MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Pse zhurma pengon tė menduarin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Princo
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Princo

Numri i postimeve : 82
Join date : 26/09/2010

Pse zhurma pengon tė menduarin Empty
MesazhTitulli: Pse zhurma pengon tė menduarin   Pse zhurma pengon tė menduarin Icon_minitimeSun Oct 03, 2010 11:35 pm

Ndotja akustike apo ndryshe e njohur me emrin ‘zhurmė’ e krijuar nė momente tė papėrshtatshme ndikon negativisht nė jetėn tone...

Zhurma e cila ndikon nė uljen e produktivitetit tuaj nė punė, ju heq dėshirėn pėr tė punuar nė tė njėjtėn kohė mund tė pengojė dhe tė menduarin...

Sipas njė lajmi tė publikuar nė revistėn BBC Focus zhurma pengon tė mėsuarin dhe tė menduarin e shėndetshėm. Mendimi i fokusuar nė njė pike nė pėrgjithėsi mundėson kujtesėn e disa lloj pėrmbledhjesh apo aktivizon para syve njė skenar tė mundshėm.

Gjatė kohės qė mendojmė diēka ne veprojmė duke radhitur apo rregulluar burimet nxitėse tė jashtme sipas radhės sė rėndėsisė. Kjo situate mund tė jetė e pėrshtatshme nė rastet kur fėmija juaj qan vazhdimisht , pra ambientet me zhurmė mund tė jenė njė avantazh pėr ju. Por kjo nuk ėshtė e vlefshme nėse komshiu juaj ngre shumė lart zėrin e televizorit./Gazetastart.com/
2010-10-02 09:02
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Agim Shkodra
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 85
Join date : 28/07/2010

Pse zhurma pengon tė menduarin Empty
MesazhTitulli: Re: Pse zhurma pengon tė menduarin   Pse zhurma pengon tė menduarin Icon_minitimeSat Oct 16, 2010 3:35 pm

...Ndersa po argumentonte ateizmin e tij, profesori i drejtohet nje studenti:

-Ju thoni se Zoti ka krijuar gjithēka, apo jo ?

-Po profesor.

-Po djallin kush e krijoi ?

Studenti mbeti me goje hapur, pa dhene pergjigje.

-Ja pra sa e pavertete eshte ajo qe thoni ju. Po te ishte Zoti, nuk do te ishte djalli.

-Me leje profesor, foli nje student nga fundi i auditorit,-mund te flas edhe une diēka per kete?

-Po, u pergjigj profesori.

Me pare kam dy pyetje-tha studenti. fluturoo

-Vazhdo !

-A ekziston erresira ?

-Po !

- Po te ftohtit ?

-Po ekzistojne- tha profesori.

-Gaboheni profesor. Ekziston Drita dhe ne mungese te saj ka erresire, pra erresira eshte mungesa totale e drites. Ekziston nxehtesia dhe mungesa e saj sjell te ftohtit...

Zoti ka krijuar driten dhe nxehtesine dhe kur mungojne ato ka erresire dhe te ftohte.

Zoti ka krijuar dashurine, miresine, humanizmin ne zemren e njeriut, dhe ku mungojne keto eshte djalli. Djalli eshte e kunderta e tyre, pra e ketyre krijimeve te Zotit.

Tani ishte profesori qe mbeti me goje hapur.

Studenti qe foli ishte Albert Ajnshtain ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pse zhurma pengon tė menduarin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shkenca dhe jeta :: Shkenca dhe jeta-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions