MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Nje saktesim mbi inkurajimin e homoseksualitetit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Princo
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Princo

Numri i postimeve : 82
Join date : 26/09/2010

Nje saktesim mbi inkurajimin e homoseksualitetit  Empty
MesazhTitulli: Nje saktesim mbi inkurajimin e homoseksualitetit    Nje saktesim mbi inkurajimin e homoseksualitetit  Icon_minitimeTue Oct 05, 2010 6:56 pm

Me arsyetime aq te keqija sa gjithmone, ne Shqiperi eshte celur nje debat mbi homoseksualitetin, ku zerat me shungullues gjakojne ta inkurajojne ate duke e cilesuar nje prirje seksuale te natyrshme, e cila duhet te respektohet. I eshte bere thirrje shoqerise te tregohet e ndricuar dhe te mos gjykoje nga erresira, madje nga erresira brenda shpelles. Ne krye duhet thene se askush nuk ka te drejte te trajtoje keq dike, per shkak te homoseksualitetit, qofte ky mjek, polic, gjyqtar, nepunes etj., pasi barazia e gjithkujt para ligjit eshte e drejte themelore, por inkurajimi i homoseksualitetit dhe arsyetimet e shtrembra nuk mund te jene nje e drejte e askujt. Ka nje keqkuptim te jashtezakonshem mbi homoseksualitetin ne paraqitjen e tij si nje sjellje te natyrshme. Shoqata qe parazitizmin e ka gjetur si mision ne vend te keqkuptimit ne kete bote, kerkojne respektimin e lirive te njeriut duke ngaterruar rende te drejtat e pernjemendta me ato abstrakte. Pa u keqardhur asfare per dijen dhe te verteten, dhe duke mbllacitur gjithfare tagjie iu del para, ne kete rast homoseksualiteti, keta drejtues shoqatash por edhe disa te tjere sociologe e psikologe kerkojne heqjen e tabuve... (vijojne disa klishe te tilla pakuptim)... respektimin e nje Shqiperie moderne. Ta tjetersojne ne te natyrshem madje edhe te shendetshem apo te drejte, sa heteroseksualiteti kete sjellje po gjakojne pa ndalur edhe gazetare, opinioniste e diplomate te ndryshem. Ne gazeten "Panorama" disa dite me pare, z. Kajsiu, shkruante se homoseksualiteti eshte i natyrshem dhe se ajo eshte hequr nga lista e semundjeve me kohe. Fakti qe tek kafshet ekziston nje sjellje e tille, metonte ai, tregon se ajo eshte e natyrshme. Shembujt ne histori nuk mungojne. Edhe shume te tjere kane shkruar gjera te ngjashme dhe duket se opinion ne vend, po dorezohet para nje fakti te tille. Natyra njerezore dhe ajo e kafsheve eshte krejt e ndryshme dhe eshte e pamundur te kuptosh se kur tek kafshet shfaqin nje sjellje seksuale te caktuar, ndonese atje jane verejtur rralle sjellje homoseksuale. Simon Le Vay, nje prej studiuesve me te njohur te neurologjise ne bote, profesor ne "Harvard medical Center", thote ne studimin e tij "Miti homoseksual tek kafshet", se ndonese jane verejtur sjellje homoseksuale eshte e pamundur qe kafshet te kene nje sjellje te tille kohegjate pa u perfshire ne sjellje heteroseksuale. Nje orientim homoseksual tek kafshet eshte nje gje gati e paqene. Ne anen tjeter dr. Antonio Pardo i Universitetit te Navarre-s, Spanje, shkruan: "Te flasim drejt, tek kafshet nuk ekziston homoseksualiteti. Per arsye te mbijeteses, instinkti i riprodhimit tek to eshte gjithnje i drejtuar tek seksi i kundert. Kur jane verejtur marredhenie me seks te njejte ka pasur te tjera instinkte qe kane nderhyre e kryesisht ato te dominimit qe jane shume te zhvilluara tek kafshet". Per ta pare ne nje kend tjeter tek kafshet verehet edhe kanibalizmi, por kjo nuk do te thote se ky eshte i natyrshem per njerezit. Argumenti ne mbrojtje te faktit qe homoseksualiteti duhet respektuar sepse ai eshte biologjik me shembull kafshet do te ishte fatkeq perpara ngrenies se te voglit nga i madhi tek felinet per shembull. Dr. Dean Hamer, nje prej gjenetisteve me te medhenj ne bote kerkues ne Qendren Kombetare kunder Kancerit, aktivist gay dhe vete gay, pas vite kerkimesh ne perpjekje per te gjetur nje gjen pergjegjes per sjelljen gay, thote ne revisten " The science of Desire P. Copeland dhe D. Hamer (1994): "Nuk mund te thuhet se ka nje gjen gay. Psikiatri me influence boterore Jeffrey Satinover, thote ne librin e tij "Homoseksulaieti dhe politika e se vertetes" (1996). Grand Rapids, MI: Baker Books. ): "Si cdo sjellje tjeter komplekse dhe si cdo gjendje mendore, homoseksulaiteti eshte ... as ekskluzivisht biologjik dhe as psikologjik por eshte rezultat i nje perzierje faktoresh ku predominojne rrethanat pas lindjes (te tilla si prinderit, sjellja e motrave dhe vellezerve dhe kultura e sjelljes), dhe nje teresi komplekse zgjedhjesh te detyrueshme te cilat marrin jete ne fazat kritike te zhvillimet si edhe faktore gjenetike. William Byne, psikiater me doktorature ne biologji dhe Bruce Parsons (1993) thone ne studimin e tyre "Orientimi seksual tek njerezit: Rivleresim i teorive biologjike". Arkivat e pergjithshem te psikiatrise fq.50 nr.3 se pasi analizuan me kujdes te gjitha studimet e rendesishme biologjike mbi homoseksualitetin nuk gjeten asgje qe te mbeshtese teorine e shkakut biologjik te homoseksualitetit. Shkencetaret psikiater Friedman dhe Downey shkruajne ne Journal of Neuropsychiatry, vol. 5, No. 2, Spring l993 se " nje model biopsikosocial" i shpjegon me mire shkaqet, me kombinacione te ndryshme te temperamentit dhe ambientit, ngjarje brenda ketij ambienti te cilat drejtojne drejt homoseksualitetit. Ata thone: "Pavaresisht se gjetjet e koheve te fundit neurobiologjike sugjerojne se homoseksualiteti eshte i percaktuar gjenetikisht dhe biologjikisht, nuk ka asnje prove shkencore per model biologjik te homoseksualitetit. " Steven Goldberg ish-drejtues i departamentit te sociologjise ne universitetin e Cikagos shkruan ne librin e tij, "Kur deshira zevendeson mendimin: Pse kaq shume ajo qe ti beson eshte e rreme", Buffalo, New York: Prometheus Books : "Qartesisht te gjitha faktet jane kunder argumentit se ka nje faktor percaktues fiziologjik si shkak dhe une nuk njoh asnje kerkues shkencor qe beson se faktore te tilla percaktues ekzistojne.. . faktore te tille mund te luajne nje rol ndihmes por jo nje rol vendimtar... Nuk njoh askend te fushes se kerkimeve shkencore ne gjenetike dhe biologji qe mbron tezen se homoseksualiteti mund te shpjegohet pa iu referuar shkaqeve shoqerore dhe te ambientit. "Lista e shkencetareve dhe e punimeve te tyre qe tregojne se homoseksualiteti nuk eshte i lindur, eshte shume e madhe dhe rreshtimi me tej thjesht do te sillte tepri. Aktivistet e ceshtjes gay jane perpjekur me mjeshteri ta zhvendosin vemendjen nga keto te verteta dhe te flasin per orientim seksual dhe jo per sjellje seksuale, duke e ditur mire qe pranueshmeria publike eshte shume e madhe kur thuhet se homoseksualiteti eshte i lindur. Me gazeten "Panorama" z. Kajsiu i referohet Michel Foucault kur kerkon te thote se homoseksualiteti eshte i lindur. Foucault megjithese nje mendimtar i madh dhe me ndikim ne bote ka qene filozof dhe jo gjenetist apo pasikiater. Nje shembull klasik i gabimit ne arsyetim qe perdoret ne logjike eshte: Armet atomike duhet te zhduken. Madje edhe Openheimer krijuesi i saj ka kerkuar kete gje. Armet atomike duhet te zhduken vertet, por jo pse e thote Openheimer, pasi eshte nuk eshte mjek, filozof moral apo klerik. Ana tjeter e debatit per homoseksualitetin ka te beje me ate qe perfaqeson kjo sjellje. Homoseksulaiteti eshte nje sjellje seksuale e pashendetshme dhe promovimi i saj publik nuk mund te jete nje gje e lavderueshme. Gazeta "San Francisco Cronicle" ne 15 janar te 2008 njoftoi se ne komunitetin gay te qytetit ishte shfaqur nje lloj stafilokoku rezistent ndaj cdo lloj antibiotiku. Revista "Annals of internal medicine" e konfirmoi kete gje dhe patologjistet thane se kjo ka ardhur vetem per shkak te marredhenieve seksuale te burrave me burra. Ende edhe sot nuk eshte gjetur antibiotiku per kete lloj bakteri vrases. Qendra kombetare per kontrollin dhe parandalimin e semundjeve ne SHBA, ne vitin 2003 raportoi se 63% e burrave te infektuar me SIDA nga kontaktet seksuale ishin homoseksuale. Ne vitin 1998 ishin vetem 44 % burrat e infektuar me SIDA nga marredheniet seksuale me burra. Nga 12 mije burra te semure me sifiliz, nje semundje shume e keqe qe transmetohet seksualisht, 65% e tyre ishin homoseksuale, thote Qendra Kombetare e Kontrollit dhe Parandalimit te Semundjeve ne SHBA per vitin 2007. Nje tjeter semundje e keqe seksuale Gonorrea sipas revistes "Semundjet Seksuale te Transmetueshme" shfaqet 6 here me shpesh tek homoseksualet se sa tek heteroseksualet. Keshtu Danimarka, Suedia, Uellsi dhe Holanda jane vendet ku Gonorrea ka kaluar nivelin e mbi 32 % te burrave homoseksuale. Amebiasis, nje tjeter semundje e transmetueshme seksualisht dhe shume e keqe sipas departamentit te shendetit te Kalifornise kap rreth 50 % te burrave qe kryejne marredhenie me burrat. Nje nga semundjet me te keqija qe ka prani te larte te tek njerezit me sjellje homoseksuale eshte kanceri carcinoma e zorres se trashe. Revista Kujdesi Klinik per Ameriken e Veriut, nje organ autoritar shkencor ben me dije ne qershor te 2004 se 65 per qind e njerezve me kancer nuk kane SIDA por pjesa e tyre derrmuese jane homoseksuale. Revista "Mjekimi ne Angline e Re" shkruan se nga 64 kontrolle, 57 ishin me kancer carcinoma dhe numri i homoseksualeve ishte i frikshem mes tyre. Eshte e tepert te thuash se perdorimi i droges nga homoseksualet eshte ne nivele deshperuese. Statistikat mbi kete do te tmerronin gjithkend. Eshte e qarte se homoseksualiteti eshte nje sjellje seksuale shume e keqe per njeriun dhe se promovimi i saj eshte nje gabim pavaresisht. Keto te verteta nuk mund te jene pengese per askend ne sjelljen e drejte ndaj homoseksualeve, ne trajtime tyre si qenie njerezore me te drejtat e veta, por inkurajimi dhe thirrjet per respekt, per respektim vlerash, per rrezim tabush, per largim nga e vjetra e etj marina nuk kane te bejne realisht me te miren. Sjellja homoseksuale nuk eshte thjesht nje dem per vete ata. Dhuna mes tyre dhe e shkaktuar nga ata eshte ne nivele me te larta se mes heteroseksualeve. Berndard Knight, profesor ne universitetin e Uellesit dhe ish-drejtori i sherbimit perandorak mjekesor i cili ka hetuar vrasje te famshme ne Angli dhe Kanada thote se krimet e heteroseksualeve kryhen duke shkaktuar trauma te pergjithshme, kryesisht me goditje ne koke ndersa krimet e homoseksualeve kane nje dhune vrastare qe nuk ka te ngjashme me heteroseksualet. (Knight's Forensic Pathology',( 3rd Ed) Saukko P. and B. Knight (2004) Arnold Publishers, London, page 428). Krimet sigurisht nuk jane monopol o homoseksualeve por me te dhunshmet kryhen nga ata. Kolegji i pediaterve amerikane ka publikuar te dhena shqetesuese ku thote se dhuna mes homoseksualeve eshte dy deri ne tre here me e madhe se sa ajo mes heteroseksualeve. Ne 6 nentor te vitit 200o gazeta "New York Times" shkruan se dhuna mes homoseksualeve eshte fshehur me force nga mbrojtesit e axhendes gay por ajo eshte vertet shume e madhe. Departamenti Amerikan i Drejtesise nepermjet zyres se tij te statistikave dhe qendra per kontrollin e semundjeve ( shih National Center for PTSD Fact Sheet) bejne me dije se burrat heteroseksuale te martuar jane 25 here me pak te dhunshem se sa ata homoseksuale qe kane nje lidhje mes tyre. Zyra i referohet dhunes se raportuar dhe shifrave te saj. Ish-komandanti i njesive se vrasjeve ne departamentin e policise se New York, Vernon Geberth, thote se vrasjet dhe dhuna mes homoseksualeve eshte e zakonshme dhe e ashper. Ne 24 1999 gazeta New York Times citonte dr. William Eckert, nje autoritet ne hetimin e vrasjeve i cili ka punuar per disa nga vrasjet me te medha ne SHBA, perfshire ate Robert Kenedit, i cili thote se : eshte i larte numri i vrasjeve per dyshime, xhelozi mes homoseksualeve dhe keto vrasje kryhen me nje dhune te shfrenuar, me sadizem. Kriminologe te panumert kane dhene statistika lebetitese per dhunen qe shfaqin homoseksualet, por nuk do te ishte nje gje me shume ne dobi te argument permendja e tyre. Eshte e kthjellet se homoseksualiteti eshte nje shqetesim dhe nuk mund te shihet si e drejte qe duhet inkurajuar. Axhenda gay, me kujdes dhe mbrapshti ne manualet e saj dhe ne manifestet e saj kerkon qe kundershtaret e homoseksualizmit te cilesohen si homofobike dhe te pa iluminuar. Ata nuk pranojne debate per te vertetat dhe statistikat por rreken t'i fshehin ato. Te vertetat jane te renda dhe e bejne kauzen e tyre te ngritur mbi nje genjeshter. Ne Shqiperi mungon krejtesisht kjo qasje dhe ky eshte nje fat i keq i ketij vendi. Te drejtat dhe lirite e individit jane te garantuara per te gjithe perfshi edhe ate te shprehjes, por nuk mund te merret nje problem, nje shtremberim per t'i dhene atij status te mbrojtur. Askush nuk ka te drejte te shperndaje te drejta te tilla. Shoqeria eshte duke pare si te keqe pirjen e duhanit dhe ka fushata kunder tij, pasi ai shkakton semundje e nderkohe te gjithe bien dakord te inkurajojne nje sjellje seksuale qe jo vetem shkakton semundje dhe infekton te tjere, por eshte e ngritur edhe mbi nje genjeshter. Arsyet e protestes ne Lezhe pak dite me pare jane krejtesisht te kota. Kjo nuk eshte ceshtje krahine apo etnie. Kjo nuk eshte ceshtje protestash por vetedijeje njerezore dhe shoqerore. Homoseksualiteti ka kuptim se ndodh nje akt, nuk eshte besim shpirteror, e as trashegohet kulturalisht. Keshtu eshte e turpshme ta kthesh ate ne nje lloj feje te cilen askush nuk duhet ta lendoje sepse ai ka lirine e tij dhe duhet lejuar ta shprehe dhe te ndjehet mire dhe i vleresuar per kete gje. Diskriminimi ka kuptim per ate qe je dhe jo per ate qe ben.


Fitim Zekthi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Agim Shkodra
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 85
Join date : 28/07/2010

Nje saktesim mbi inkurajimin e homoseksualitetit  Empty
MesazhTitulli: Re: Nje saktesim mbi inkurajimin e homoseksualitetit    Nje saktesim mbi inkurajimin e homoseksualitetit  Icon_minitimeTue Oct 12, 2010 9:28 pm

Ilir Dardani: Rikthehuni si Shqiptarė tek Shqipėria Juaj
E Diel, 10-10-2010, 07:59pm (GMT+1)


Rikthehuni si Shqiptare tek Shqiperia Juaj


Nga Ilir Dardani


Eshte e dhimbshme, eshte i patolerueshem pikellimi shekullor qe sundon trojet tona. Ne kemi te gjitha faktet, ne jemi mese te vetedijshem per tragjedine tone. Ne e kemi zemren e copetuar, ne e kemi trupin pa koke, ne edhe ‘’kenaqesine’’ e te pushuarit te qete ne varr nuk e kishim ndonjehere. Ne edhe diten me te bukur e veshim me re dhe prodhojme shiun. Pse shqiptari duhet te jete fabrike e se keqes? Pse shqiptari nuk duhet ta shfrytezoje Diellin, sic ben europiani dhe njeriu normal? A per nje pushtim osman mohoni diellin a?! Nga ky pushtim duhet te sakrifikojme te ardhmen tone dhe te femijeve tane a?! Per hir te ketij pushtimi duhet te mos jemi europiane, por pjese e kombit islamo-aziatik a?! A per nje Dardani Islamike dha jeten Hasan Prishtina a?!


A per nje Dardani Islamike dha jeten Agim Ramadani me mijera shqiptare te tjere a? Nese po, atehere ka luftuar dhe vdekur kot. Nje Dardani me shume se islamike e kishit nen sundim serb. Por… me duket se jo! Agim Dardania ka luftuar e dhene jeten per shqiptaret, per kombin e shqiptareve, per lirine e tyre, per zhvillimin kombetar, per lirine e nenave e motrave tona, por pa harruar Dinjitetin e njeriut shqiptar. Ky bir i Madh i kombit nuk mund te identifikohet me islamin, por vetem me Kombin. Ai e la jeten e gjate e te lumtur ne Zvicer per te pushuar i qete ne token Dardane. I qete ne toke por kurre i vdekur sepse njeriu model eshte Veper qe nuk vdes kurre.
Kush eshte miku me i madh i Agim Ramadanit? Sulltan Murati me xhamine e tij ne Prishtine a? Osama Bin Laden a? Hamza Gjakprishuri a? Apo mos eshte njefare Gjergj Kastrioti?! Me duket se ky i fundit, perndryshe pushka e tij do te ishte ndryshkur dhe sdo ishte ne listen e me te ndriturve te kombit shqiptar.


Ne jemi pak per t’u ndare ne gjysem. Deri tani kemi humbur shume njerez e troje. Historikisht shqiptaret shkuan e u turqizuan ne Turqi, kurse tani por turqizohen ne trojet e tyre. Bash ne Kishen e Gjergj Kastriotit, pasi e kane shembur, kane ndertuar xhamine e Sulltan Muratit.
Islami eshte ne lufte me jo-islamin dhe kerkon me cdo kusht te sundoje boten, prandaj shqiptaret kane qene te mirepritur ne Turqi sepse islami shumohej, sic shumohej edhe turqizmi. Per 500 vjet shqiptaret nuk nxoren asnje Ataturk per vete, por per islamo-turqine nxoren plot.Shqiptaret nen pushtimet sllavo-komuniste jane mesuar te shfajesohen dhe te na shfaqen si njerez perfekte, te cilet i sulmon mbare bota nga perfektezimi i tepruar!
Ecje pule-pa-koke nuk ka me dhe ne urgjentisht duhet te pranojme gabimet tona. Koha e gjumit ka mbaruar, s’ka me enderra. Eshte koha te shohim realitetin me sy hapur.


Nje pjese jo e vogel shqiptaresh nga Maqedonia, ne ndeshjen e futbollit mes Shqiperise dhe Bosnjes bene tifozllek per Bosnjen. Une duke qene se njoh shume nga keta nuk cuditem, por nuk duhet te cuditet askush sepse te gjithe e njohim realitetin shqiptar.


Shqiptaret e Maqedonise jane pjese e nje shteti tjeter dhe ekstremizmi islamik nuk i vishet nje shteti shqiptar, por e bene jeten e tyre teper te veshtire sepse do te mbeten pergjithmone qytetare te Dores se Dyte. Brez pas brezi do jene sic jane sot, te persekutuar ne menyre ‘’demokratike’’, te varfer dhe te injoruar. E dhimbshme, e tmerrshme per ata shqiptare qe ende e kane gjakun Kuq e Zi, por sic ka ndodhur historikisht me shqiptaret: digjet i njomi per te thatin!
Pretendojme te bashkojme Dardanine me Shqiperine, kurse kjo ceshtje ne lidhje me shqiptaret ne Maqedoni eshte nje enderr teper e larget, sepse vete enderra e nje pjese te madhe te shqiptareve atje eshte per t’u bere sa me turq dhe jo per t’u rikthyer tek Nene e tyre Natyrale. Turqia dhe Islami jane simbole te Shkaterrimit te Kombit tone dhe jo te bashkimit. Pastaj askush nuk do qe t’i riktheje Shqiperise komunitete osmanesh sepse eshte teresisht e padeshirueshme. Shqiperia pret krahet dhe bijte e saj, krenar e te paster si rrezja e diellit arberor dhe jo…!Propaganda islamike paguan, sepse, sic e thashe me lart, kerkon pushtimin e botes dhe Kosova duket si nje mundesi per te mos u humbur, meqe kemi disa shekuj qe edhe ne, ndryshe nga e gjithe Europa, merremi edhe me islamin.
Eshte e pamundur qe Turqia, pushtuesja jone 500 vjecare, te mos kete lene me shume se nje komunitet modest ne trojet tona. Ka shume, por fatkeqesisht jane fshehur ne mesin e shqiptareve te ndershem mysliman dhe keta te fundit, duke e ndjere mungesen e Syrit Shqiponje, behen viktima te tyre dhe japin kontribut anti-zhvillim dhe pro-zi. Kjo nuk tolerohet dhe nuk falet dhe duhet punuar shume qe shqiptari i ndershem te ndergjegjesohet.
Qe kemi shume shqipfoles me orgjine turko-aziatike u pa edhe pas ndeshjes se basketbollit mes Turqise e Serbise, ku shqiptaret nuk shikonin leckat e tyre por kerkonin lufte, jo per te marre gjakun e Jashareve, por per te plotesuar amanetin e Haxhi Qamilit.
Qe kemi shume shqipfoles me orgjine turko-aziatike u pa edhe para dy ditesh, ku disa femra te mbuluara me lecka te palara e te shemtuara, ne bashkepunim me komunitetin rom, protestuan ne Prishtine sepse nuk lejohet mjerimi i tyre ne ambjentet publike.
Nuk protestuan per ripushtimin ‘’fetar’’ te Pejes nga serbet, nuk protestuan per kockat e shqiptareve te vrare nga monstrat serbe, shpirti i te cileve nuk prehet i qete larg dheut te tyre ne mocalet e Serbise, nuk protestuan as per mungesen e lirise se levizjes, as per papunesine, as per rrogat e vogla e cmimet e larta, as per pensionet e asistencat qesharake, por vetem per shamijat islamike.


Kryehoxha i Kosoves Naim Efendi Ternava, pasi u takua me kete fare presidenti qe zevendesoi Fatmir Sejdiun perkohesisht, na u shfaq si engjell i pafajshem. Kopje e tij eshte edhe ky fare presidenti, por per ta fshehur osmanizmin e tyre dolen ne publik me mendimin dhelperak qe te mos e perkrahin protesten islamike, nderkohe qe keta ishin inisiatoret dhe sponsorizuesit, se bashku me xhihadistet e Azise.
Ternavuci e ka shprehur hapur urrejtjen e tij per Humanisten Tone te Madhe vetem se nuk i perkiste osmanizmit te shallvarexhiut dhe me kete ka treguar se i perket flamurit jeshil me epiqender shpaten.


Presidenti Rugova eshte nje humbje e paimagjinueshme per ata qe nuk jane ne gjendje te vejne ne jete mesimet e tij. Ne te tjeret, qe shpresoj te jemi shumica, e kemi prane gjithmone dhe na mungon vetem nje shtrengim duarsh me te. Ky engjell i lirise, i kultures dhe zhvillimit e kreu misionin e tij, sic e kreu edhe Gjergj Kastrioti, por nuk mund te mbaje pergjegjesi per ata qe la pas. Ne rastin e Kastriotit kemi te bejme me fatkeqesi sepse shqiptaret nuk kishin mundesi te ecnin me kohen, kurse sot eshte kohe tjeter.
Kryeministri i Dardanise Thaci eshte munduar ta drejtoje popullin e tij drejt Europes, por pothuaj ka deshtuar, sepse Dardanine e tij, per te cilen edhe ka luftuar, dalengadale po ja marrin ekstremistat islamike.
Sot keto shami-mjeker-zeza i bejne thirrje Bashkimit Europian qe te ndaloje Diskriminimin e tyre nga ana e Thacit, te cilin e krahasojne edhe me Stalinin!


Te gjithe e dime se Dardania dhe ne teresi kombi shqiptar eshte ne rrezik. Ka 10 vite qe po punohet non-stop per islamizmin e shqiptareve. Nuk paska qene e thene qe t’i gezohemi sic duhet lirise. Menduam se shpetuam, por mesa duket thjesht kemi zevendesuar nje pushtues me nje pushtues tjeter.
Veshje-mjekra e shkretetires se Saharase ka hipur ne Deve dhe perfunduar ne Iliri. Te dhemb syri e zemra per vetshemtimin e shqiptarit. Te cahen veshet nga ulerimat e minareve ne gjuhe te huaj, apo nga turmat qe pushtojne sheshet per disa qindarka turpi.
Le te humbim edhe kete here, sic kemi humbur ne 600 vitet e fundit. Apo duhet te fitojme kete here?! Kemi derdhur shume gjak dhe prape kemi humbur. Sot ne mund te fitojme pa e derdhur asnje pike gjak, por vetem mund te derdhin dy pika lot gezimi.
Politika eshte pakice dhe nuk na jep fitoren dhe as humbjen, por ne shumica, qytetaret e kombit shqiptar, e kemi ne dore fitoren tone. Le te fitojme, le te jemi te gjithe heronje qe sakrifikuam te keqen per te miren tone, te huajin per veten tone. Le te jene krenare per ne brezat e ardhshem, le t’u dhurojme nje jete te qete e te lumtur, si bashkekontinentasit e tyre.
Rikthehuni si Shqiptare tek Shqiperia Juaj dhe nuk do te pendoheni kurre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Nje saktesim mbi inkurajimin e homoseksualitetit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shtypi dhe politika :: Problematika shqiptare-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions