MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Proze humoristike

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mel C
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 27
Location : me zemer ne Lushnje jam

MesazhTitulli: Proze humoristike   Sun Jun 01, 2008 5:23 pm

Jam njė kuzhinier i specializuar,
Ti je gjella ime e preferuar.
pėr ty kam njė uri te tepruar, e kurre s'do te lodhem duke te
hem duke te te shijuar, te servivur me kujdes, me garniture e pak
majoneze, e shijshme mbi njė pjatance. Ose brenda ne njė ambulance,
ndersa ti me ben frymemarrje artificiale. Do te ishte teper origjinale,
maje njė peme me portokalle, ne njė ndermarrje bujqesore, une
brigadier, ti punetore, tejkalojme planin ne menyre shembullore.
Prit se ende nuk kam mbaruar, kam akoma pėr te treguar, pėr ēka mund te bejme une
edhe ti, brenda njė supermarketi te ri, hipur mbi njė karroce dore.
E paligjshme,gjatė njė seance gjyqesore, ti avokate me pamje engjellore,
une i akuzuari me surrat terrroristi. Duke pritur tek dentisti, ne njė
klinike dentare. Ose ne njė seance parlamentare, ku marrim votbesimin
nga shumica.
Ne fshat, brenda tek plevica, rehat permbi kashte, pasi
nxjerrim lopen jashte. Shpirt, me beso kur te them, asgje tjeter nuk me pėlqen, asgje tjeter
perveē teje, dhe ēka mund te kurdisnim brenda njė kioske pa leje, ose
permbi njė rruge te sapoasfaltuar, brenda njė ndertese te paperfunduar,
ne ashensor,tek hotel "Tirana", duke zbritur te holli veshur me
pizhama. gjithė siklet,brenda ne bagazh, ndersa makina futet ne autolavazh.
Romantike,mbi ne varke nga liqeni, te fshehur brenda vagonit te
malllrave te njė treni, Drejtperdrejt, tek e "Diela Debat", embelsisht,ne njė
vaske me vanilje e ēokollate, me shpejtesi sketerre,
si cben shumakeri cdohere.
O Zot, sa shume te dua, mekatare, ne kishe, nen driten e qirinjve,
ve, ose poshte ures se lanes, ne shoqerine e arixhinjve. Veshur me
kominoshe,ne njė ofiēine, duke rregulluar njė kamionēine, paksa
fantastike, ne njė anije kozmike, duke sfiduar forcen e gravitetit. Te
zhytur ne ujin e kripur te detit, ndersa peshqit na shohin me ēudi.
Perrallore,brenda slites se Plakut te Vitit te Ri, sipėr malit me
dhurata. Permbi njė grumbulli me gjethe te thata, ne oret e vona te
nates, perpara gjykates, ndersa fshesaxhinjte bėjnė tifozllik.
Zemer,mos ki frike, se me ty nuk velem kurre. Me ty dua te jetoj ēdo
aventure: p:sh: ti sekretare te Vodafoni, une bossi,mik shpie i
Berluskonit: "Kalo pak te zyra ime, te firmosim nja dy shkrime..."
"Shef,
o shef , na bone telef! Po nuk me ngrite..,ne detyre, nuk te vij me ne
zyre!" E pamundur te ndaloj imagjinaten, pėr ty mendoj diten e naten,
te dy clandestine ne njė anije peshkimi, ose duke drejtuar trafikun ne mes
te njė kryqezimi. Ne njė stan, nen zhurmen e dybekut, te lyer me miell
mbi petet e byrekut. Brenda syrit te njė cikloni, mbi rimorkion e njė
kamioni, te ngarkuar me zhavor. Ne Ferr, ne Parajse apo Purgator. Te
sheshi "Skenderbej", gjatė njė mitingu, ne njė ndeshje boksi, brena te
ringu, ti me hedh me nokaut permbi tapet. Rrezuar brenda ne njė pusete,
sipėr ne tarrace duke ndrequr antenen e televizorit. Ne njė
aeroplanmbajtese, ne ujrat e Paqesorit, marrezisht, ne mes te njė kampi
te minuar, duke kercyer kengen tone te preferuar. sipėr njė kaloriferi,
brenda njė bunkeri, etj, e te tjera...
Dhe kur dielli te perendoje, kur lodhja te me pushtoje, do prehem afer
teje, do te puth ne sy, e i lumtur do te vdes aty...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Proze humoristike
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Traboini - OBELISK 132- Numer Special - poezi, proze, esč.
» Briliana Shaova:Puthja
» Shaban Cakoli: KĖNGĖ HUMORISTIKE

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Argetim dhe zbavitje :: Humor shqiptare-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Sosblogs