e kėtij shteti e bėjnė sipas “kėshillave tė vėllezėrve maqedonas”, aq sa ata duan dhe u lejojnė, por kurrsesi sipas numrit tė popullsisė, respektivisht tė zgjedhėsve. Mjafton qė ata personalisht tė jenė deputetė e ministra, pėr kombin s’ka rėndėsi. Nė zgjedhjet e fundit, po tė votonin tė gjithė shqiptarėt pėr njė kandidat tė pėrbashkėt, presidenti i Maqedonisė do tė zgjidhej shqiptar, por ata dualėn me disa kandidatė dhe ishte shumė e qartė qė do tė humbnin qė tė gjithė. Disa shkojnė aq larg saqė thonė se ashtu ishin marrė vesh dhe ēdo marrėveshje duhet respektuar. E ne i pyesim ata: - Ku ėshtė Marrėveshja e Ohrit dhe sa po zbatohet. Dhe po ua konfirmojmė: kusht i domosdoshėm pėr plotėsimin e interesave personale ėshtė plotėsimi i mirėfilltė i interesit kombėtar.

Duke i parė tė gjitha kėto, patriotėt shqiptarė nė fillim tė kėtij shekulli zhvilluan njė luftė ēėirimtare. Duke parė se po e marrin krejt Maqedoninė sllavo-maqedonasit dhe bashkėsia ndėrkombėtare luajtėn njė tjetėr lojė tė fėlliqtė politike pėr t’u shpėtuar kombi fals sllavo-maqedonas, u organizua e ashtuquajtura Konferenca e Ohrit dhe u arrit njė marrėveshje pėr ndaljen e luftimeve dhe pėr ndėrtimin e njė shteti atje, me tė drejta tė plota tė tė gjitha nacionaliteteve. Shqiptarėt (pėrfaqėsues tė politikės) i thanė po. Lufta u ndal.

E tani atje po ndėrtohet njė shtet sllavo-maqedonas, duke i shtypur tė drejtat e tė tjerėve e sidomos ato tė shqiptarėve, qė nga dita nė ditė janė aktorė tė pavlefshėm tė kompromiseve politike atje. Marrėveshja e Ohrit kurrė nuk u realizua praktikisht e qarqe tė ndryshme shqiptare (herė PDSH e herė BDI) vazhdojnė t’i ējerrin kolltuqet e pushtetmbajtėsve tė shtetit tė kriminelėve sllavo-maqedonas.

I gjetur nėn trysninė e drejtė politike tė SHBA-ve ai shtet u detyrua ta njohė Republikėn e Kosovės, mirėpo siē dijnė vetėm sllavo-ortodoksėt kokmunistė, kurrė nuk u lidhėn marrėdhėnie diplomatike, me emėrim ambasadorėsht e me hapje ambasadash. Dje, me rastin e inaugurimit tė presidentir tė ri maqedonas, nė Shkup nuk u ftua i vetmi president republike i njė vendi fqinj – Dr Fatmir Sejdiu. Nuk u ftua nga presioni serbian, sepse vėllai i madh nga Beogradi (Boris Tadiqi) nuk do tė mund tė jetė aty bashkė me Presidentin e Republikės sė Kosovės. Dhe shqiptarėt shkuan aty e festuan me “vėllezėrit” sllavė. Bile shkoi edhe Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė - Bamir Topi. Ai edhepse nuk u ul nė tavolinėn e kafesė me Tadiqin, edhepse kritikoi haptas presidentin sllavo-maqedonas pėr mungesėn e Presidentit tė Kosovės, gaboi rėndė me pjesėmarrjen a tij aty. Ai duhej tė thoshte: - “Ju falemnderit, por nuk mund tė vij aty ku nuk u ftua vėllai im”!

Derisa ne tė veprojmė me kėso politika nėnshtrimi me fqinjtė e me ndėrkombėtarėt, do tė na ndodhin ēdo ditė gjėra tė pėrēudshme, ruana Zot deri nė copėtimin e shkapėrderdhjen e mėtejshme tė trojeve tona etnike. E fajet kuptohet kush i ka – liderėt e qarqeve dhe partive politike shqiptare, qė po duan tė bėjnė njė karrierė personale politike, mbi kurrizin e kėrrusur tė kombit. Le tė dihet njėherepėrgjithmonė kush janė tradhtarėt. Le t’u thuhet atyre haptas se nuk mund tė pėrgjigjen as tė flasin nė emėr tė shqiptarėve as tė shqiptarizmės. Rroftė Shqipėria Etnike! Rroftė Kombi Shqiptar! Zoti i bekoftė mbarė shqiptarėt nė Shqipėrinė Etnike!


fluturoo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Agim Shkodra
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 85
Join date : 28/07/2010

Islami gjithandej.... Empty
MesazhTitulli: Re: Islami gjithandej....   Islami gjithandej.... Icon_minitimeSat Oct 16, 2010 4:42 pm

Po bashkengjis mendimin e nje myslimani te viseve jasht Shqiperise.
Kurani s'mundet te jete i shfuqizuar simbas disa Ajeteve qe i kam pare:

2:85
A besoni ju nė njė pjesė tė librit dhe mohoni nė pjesė? Dhe ēfarė ėshtė shpėrblimi i atyre qė bėjnė kėtė tė shpėtuar poshtėrim nė jetėn e kėsaj bote, dhe ... dėnim mė tė ashpėr.

6:34
Nuk ka asnjė tė ndryshojė vendimet e Allahut.

6:115
Pėrsosur ėshtė Fjala e Zotit tėnd nė tė vėrtetėn dhe drejtėsinė. Nuk ka tjetėr, qė mund tė ndryshojė fjalėt e Tij.

10:64
Nuk ka asnjė ndryshim nė Fjalėt e All-llahut.

18:27
Dhe lexon atė qė ėshtė shpallur ty nga libri i Zotit tėnd. Nuk ka kush qė mund t'i ndryshojė fjalėt e Tij.
Pasi thote ne kete menyre kurrsesi s'duhet te ndryshohen fjalet e Allahut.

E pse ne kete rast ndryshohen?:
2:106
Asgjė e shpalljes tona (madje edhe njė ajet tė vetėm), nuk kemi abrogojė apo tė shkaktojnė tė harrohet, por kemi sjellė (nė vend), njė mė tė mirė, ose si e tij.

16:101
Dhe kur Ne kemi vėnė njė zbulesė nė vend tė (njė tjetėr) shpallje, - dhe All-llahu di mė sė miri atė qė Ai e zbriti - ata thonė: Vėrtet! ti je duke shpikur. Shumica e tyre nuk dinė.

Ajo qe nuk preket siq thuhet me larte nga ato Ajete kurrsesi s'duhet me u prek ato, ose te pezullohen si do qe thojshin ne kete Forum por ky eshte nje gabim se ajo qe behet s'preket, por fatkeqesisht te koka prek...
Pastaj sa Engjuj kan qen kur Engjujt i folen Maris (mejremit) 1 apo me shume?

Po flitet vetem per nje Engjull jo me shume:

19: 16-19
Duke i folur pėr Maria nė librin, kur ajo ishte tėrhequr nga njerėzit e saj nė njė dhomė nė kėrkim tė Lindjes, dhe kishte zgjedhur izolim prej tyre. Mė pas Ne dėrguam tek Shpirti jonė e saj dhe ajo mori pėr pamjen e saj tė njė njeri i pėrsosur. Ajo tha: "Ja! Kėrkoj strehim te e Mėshiruesit prej teje, nėse ti je Perėndia tė devotshmit. Ai tha: "Unė jam vetėm i dėrguar i Zotit tėnd, qė tė mund tė japim nė ty njė djalė tė patėmetė.

Kurse ketu po folet per me shume Engjuj jo vetem per 1:
3: 42
Pėrkujto kur engjujt i thanė: "O Mary! Lo! All-llahu i zgjodhi dhe i bėri ty tė pastėr, dhe ti ka preferuar mė lartė (tė gjithė) gratė e krijimit.
3: 45
(Pėrkujto) kur engjujt i thanė: O Mary! Lo! All-llahu jep lajmin e gėzuar e ty njė fjalė prej tij, emri i tė cilit ėshtė ai, Mesihu, Isa, bir i Merjemes, tė shquar nė botė dhe nė botėn tjetėr, dhe njė prej tė afėrmve (All-llahut).

Nuk po tregohet cilesia reale tek keto Sure. Sidoqoft vazhdojm me Sure tjera...

Kush i udheheq Pabesimtaret qe te mos shkojn ne rrugen e drejt? Allahu? Apo Iblisi?

Keto Sure qe i postoj jane se Allahu eshte ai qe i shudhon njerzit dhe nuk i kthen ne rrugen e drejt, por ne rrugen e pa drejt ate te Iblisit vet...ncnc cfar Zoti...

Allahu ketu thote:

2:6-7
Sa i pėrket jobesimtarėt, nėse tėrhoqe vėrejtjen apo nuk ua tėrhoqe vėrejtjen se ėshtė e gjitha njė pėr ta, ata nuk besojnė. All-llahu ka mbyllur tė dėgjuarit e tyre dhe zemrat e tyre, dhe nė tė pamurit e tyre ka njė perde.

6:25
Ne kemi vėnė mbi zemrat e tyre mbulesė, tė mos e kuptojnė, dhe nė veshėt e tyre shurdhim tė rėndė.

17:97-98
Sa pėr atė tė cilin Ai e lė tė humbur, pėr ata ti do tė gjeni asnjė miq mbrojtjen e pos Tij, dhe Ne do t'i tubojmė ata nė ditėn e gjykimit nė fytyrat e tyre, tė verbėr, memece dhe e shurdhėt, banesa e tyre do tė jetė Xhehennemi, sa herė qė abateth, Ne rritjen e flakė pėr ta. Se ėshtė shpėrblimi i tyre, ngase ata mohuan argumentet tona.

18:57
Lo! nė zemrat e tyre Ne kemi vėnė mbulesa nė mėnyrė qė ata tė mos kuptojnė, dhe nė veshėt e tyre shurdhim tė rėndė. Dhe pse ti thirrur ata nė rrugė tė drejtė, nė kėtė rast ata kurrė nuk mund tė udhėhiqet drejt.

Kurse ne rastin e dyte tregon se udheheqja e Pabesimtarve ne rrugen e gabuar behet nga Iblisi. Kjo tregon qe Zoti s'eshte I Gjithedishem se koka dikush qe po mundet t'ja nderpres Gjithedishmerin Zotit:
7:16-18
Tani, pasi ti [Allahu] ke dėrguar mua [Iblisi] humbur, nė tė vėrtetė unė do tė rri nė pritė pėr ta nė Tėnde rrugėn e drejtė. ... Ai [All-llahu] tha: "Dil nga kėtej, degraduar, me dhunė. Si pėr tė tilla prej tyre si pas teje, me siguri do ta mbush Xhehennemin me tė gjithė ju.

15:39-40
Ai tha: "Zoti im! Sepse ti mė ke dėrguar humbur, unė vėrtetė do tė zbukurojnė rrugėn e gabimit tė tyre nė tokė, dhe do t'i largojnė ata tė gjithė, tė ruajtur me ata qė janė robėrit Tu tė pėrkryer tė pėrkushtuar.

19:83
A nuk sheh se Ne i kemi lėshuar shejtanėt mbi jobesimtarėt pėr tė turpėruar ata me konfuzion?

Ani kjo Sureja e 19:83 kur po thote i kan lshu Shejtanet drejt jo Pabesimtarve kjo eshte fatale. Edhe Allahu paska shejtan? Hajde rren hajde pfff....
Shkojm me katastrofen e radhes ne Kuran:

Sa e gjatė ėshtė dita e All-llahut? Ketu flitet per 1,000 vite:

22:47
Njė ditė All-llahu ėshtė si njė mijė vjet tė asaj qė llogaritni ju.
32:5
Ai drejton urdhėresė nga qielli nė tokė, pastaj ajo ngrihet te Ai nė njė ditė, pėr tė cilėn masė ėshtė njė mijė vjet qė llogaritni ju.

Kurse tek Sureja tjeter flitet per 50.000 vite:

70:4
Atij nė njė ditė qė zgjatė pesėdhjetė mijė vjet ėshtė.

Kush zgjedh Shejtanet qe te behen shok me Pabesimtart?

Allahu:

7:27
Ne kemi bėrė shejtanėt miq tė mbrojtjes pėr ata qė nuk besojnė.

Pabesimtaret:
7:30
Njė parti e ka Ai e drejtoi drejt, ndėrsa ka vetėm tė mbajė mbi gabim (tjetėr) tė partisė, pėr lo! ata zgjedhin shejtanėt pėr mbrojtjen e pėrkrahėsve nė vend tė All-llahut dhe tė mendojnė se ata janė nė rrugė tė drejtė.

Faraoni Egjiptian simbas Kuranit a ishte fundosur me gjithe ushtrin e vet? Apo kishe qen i Shpetuar?

Ne keto Sure tregon qe ka qen i Fundosur me gjithe ushtrin e vet:

17:102-3
Unė tė gjykoj tė humbur ty, o Faraonit. Dhe ai dėshironte tė trembė ata nga toka, por Ne e pėrmbysėm atė dhe ata qė ishin me tė, tė gjithė sė bashku.
28:40
Ne e kapėm atė [Faraoni] dhe ushtėria e tij, dhe i braktisur ato deri nė det.

43:55
Pra, kur ata na zemėruan, Ne i dėnuam ata dhe i pėrmbytėm tė gjithė.

Sureja tjeter eshte qe s'eshte fundos Faraoni:
10:90-92
Faraon ... kur (fatin e) mbytja e arriti, pra, ai tha: Unė besoj se nuk ka zot pos Tij nė tė Cilit besuan beni israilėt ... Por kjo ditė po tė shpėtojmė ty nė trupin tėnd qė ti mayst tė jetė njė argument pėr ata qė vijnė pas teje.

Kjo ka qen vetem Argument per me i bind brezat e ardhshem qe ke qen i turperuar ndaj Zotit, kurse Faraoni s'ka qen i vdekur por vetem Ushtria e tije.

Deri me tash na knaqi Kurani te vazhdojm me tutje cka po na tregon shum defrim me Kuranin

A do te shkojne te gjithe Hebrejt dhe Krishtert ne Ferr a jo?

Po te gjithe kan me shku ne Ferr:


3:85
Kush kėrkon fe tjetėr pėrveē dorėzohet (tek Allahu) se nuk do tė pranohet prej tij, dhe ai do tė jetė njė humbės nė botėn tjetėr.

5:72
Ata me siguri nuk besuan tė cilėt thonė: Vėrtet! All-llahu ėshtė, Mesihu bir i Merjemes. ... Lo! kushdo qė i atribuon partnerėt e All-llahut, pėr atė All-llahu ka ndaluar parajsė. vendi i tij ėshtė zjarri. Pėr mizorėt nuk do tė ketė ndihmėtarė.

Jo te gjithe s'do te shkojn ne Ferr, disa paskan me pshtu:
2:62
Ata tė cilėt janė hebrenjtė, dhe tė krishterėt, dhe Sabean - kush beson nė All-llahun dhe Ditėn e Fundit dhe bėn vepra tė mira - me siguri shpėrblimi i tyre ėshtė te Zoti i tyre, dhe pėr ta nuk ka frikė tė vijė mbi ta as qė do tė brengosen.

5:69
Lo! ata qė besuan, dhe ata qė janė hebrenjtė, dhe Sabean, dhe tė krishterėt - kushdo qė beson nė All-llahun dhe Ditėn e Fundit dhe bėn vepra tė mira - pėr ta nuk ka frikė tė vijė mbi ta as qė do tė brengosen.

A mundet Muhamedi me pyt per ndonje tarif?

Po:

2:195
Shpenzojnė pasurinė tuaj nė rrugėn e All-llahut.
8:41
Ēka tė marrė si plaēkė lufte, lo! njė e pesta e tyre ėshtė pėr All-llahun, dhe pėr tė dėrguarin dhe pėr tė afėrmit.
9:111
Lo! All-llahu bleu prej besimtarėve jetėn e tyre dhe pasurinė e tyre, sepse nė Xhennet do tė jetė e tyre.

Ne kete raste s'ka Tarifa per Muhamedin:
12:104
Mos i kėrko ti atyre ndonjė shpėrblim pėr tė.

36:21
Ndiqni atė qė nuk kėrkon prej jush ndonjė shpėrblim.

42:23
Unė nuk kėrkoj prej jush ndonjė shpėrblim.

52:40
Ose mos u kėrkon ti (Muhammed) njė tarifė prej tyre nė mėnyrė qė ata janė tė zhytur nė borxhe?

68:46
A ms mendove ti (Muhammed) tė kėrkojė njė tarifė prej tyre nė mėnyrė qė ata janė tė tatohen rėndė?

:Si duhet te trajtohen Herbenjt dhe Krishteret?

Me miresi dhe durim


2:109
Shumė nga njerėzit e librit tė gjatė pėr tė bėrė ju jobesimtarė ....Allahu Fal dhe do tė jetė tolerues (ndaj tyre) derisa All-llahu tė japė komanda.

Sureja qe kundershton kete eshte?

Te luftoni kunder tyre:

9:29
Lufta kundėr tė tillė tė atyre qė u ėshtė dhėnė libri, si tė mos besojnė nė Allahun.

A do te fal Allahu ndokend per ndonje gje?

Po do te fal Allahu:

4:110
Megjithatė, kushdo qė bėn gjėra tė shpirtit tė keqe apo tė gabuar tė tij, pastaj kėrkon falje te All-llahut, do tė gjeni All-llahu falė, ėshtė mėshirues.

39:153
Thuaj: "O robėrit e Mi, tė cilėt kanė qenė tė pakursyer pėr tė lėnduar e tyre! Dėshpėrim nuk e mėshirės sė All-llahut, i Cili falė tė gjitha mėkatet. Lo! Ai ėshtė mėkatfalėsi, Mėshiruesi.

Sureja kundershtuese eshte qe Allahu nuk fal.

Allahu nuk fal disa gjera:

4:137
Ata tė cilėt besuan, pastaj nuk besuan dhe pastaj (prapė) besoj, pastaj mohuan, dhe pastaj e shtuan mosbesimin, All-llahu kurrė nuk do tė falė atyre.
4:168
Ata qė nuk besuan dhe tė merren nė gabim, All-llahu nuk do t'i falė ata.
9:80
Kėrko falje pėr ta (o Muhamed), ose kėrkoni jo falje pėr ta, edhe pse ti kėrko falje pėr ta shtatėdhjetė herė All-llahu nuk do t'ju falė atyre. Kjo, sepse ata mohuan All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij.
47:34
Ata qė nuk besuan dhe largoheni nga rruga e All-llahut dhe pastaj vdesin jobesimtarėve, All-llahu me siguri nuk do tė falė atyre.

Sa Engjuj kan luftuar me Muhamedin neper luftera kunder Pabesimtarve?

Me 3000 Engjuj?

3:124, 126
Kur ti i them besimtarėve: A nuk ėshtė e mjaftueshme pėr ju qė Zoti juaj duhet tė ju pėrkrah me tre mijė engjėjt e zbritur (nė ndihmė)? ...
All-llahu caktoi kėtė vetėm si njė mesazh i mbush me gėzim tė mirė pėr ju, dhe se nė kėtė mėnyrė zemrat tuaja mund tė jetė nė pjesėn tjetėr - Fitorja vjen vetėm prej All-llahut, i gjithfuqishmi, i urti.

Apo me 1000 mij Engjuj?

8:9-10
Kur t'i ke kėrkuar ndihmė prej Zotit tuaj dhe Ai ju ėshtė pėrgjigjur (duke thėnė): "Unė do t'ju ndihmoj me njė mijė e engjėjve, radhė nė radhė. All-llahu i emėruar vetėm si lajme tė mira, dhe qė zemrat tuaja, nė kėtė mėnyrė mund tė jetė nė pushim. Fitorja vjen vetėm me ndihmėn e All-llahut. Lo! All-llahu ėshtė i Fuqishmi, i Urti.

Nuk ka asnjė detyrim nė fe.
2:256

Kush tė dojė, le tė besojė, e kush tė dojė, le tė mohojė.
18:29

Po ju fenė tuaj, dhe tek unė fenė time.
109:6

Jo:

nuk janė tė dashur nga Allahu.
All-llahu nuk i do jobesimtarėt. 3:32

Ai nuk i do jobesimtarėt. 30:45

Kush kėrkon fe tjetėr pėrveē dorėzohet (tek Allahu) se nuk do tė pranohet prej tij, dhe ai do tė jetė njė humbės nė botėn tjetėr. 3:85
Ai qė merrė hebrenjtė dhe tė krishterėt pėr miqtė. ... Ai midis jush qė merr ato pėr miqtė ėshtė (njė) prej tyre. 5:51
do tė vritet nga besimtarėt.
Ata tė gjatė qė ju tė mohoni edhe si ata besuan ... marrin ato dhe mbytni kudo qė t'i gjeni. 4:89
Luftoni idhujtarėt kudo qė t'i gjeni, dhe pėr tė marrė ato (rob), dhe rrethosh tyre, dhe tė pėrgatiten pėr ta ēdo pritė. 09:05

S'ka hajr ne Libra Shenjt per bes, por ju jeni te Ironika si Krishtert ashtu edhe ju jeni...

Sa kohe ju dashte Allahut qe ta ndertonte Qiellin dhe Token?

Mue po me ndoket si 6 dite:

7:54
Lo! Zoti juaj ėshtė All-llahu qė krijoi qiejt dhe tokėn nė gjashtė ditė.

10:03
Lo! Zoti juaj ėshtė All-llahu qė krijoi qiejt dhe tokėn nė gjashtė ditė.

11:07
Dhe Ai ėshtė qė krijoi qiejt dhe tokėn nė gjashtė ditė.

50:38
Ne krijuam qiejt e tokėn dhe gjithēka ka ndėrmjet tyre, brenda gjashtė dite.

57:4
Ai ėshtė qė krijoi qiejt dhe tokėn nė gjashtė ditė.

Interesant gabim kokshna kan me lart se 8 qenka:

41:9-12
Thuaj (O Muhamed, idhujtarėt): A ju jeni ata Atij qė e krijoi tokėn pėr dy ditė ... Ai vendosi kodra tė forta mbi tė, dhe tė mirat asaj dhe matet aty ushqimin e vet nė katėr ditėve tė ... Pastaj Ai i urdhėruar ata shtatė qiej brenda dy ditėve ....

Token per 2 dite. 4 dite per kodrat dhe ushqimin mbi Toke. Qiejt mbrenda 2 dite.

2+4+2 barazim me 8 dite.

Iblisi eshte Engjull apo Xhin?

Engjull:


15:28-31
Pra, kur unė kam bėrė atė dhe t'i japė atij nga Shpirti im, nuk ju bien poshtė, vetė sexhde atij. Pra, engjėjt ranė nė sexhde, tė gjithė sė bashku. Pėrveq Iblisit. Ai refuzoi tė jetė me sexhde.

Qe do te thote kjo ka qen Engjull kur kan pranu te jen te gjithe te perkuluru ka bere pjes si Engjull, dhe disa Libra tjer thojn se Iblisi ose Luciferi ishte Krye Engjulli, dhe mi afermi i Zotit, por me mos bindjen ndaj Zotit u refuzu nga Zoti sa qe eshte bere Djall.

Ne keto Sure tjera tregohet se Iblisi ka qen nje Xhin.

Xhin:

7:12
Ai tha: Ēfarė pengoi ty qė nuk e ke tė bien nė sexhde, kur Unė tė urdheroj ty? (Iblisi) tha: "Unė jam mė i mirė se ai. Mua mė ke krijuar nga zjarri, ndėrsa atė e krijove nga balta.
[Xhinėt janė krijuar nga zjarri. (15:27)]

18:50
Dhe (pėrkujto) kur Ne u thamė engjėjve: Bini nė sexhde para Ademit, dhe ata ranė nė sexhde, tė gjithė tė shpėtuar Iblisit. Ai ishte nga xhinėt, prandaj ky u rebelua kundėr Zotit komandėn e tij.

38:76
Mua mė ke krijuar nga zjarri.

Shum dobt...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Islami gjithandej.... Empty
MesazhTitulli: Re: Islami gjithandej....   Islami gjithandej.... Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Islami gjithandej....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shtypi dhe politika :: Aktualitete shoqėrore-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions