MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Ēdo gjė tė udhėzon tė besosh nė njė Zot tė vetėm

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Princo
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Princo

Numri i postimeve : 82
Join date : 26/09/2010

Ēdo gjė tė udhėzon tė besosh nė njė Zot tė vetėm Empty
MesazhTitulli: Ēdo gjė tė udhėzon tė besosh nė njė Zot tė vetėm   Ēdo gjė tė udhėzon tė besosh nė njė Zot tė vetėm Icon_minitimeSat Oct 02, 2010 12:26 pm

Shejh Vehbi S. Gavoēi

Disa filozofė antifetarė kanė pėrdorur dokrra, kanė qenė e janė larg diturisė fetare, ata kanė pėsuar dėshtime, sepse kanė besuar nė veten e tyre e nė shokėt e vet, ata nuk kanė qenė nė gjendje t’u japin pėrgjigje pyetjeve tė shumta e tė rėndėsishme qė u janė drejtuar nga njerėzit pėr fillimin e jetės, pėr tė ardhmen e pėr dukuritė e ndryshme nė kėtė gjithėsi. Pyetjeve: Kush e ka krijuar kėtė gjithėsi me kėtė rregull tė madh e me kėtė madhėshti? Kush mė ka pajisur mua me mendje e me logjikė jashta shtazėve? Kush mė ka dhėnė mendjen e kujtesėn pėr tė kujtuar, riprodhuar e pėrdorur dijet qė janė fituar shumė vjet mė parė? Pse jam krijuar? Ēfarė misioni kam nė kėtė jetė unė qė sundoj elefantin me mendjen time e stėrvit deri luanin pėr interesin tim? Nė rregullsinė e madhe tė gjithėsisė nuk ka vend pėr kotėsira.

Ēdo dukuri, ēdo veprim kėrkon arsyetim. P.sh. shkolla e mėson fėmijėn, por njė ditė ai do tė provohet pėr ato qė ka mėsuar nė njė vit shkollor a nė njė kategori shkolle. Babai i jep fėmijės njė sasi tė hollash pėr tė blerė gjėra nė treg, por kur ai kthehet nė shtėpi e pyet sa ka shpenzuar. Nėpunėsi punon nė zyrėn e tij si do vetė, por e di se njė ditė do ta kontrollojė inspektori a eprori dhe do tė japė llogari para tij pėr kryerjen e detyrės. Feja dhe vetėm feja e mėson njeriun tė dijė se Krijuesi i gjithėsisė ėshtė fuqiplotė, qė quhet Zot dhe se Ai e ka pajisur njeriun me ato cilėsi qė nuk e ka pajisur kafshėn.

Ai e ka mėsuar njeriun tė dijė se kjo jetė ėshtė si fushė provimi. Lėnda e provimit ėshtė shpallur nga disa njerėz tė zgjedhur, nga mė tė mirėt e gjinisė njerėzore, nga mė tė mendshmit, mė tė drejtėt, mė tė ndershmit, mė tė njohurit nė jetėn e tyre qysh tė vegjėl, me sjellje tė veēanta mbi kėdo. Kėta njerėz janė Profetėt. Me ta ka ardhur dhe lėnda e provimit. Ai njeri qė merret me kėtė lėndė, me besim ė zbatim fiton pėlqimin e Zotit xh.sh dhe merr dėftesėn e vet me dorė tė djathtė dhe ėshtė i kėnaqur gjithmonė. Pėrtaci dhe ai qė s’ka besuar ėshtė pėrgjegjės pėr mosbesimin, pėr mos pėrvetėsimin e moszbatimin e lėndės sė provimit, si person ka humbje tė madhe, e merr dėftesėn me dorė tė majtė, hidhėrohet e pendohet, por pa dobi, se do tė jetė pėrherė nėn gjykimin e gazepin e Zotit xh.sh.

Filozofi, Francis Bekoni nė fillim tė veprimtarisė sė tij kishte pikėpamje ateiste. Mė vonė, duke u thelluar nė studimet e veta, i ndryshoi ato dhe arriti tė besojė nė njė Zot. Pėr kėtė ai ėshtė shprehur kėshtu: Nė tė vėrtetė mendimi i drejtė e dogmat e shėndosha e obligojnė njeriun tė besojė nė qenien e njė Zoti xh.sh. Zoti xh.sh nė Kur’anin e bekuar thotė: “A menduat se Ne u krijuam kot dhe se nuk do tė ktheheni ju te Ne? I lartė ėshtė Allahu, Sunduesi i vėrtetė, nuk ka Zot tjetėr pos Tij. Zoti i Arshit bujar”. (Sureja Muminune: 118) Zoti xh. sh. pėrsėri nė Kur’anin e bekuar thotė: “Kujt t’i jepet libri i vet nga e djathta e tij, ai do tė thotė: “O ju, qe, lexojeni librin tim” Unė kam qenė i bindur se do tė jap llogarinė time. Dhe ai atėherė ėshtė nė njė jetė tė kėnaqshme. Nė njė Xhennet tė lartė. Pemėt e tij i ka krejt afėr. (E thuhet) Hani e pini shijshėm, nga se nė ditėt e kaluara ju e pėrgatitėt kėtė. Ndėrkaq, kujt i jepen librat e veta nga e majta e tij, ai thotė: “O i mjeri unė, tė mos mė jepej fare libri im. Dhe tė mos dijsha fare se ēka ėshtė llogaria ime. Ah, sikur tė kishte qenė ajo (vdekja e parė) mbarim i amshueshėm pėr mua. Pasuria ime nuk mė bėri fare dobi. U hoq prej meje ēdo kompetencė imja. U thuhet zebanive: Kapeni atė, vėrjani prangat! Pastaj atė shtireni nė xhehenem. Mandej lidheni atė me njė zinxhir tė gjatė shtatėdhjetė kutė. Pse ai ka qenė qė nuk besoi Allahun e madhėruar”. (Sureja Hakka: 19-33). Ajnshtaini ka thėnė se personi qė nuk njeh Zotin e vet e tė krijesave pa ndonjė shkak, d.m.th. kot, ai pėrveēse nuk gėzon jetėn, por mė tepėr ai nuk meriton tė jetojė.

Gjithėsia e rregullt

Po tė studiojė njeriu pak jetėn nė tokė, lidhjet ndėrmjet krijesave tė ndryshme, horizontin e madh e tė lartė tė tokės sonė, po tė vėshtrojė qė sillet rrotull vetes pėr ēdo 24 orė e rreth diellit njė herė nė vit me njė rregull tė plotė, ai mėson se vėrtetė gjithėsia dhe jeta nė tė ėshtė aq e rregullt, saqė njeriu pak ka arritur tė mėsojė pėr tė. Inxhinieri Kloden, shpikėsi i rregullave (mekanizmit) tė trurit elektronik nė njė artikull pėr njė shoqatė shkencore tregon arsyetimet mendore qė e shtynė pėr tė besuar nė Zotin xh.sh. Nė materialin e tij thekson se mė pėrpara dėshiron tė pėrmendė njė sėrė argumentesh, tė cilat nuk mohohen dot. Projekti im, thotė ai, mė ka nxitur pėr studime inxhinierike e pas njė pune tė gjatė, duke kombinuar mekanizmin e mjeteve elektronike, mu shtua besimi se ēdo projekt ose shpikje, qė tė realizohet, ka nevojė pėr udhėheqės, pėr drejtues. Nė shkrimin e tij ai vazhdon tė nėnvizojė se, kur veglat elektronike kanė nevojė pėr rregullues, po kjo vegla me fizionomi kimike, trupi i njeriut, rregullsia e tij, tė bėn tė besosh nė njė Zot, sepse natyra ėshtė mė e dobėt pėr rregullsinė e vet ose tė bėjė ēka ajo dėshiron vetė. Ky shkencėtar vė nė dukje se vetėm ata qė nuk janė tė arsyeshėm e tė zgjuar mohojnė qenien e Zotit, se gjoja shkenca nuk arriti ta vėrtetojė atė.

Profesori i fizikės praktike, Xhorxh Harberti ka pohuar se qenia e Zotit ėshtė gjė qė dihet pa qenė nevoja tė mbėshtetemi nė bazat e filozofisė e nė dogmat e saj. Ai ėshtė shprehur se nuk mendon kush tė vėrtetojė gjėra qė njihen. P.sh. nuk ėshtė nevoja tė mendosh se dita ėshtė ditė, se nata ėshtė natė, sepse ata shihen. Ky shkencėtar e shtjellon mė tej mendimin e vet duke thėnė se kėto qė shohim janė pjesė e gjithėsisė, e rregullit dhe e harmonisė sė saj. Pra, fakti natyral, saktėsia e tij na ēon te pėlqimi i asaj qė dėshirojmė, d.m.th. te qenia e Zotit. Nuk mund tė pėrfytyrojė mendja se kjo rregullsi ka ardhur vetvetiu, prej asgjėsė ose prej anarkisė. Si rrjedhojė njeriu e pėrdor mendjen tė arsyetojė e tė arrijė nė pėrfundimin se pranon qenien e njė Zoti xh.sh, si krijues e rregullues tė kėsaj bote.

Qenien e Zotit xh.sh, njeriu e pranon si diēka tė natyrshme, bile si argumentin mė bindės, mė tė saktė e mė tė plotė tė gjithėsisė. Logjika qė pėrdorim na ēon nė arsyetimin se, nėse ka Zot, duhet tė ketė rregullsi, atėherė mbasi rregullsia nė kėtė gjithėsi ėshtė e pėrsosur, atėherė ėshtė domosdoshmėri ekzistenca e njė Zoti tė vetėm.

__________________
Marrė nga revista e pėrmuajshme “Udha Islame“, Organ i Myftinisė Shkodėr, Viti VIII – Nr. 90, Gusht 2010
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Agim Shkodra
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 85
Join date : 28/07/2010

Ēdo gjė tė udhėzon tė besosh nė njė Zot tė vetėm Empty
MesazhTitulli: Re: Ēdo gjė tė udhėzon tė besosh nė njė Zot tė vetėm   Ēdo gjė tė udhėzon tė besosh nė njė Zot tė vetėm Icon_minitimeSat Oct 02, 2010 7:01 pm

Boll me dokrra!
Aty ku ti je ne kemi qene,aty ku ne jemi ti nje dite dashte Zoti do te jesh!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Princo
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Princo

Numri i postimeve : 82
Join date : 26/09/2010

Ēdo gjė tė udhėzon tė besosh nė njė Zot tė vetėm Empty
MesazhTitulli: Re: Ēdo gjė tė udhėzon tė besosh nė njė Zot tė vetėm   Ēdo gjė tė udhėzon tė besosh nė njė Zot tė vetėm Icon_minitimeSat Oct 02, 2010 11:10 pm

Agim Shkodra shkruajti:
Boll me dokrra!
Aty ku ti je ne kemi qene,aty ku ne jemi ti nje dite dashte Zoti do te jesh!
me akuzove se po postoj vetem shenime te intelektialve te huaj .prandaj e pruna kete ..nga nje njeri qe ka kontribu per ceshtjen ton dhe fen ton islame e qe eshte nga gjaku yne....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Agim Shkodra
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 85
Join date : 28/07/2010

Ēdo gjė tė udhėzon tė besosh nė njė Zot tė vetėm Empty
MesazhTitulli: Re: Ēdo gjė tė udhėzon tė besosh nė njė Zot tė vetėm   Ēdo gjė tė udhėzon tė besosh nė njė Zot tė vetėm Icon_minitimeSun Oct 03, 2010 7:46 pm

A e ke degjuar ndonje here fjalen "avatar"? Keshtu je duke u bere ne keto ndryshime te djeshme.
Ora 22.10 e dates 02/10/2010 :Na paraqet nje shkrim te Vehbi S.Gavoēit te komunitetit te Shkodres.
Ora 22.17 Ne -Shkenca dhe jeta :Jep pergjigje per probleme te besimit,qe s'kane te bejne fare me temen.
Ora 22.19 Ne -Ceshtja kombetare :Flet per nje Rilindje te dyte duke u tallur me Rilindasit tane- :

Sot, kemi nevoje per nje "RILINDJE 2" ... Kemi nevoje per nje rilindje te re, moderne apo koherente. Kemi nevoje te behemi pak rilindas sepse vlerat tona kombetare midis ketij konglomerati levizjesh kaotike, ne politike, ekonomi dhe ne jeten sociale, po zbehen...A e dini cfare rilindasit tane bene para afro nje shekulli? Ja sec bene: "Moren nje Skenderbe aq sa ishte dhe e bene ( artistikisht) me shume sec ishte, moren nje shpate te madhe dhe ja vune ne dore dhe finalja; moren nje komb te demoralizuar nga pushtimet, plackitjet dhe dhunimet dhe i thane: "TI, KOMBI IM, VLEN !...TI, KOMBI IM, JE I AFTE TE PRODHOSH BURRA SHTETI...MOS U PERGJUNJE!
A mundemi "NE" , sot, te bejme ate qe rilindasit tane bene para shume vitesh?
A mundemi "NE", sot, te rizgjojme ndjenjen e bukur e te qenurit shqiptare?
A mundemi "NE", sot, te jemi i vetvetja?

Ora 22.54 Ne aktualitete nderkombtare :Na paraqet Shtepine e Bardhe ne Amerike.

Kush jeni ju Z.Princo?
Kush ju a jep juve te drejten te shpreheni per heroin tone kombtare ne ate menyre: Sikur te ishin 100 Skenderbe dhe rilindasit zgjodhen njerin prej tyre?
Kush jeni juve per te shkruar akuza te tilla monstruoze per Rilindasit : Moren nje komb dhe i thane : Ti vlen,je i afte te prodhosh burra shteti!
Kush jeni juve qe i ben pyetjen popullit shqiptare : A mundemi ne te jemi sot vetvetja?
Kush eshte qellimi i paraqitjes tuaj ne kete Forum?
Ju nuk flisni per islamin si nje fe ,por ju e paraqisni Islamin si nje ideollogji politike.
KA MUSLIMAN TE MODERUAR ,POR KURRE ISLAMIK TE MODERUAR: Ju jeni nje i tille.
Ju kerkoni te fusni KALIN E TROJES ne kete Forum: Alhijra-Doktrina islamike e emigrimit.

"Cmimi i lirise eshte vigjilenca e perjetshme"-Thomas Jefferson.
Cdo gje qe na perket duhet ta ruajme me te gjitha forcat tona:
- Identitetin tone
- Kulturen tone
- Kushtetuten tone demokratike
- Lirine tone
-Civilizimin tone
Jua kemi per borxh femijve tone.
Nuk po te shkruaj gjera te tjera,por nje gje duhet te kuptosh :
Nje Shqiptare nuk sillet kurre ne kete menyre ne shtepine e mikut kur ai te hap deren,megjithese ti e di shume mire qe ke hyre pa trokitur dhe pa te thene:Mireseardhe!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Princo
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Princo

Numri i postimeve : 82
Join date : 26/09/2010

Ēdo gjė tė udhėzon tė besosh nė njė Zot tė vetėm Empty
MesazhTitulli: Re: Ēdo gjė tė udhėzon tė besosh nė njė Zot tė vetėm   Ēdo gjė tė udhėzon tė besosh nė njė Zot tė vetėm Icon_minitimeSun Oct 03, 2010 11:05 pm

me falni nuk mundem ma tju them "inderuar" ngase nuk qenkeni mire ekam kuptuar qe ne fillim se po diskutoj me nje psikopat qe nuk mer veshta asgje...ti vllacko eshte mire te shkosh te ndonje psikolog...dhe nuk dua qe te me replikosh mua..ok
dhe nuk ka nevoj as qe ti lexosh..postimet emia
ketu ka staf nese nuk jan temat per ket forum ato munden ti fshin apo te ma japin verejtje..
ndersa ti ec baju dhe shko atje ku eke vendin........??
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Agim Shkodra
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 85
Join date : 28/07/2010

Ēdo gjė tė udhėzon tė besosh nė njė Zot tė vetėm Empty
MesazhTitulli: Re: Ēdo gjė tė udhėzon tė besosh nė njė Zot tė vetėm   Ēdo gjė tė udhėzon tė besosh nė njė Zot tė vetėm Icon_minitimeMon Oct 04, 2010 12:17 pm

Perse nuk i pergjigjesh pyetjeve te mija?
Skenderbeu ishte ai qe beri bashkimin e Shqiperise dhe ju kundervu turqeve per 25 vjete me radhe,apo e paraqiten te tille rilindasit?
Shqiperia ishte ne ate gjendje te veshtire apo rilindasit u tallen me shqiptaret duke i motivuar ata dhe duke revokuar kohet kur Shqiperia ishte diēka?
Cila vetvete duhet te jemi ne shqiptaret ? Cfare kupton ti me fjalen "Vetvetja" ?
Nje pyetje personale qe nuk me je pergjigjur :Cfare arsimi ke,apo me shqip sa klase shkolle ke ?
Agimi.
Nje vella edhe kur eshte i lajthitur ngelet nje vella!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Ēdo gjė tė udhėzon tė besosh nė njė Zot tė vetėm Empty
MesazhTitulli: Re: Ēdo gjė tė udhėzon tė besosh nė njė Zot tė vetėm   Ēdo gjė tė udhėzon tė besosh nė njė Zot tė vetėm Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ēdo gjė tė udhėzon tė besosh nė njė Zot tė vetėm
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Besimet fetare :: Komuniteti musliman-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions