MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Abuzimet seksuale tė priftėrinjve shkaktuan 13 vetėvrasje

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Princo
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Princo

Numri i postimeve : 82
Join date : 26/09/2010

Abuzimet seksuale tė priftėrinjve shkaktuan 13 vetėvrasje Empty
MesazhTitulli: Abuzimet seksuale tė priftėrinjve shkaktuan 13 vetėvrasje   Abuzimet seksuale tė priftėrinjve shkaktuan 13 vetėvrasje Icon_minitimeThu Sep 30, 2010 7:06 pm

Abuzimet seksuale tė fėmijėve kanė qenė tė pėrhapura nė Kishėn Katolike tė Zvicrės dhe kanė pasur pėr pasojė tė paktėn 13 vetėvrasje, thuhet nė raportin e publikuar sot nga komisioni kompetent i Kishės.

“Nė rastin e 13 viktimave ka qenė paraqitur se ato kanė bėrė vetėvrasje dhe se kėto akte kanė qenė tė lidhura me abuzimet seksuale nga ana e priftėrinjve”, thuhet nė raportin e Komisionit tė Kishės katolike pėr zgjidhjen e ankesave. Mė se gjysma e raportit prej 200 faqeve ėshtė bazuar nė dėshmitė e incizuara, transmeton agjencia reuters. Bėhet fjalė pėr 475 raste tė regjistruara tė viktimave, nga tė cilat disa nė kohėn e abuzimit me to ishin tė moshės vetėm 2-vjeēe, derisa dy tė tretat e viktimave ishin djelmosha tė moshės rreth 12-vjeēe. Abuzimi ėshtė ndėrprerė kur viktimat kanė arritur moshėn 15-16 vjeēe.

“Ne nuk flasim vetėm thjesht pėr prekje, ne flasim pėr njerėz tė cilėt kanė pėrjetuar abuzime shumė mė serioze”, tha kryetari i Komisionit, prof. Peter Andriensens nė konferencė me gazetarė, transmeton agjencia AP.

Shumica e abuzimeve kanė ndodhur gjatė viteve tė 60 e 70-ta tė shekullit tė kaluar, nėpėr institucione, shkolla dhe veēmas internate.Belgjikė: 475 raste tė abuzimit seksual tė fėmijėve nė kishaNjė komision i Kishės Katolike nė Belgjikė ka publikuar sot raportin, nė tė cilin zbulohen qindra raste tė dyshuara tė abuzimit seksual tė fėmijėve nė kėtė vend.

Komisioni njoftoi se ka marrė 475 ankesa gjatė gjashtė muajve tė parė tė kėtij viti, shumica e tyre tė ndėrlidhura me akuza tė dyshuara pėr pedofili nga vitet e 50-ta e deri nė fund tė viteve tė 80-ta, transmeton REL.

Ka dyshime se abuzimet janė bėrė nga kleri katolik, mėsuesit fetarė dhe nga personat e rritur, qė kanė punuar me tė miturit.

Raporti prej 200 faqesh pėrmban dėshmi nga 124 viktima anonime tė abuzimeve tė dyshuara.

Raporti thotė se abuzimi seksual pėr pjesėn mė tė madhe tė viktimave kishte filluar nė moshėn 12 vjeēare. /koha/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Agim Shkodra
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 85
Join date : 28/07/2010

Abuzimet seksuale tė priftėrinjve shkaktuan 13 vetėvrasje Empty
MesazhTitulli: Re: Abuzimet seksuale tė priftėrinjve shkaktuan 13 vetėvrasje   Abuzimet seksuale tė priftėrinjve shkaktuan 13 vetėvrasje Icon_minitimeFri Oct 01, 2010 9:52 pm

777
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Princo
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Princo

Numri i postimeve : 82
Join date : 26/09/2010

Abuzimet seksuale tė priftėrinjve shkaktuan 13 vetėvrasje Empty
MesazhTitulli: Re: Abuzimet seksuale tė priftėrinjve shkaktuan 13 vetėvrasje   Abuzimet seksuale tė priftėrinjve shkaktuan 13 vetėvrasje Icon_minitimeFri Oct 01, 2010 10:35 pm

hehehe ketu nuk paske replikuar as sen ndoshta ???
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Agim Shkodra
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 85
Join date : 28/07/2010

Abuzimet seksuale tė priftėrinjve shkaktuan 13 vetėvrasje Empty
MesazhTitulli: Re: Abuzimet seksuale tė priftėrinjve shkaktuan 13 vetėvrasje   Abuzimet seksuale tė priftėrinjve shkaktuan 13 vetėvrasje Icon_minitimeFri Oct 01, 2010 10:41 pm

Enigma e madhe e komunizmit fillon qė nga simboli i tij, Ylli i kuq. Ky simbol u adoptua nga Revolucioni Bolshevik nė Rusi, pėr t’ u bėrė pastaj simbol i komunizmit ndėrkombėtar.

Pėrpjekjet pėr t’ ia atribuar Marksit dhe Engelsit janė krejt tė kota. Ylli i kuq u adoptua si simbol pas Revolucionit tė Tetorit, madje kohė mė vonė. Ėshtė interesante se as Lenini, as Stalini mė pas, nuk parapėlqyen qė ta marrin autorėsinė e kėtij simboli. Arsyeja nuk ėshtė e vėshtirė qė tė kuptohet. Ylli me pesė cepa, ndryshe pentagrami, ishte njė simbol djallėzor qė nė Antikitet. Ai pėrdorej dhe pėrdoret gjerėsisht nė magjinė e zezė. Gjithashtu ylli me pesė cepa ėshtė dhe njė simbol i freemasonerisė . Pse duhej qė komunizmi ateist tė adoptonte njė simbol mistik, reaksionar nė fjalorin komunist? Kjo tregonte se komunizmi kishte njė origjinė tė errėt, okulte, dhe nuk ishte ideologji e proletariatit, sikur vetėshpallej.
Mė pas u tha se Ylli i kuq simbolizonte pesė kontinentet, kur ato nė fakt qenė gjashtė. Njeriu qė kishte pėrgjegjėsinė pėr adoptimin e kėtij simboli nga bolshevikėt ishte ēifuti Lev Bronshtajn (Trocki). Por as ai vetė, mė vonė, kur u largua nga Bashkimi Sovjetik si kundėrshtar i Stalinit, nuk tregoi ndonjė entuziazėm pėr ta marrė pėrsipėr autorėsinė e simbolit tė komunizmit ndėrkombėtar. Nė Bashkimin Sovjetik u krijua dhe njė Urdhėr i Yllit tė Kuq, nė vitet tridhjetė, qė ishte njė dekoratė e lartė, por nuk u botua kurrė njė libėr pėr historinė e Yllit tė kuq, si simbol. Njė gjė ėshtė e sigurt. Ylli i kuq u bė njė simbol nėn tė cilėn rreth gjysma e njerėzimit kaloi vuajtje tė tmerrshme nė shekullin XX, duke pėrfshirė dhe shqiptarėt. Ylli i kuq u shndėrrua nė njė simbol tė mistikės ateiste, derisa me tė u krijuan regjime tė njė teokracie tė llojit tė vet, me sundimtarė-zota, tė
llojit tė Stalinit, Enver Hoxhės, Mao Ce Dun etj. Regjimeve totalitare komuniste u pėrshtatej simboli i idhujtarisė djallėzore, Ylli i kuq.
Ylli i kuq ėshtė vetėm i fundit nė radhėn e simboleve pagane djallėzore, qė iu janė imponuar shqiptarėve me dhunė. Para tij qenė simbolet islamike tė Gurit tė zi dhe Gjysmėhėnės. Guri i zi ėshtė objekti mė i shenjtė i fesė islame. Ai gjendet nė qytetin e Mekės nė tempullin Kaaba. Si tempulli, ashtu dhe Guri i zi, i cili gjendet nė tė i pėrkasin periudhės para Muhametit. Tempulli Kaaba dhe vetė Guri i zi i pėrkasin njė kulti politeist (pagan) arab dhe mbaheshin si vend i shenjtė, pėrkatėsisht objekt i shenjtė, qė shumė kohė para Muhametit. Nė kohėn kur arabėt qenė paganė, ata e adhuronin Gurin e zi si njė objekt tė shenjtė dhe mendonin se ai ndrynte imazhin e 360 zotave (meshkuj dhe femra). Nė fakt Guri i zi ishte njė meteor i rėndomtė. Kur Muhameti krijoi fenė islame, ai u tregua shumė praktik, si tregtar qė ishte. Derisa ai shpalli me fjalė ndalimin e idhujtarisė, me vepra i inkorporoi objektet e shenjta tė kulteve idhujtare nė fenė e re.
Kėshtu, tempulli pagan i Kaaba nė Mekė u bė tempulli mė i shenjtė i Islamit dhe Guri i zi, objekti i shenjtė i fesė islame. Muhameti shpalli se Kaaba ishte vendi ku Zoti hodhi njė gur pėr t’ i treguar Ademit dhe Havasė (Adamit dhe Evės) se ku duhej tė ndėrtonin tempullin e parė pėr tė. Sipas tij ky tempull u ndėrtua dhe nė tė u vendos guri i hedhur nga Zoti, i cili nė fillim qe i bardhė, por u nxi se reflektonte mėkatet e njerėzve. Asgjė e tillė nuk thuhet nė Testamentin e Vjetėr. Atje nuk thuhet as ajo qė pretendonte Muhameti se tempulli dhe Guri u zhdukėn gjatė Pėrmbytjes sė Madhe, pėr t’ u gjetur mė pas nga Ibrahimi (Abrahami), i cili urdhėroi djalin e vet qė tė ndėrtonte njė tempull tė ri nė atė vend dhe tė vendoste nė tė gurin e shenjtė. Kėshtu supozohet qė tė jetė ndėrtuar tempulli i Kaaba. Por, arkeologjia na thotė se Meka ėshtė mė hershme se shekulli IV pas Krishtit, ndėrsa Abrahami kishte 2400 jetuar vite para kėsaj kohe. Nė tė vėrtetė adhurimi i gurėve qė supozohej se kishin rėnė nga qielli ishte idhujtaria mė e pėrhapur ndėr popujt semitikė, duke pėrfshirė edhe arabėt. Ēdo fis arab kishte Kaaba-n e vet, me gurin e vet tė shenjtė. Arabėt mund ta pranonin njė fe tė re mė lehtė nė rast se ajo integronte kultet e mėparshme idhujtare. Ky qe sekreti i suksesit tė Muhametit.
Muhameti tregoi njė fantazi tė madhe pėr tė integruar ritualet idhujtare nė fenė e re, qė supozohet tė ishte kundėr idhujtarisė, nė mėnyrė qė arabėt idhujtarė tė pranonin fenė e re. Kėshtu, arabėt idhujtarė e kishin zakon qė tė ecnin pėrreth tempullit shtatė herė. Muhameti e pėrfshiu kėtė rit nė fenė e re, duke pretenduar se kėshtu kishte bėrė Ibrahimi. Arabėt idhujtarė e kishin zakon qė tė puthnin gurėt e tyre tė shenjtė. Muhameti e pėrfshiu edhe kėtė rit nė fenė islame, edhe pse kjo ishte idhujtari flagrante. Arabėt idhujtarė e kishin zakon qė tė hidhnin gurė gjatė ritualeve tė shenjta. Muhameti e pėrfshiu kėtė rit nė fenė e re, duke pretenduar se Ibrahimi kishte gjuajtur me gurė djallin. Arabėt idhujtarė e kishin zakon qė gjatė ritualit tė vraponin mes dy idhujve, Isaf dhe Naila. Muhameti e pėrfshiu dhe kėtė rit nė fenė e re, duke pretenduar se Hagari vrapoi mes dy kodrave
kur shkoi tė mbushte ujė pėr Ismailin.
Pas pelegrinazhit nė Kaaba arabėt idhujtarė e kishin zakon qė t’ i bėnin njė lutje tė veēantė zotit Hubal, i cili ishte kryezoti nė panteonin prej 360 zotash, dhe paraqitej nė trajtėn e Hėnės (trupit qiellor). Adhurimi i Hėnės ėshtė i kuptueshėm nė popujt e shkretėtirės se Hėna ndriēon me freski, ndėrsa Dielli ndriēon duke sjellė edhe njė vapė mbytėse nė shkretėtirė. Nė tė vėrtetė tempulli i Kaaba i qe kushtuar Hubalit, Kryezotit-Hėnė . Muhameti e ruajti simbolin e hėnės, duke e bėrė gjysmėhėnėn simbolin e shenjtė tė Islamit, i cili gjendet nė kulmin e ēdo xhamie. Kėshtu, Muhameti i dha Allahut tiparet e Hubalit, madje duke ruajtur edhe lutjen pėrfundimtare pėr kėtė nė fund tė pelegrinazhit (haxh). Pėr arabėt Allahu ishte Hubali.
Muhametit i duheshin kėto kompromise me idhujtarinė se ai ishte njė politikan para sė gjithash, i cili po krijonte njė ideologji pėr ndėrtimin e njė kombi dhe tė njė shteti. Nė tė vėrtetė Muhameti ėshtė krijuesi i kombit arab. Islami u bė ideja nacionale arabe. Ajo qė bėri Muhameti ishte tė shartonte Judaizmin dhe Krishterimin, duke krijuar mbi bazėn e tyre njė fe tė re, njė Judeo-Krishterim tė arabizuar. Vepra e Muhametit ėshtė e ngjashme me atė qė bėri Sava nė Serbinė e shekullit XIII, tė cilin serbėt e mbajnė si shenjtin e tyre. Sava krijoi variantin serb tė Krishterimit, ai e serbizoi Krishterimin, nė dobi tė kombndėrtimit serb. Madje serbėt edhe fenė e krishterė e quajnė pravoslava. Njė gjė tė ngjashme bėri Henry VIII i Anglisė nė shekullin XVI, duke krijuar Anglikanizmin, si Krishterimi nė version anglez. Islami ngjan shumė me Anglikanizmin dhe Pravoslavizmin, dhe mund tė quhet Arabokanizėm, nė analogji me Anglikanizmin.
Dilema, a kombi a feja u ėshtė paraqitur tė gjithė kombeve. Disa prej tyre e zgjidhėn nė tė mire te fesė, disa nė tė mirė tė kombit. Kombet mė solide janė ata qė nacionalizuan fenė, duke krijuar versionin nacional tė saj, si anglezėt, serbėt, rusėt, arabėt, japonezėt, grekėt. Kombet qė nuk e bėnė dot kėtė vuajtėn shumė nga luftrat fetare si gjermanėt, francezėt, ēekėt etj. Arabėt nuk e ruajtėn dot gjatė arritjen e Madhe tė Muhametit dhe u ndanė nė sunitė e shiitė, tė cilėt qė atėherė bėjnė lufta tė pėrgjakshme mes tyre. Kjo tregon se arritja e Muhametit ishte iluzore.
Ne shqiptarėve nuk na lidh veēse njė aksident historik me fenė e shpikur nga Muhameti, pėr tė bashkuar arabėt nė njė komb dhe njė shtet. Ky aksident historik ishte pushtimi osman dhe fekthimi i dhunshėm qė ushtroi ai tek shqiptarėt. Ėshtė absurde qė edhe sot tė ketė shqiptarė, pėr fat tė mirė njė pakicė tek kombi shqiptar nė dy anėt e kufirit, tė cilėt ende besojnė tek njė fe si Islami, e cila nuk ėshtė tjetėr veēse njė pėrzierje ritesh idhujtare dhe fragmentesh tė kopjuara nga librat e shenjtė tė Judaizmit dhe Krishterimit. Ne shqiptarėt jemi njė komb europian, jetojmė nė Europė, tė ardhmen e shohim tė lidhur me Perėndimin, ndėrsa Islami na tėrheq kah shkretėtirat, si njė magjistar i keq. Islami prish koherencėn nacionale shqiptare. Derisa serbi e quan veten serb i krishterė dhe jo i krishterė serb, muslimani praktikant nuk e quan veten shqiptar musliman, por musliman shqiptar. Kjo do tė thotė se shqiptarizmi i tij ėshtė fiktiv. Kur e pyet nėse e quan veten shqiptar musliman apo musliman shqiptar, tek ai befas shfaqet arabi. Gėrvishte pak praktikantin musliman dhe pas shqiptarit nė dukje tek ai do tė dalė arabi. Pėr mua muslimani shqiptar ėshtė armiku, me tė nuk kam ē’ tė diskutoj, dhe me tė as mund tė diskutohet. Ai shfaq njė barbari tė thellė. Unė e urrej atė, se ai ėshtė bartės i njė feje qė shfaq hapur armiqėsinė ndaj kombit shqiptar.
Islami ėshtė armik i kombit shqiptar dhe bota islame e urren kombin shqiptar. Kjo u provua kur Kosova shpalli pavarėsinė nė 2008. Ishte pritur qė vendet islamike do tė qenė ndėr tė parat qė do ta njihnin nė bllok pavarėsinė e Kosovės. Por jo. Vendet arabe shfaqėn njė mungesė tė qartė dėshire pėr ta njohur pavarėsinė e Kosovės. Vendi i parė arab qė e njohu pavarėsinė e Kosovės, ishte i pesėdhjeti nė radhėn e atyre qė e bėnė kėtė dhe ky vend qenė Emiratet e Bashkuara Arabe. Ky vend ėshtė njė protektorat amerikan dhe kuptohet se kėtė gjė e ka bėrė pas presionit tė fortė amerikan, jo me vullnetin e vet. Arabia Saudite, vendi i Mekės, Kaaba-s, dhe Gurit tė zi, ishte vendi i pesėdhjetėetetė nė radhėn e atyre qė e njohėn pavarėsinė e Kosovės, ēka tregon se kjo u bė pas presionit amerikan. Kur shikon se Kosta Rika, nė Amerikėn Qendrore dhe Peruja nė Amerikėn Jugore qenė vendi i shtatė, pėrkatėsisht i gjashtėmbėdhjeti qė njohėn pavarėsinė e Kosovės, e kupton mė qartė armiqėsinė e botės islame ndaj Kosovės, ēka ėshtė shfaqje e armiqėsisė ndaj kombit shqiptar. Vendet vėrtet tė pavarura islamike si Irani, Siria, Libia, Indonezia, Pakistani, Algjeria, nuk e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės. Turqia vėrtet e njohu pavarėsinė e Kosovės, por kur nė tetor 2009 Presidenti turk Abdullah Gul vizitoi Serbinė ai bėri deklaratėn e bujshme: “Serbia ėshtė vendi kyē nė Ballkan”.(Deklarata e Gul citohet sipas faqes zyrtare on-line tė Presidentit tė Turqisė:
http://209.85. 229.132/search? q=cache:W0/ kIG5×6SsJ: www.tccb. gov.tr/common/ iframes/Haberler /HaberArsiv/ HaberDetay. aspx%3Fid% 3D921)
Kjo nuk ka kuptim tjetėr veē atij se Turqia e ka njohur Kosovėn nėn presionin amerikan. Nė mars 2010 ambasadori turk nė Serbi, Ahmet Suha Omar bėri njė deklaratė qė u pasqyruar edhe nė website zyrtar tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Serbisė:
Pas njohjes sė pavarėsisė sė njėanshme tė Kosovės Turqia nuk ka bėrė asnjė veprim tjetėr qė do tė dėmtonte Beogradin, ēka ėshtė ēmuar shumė nga autoritetet serbe.(Deklarata e diplomatit turk citohet sipas website zyrtar tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Serbisė: http://www.mfa. gov.rs/Pressfram e.htm)
Nė gjuhėn diplomatike kjo do tė thotė se Turqia e njohu Kosovėn e detyruar nga SHBA-tė, por nuk ka ndėrmend tė bėjė hapa tė tjerė pėr ta mbėshtetur atė. Serbia e shprehu kėnaqėsinė dhe dha sinjalin se e kishte marrė saktė kumtin, duke e pasqyruar deklaratėn e diplomatit turk nė website zyrtar tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme. Ėshtė e vėrtetė se pavarėsinė e Kosovės nuk e ka njohur edhe Vatikani, por ai e ka bėrė kėtė se Kosovėn e sheh si vend islamik.
Sot deislamizimi ėshtė sfida historike pėr shqiptarėt, nė dy anėt e kufirit. Nė trojet shqiptare duhet tė zhbėhet ēdo shenjė e Islamit. Islami nuk mund tė ketė tė njėjtin status si Krishterimi nė hapėsirėn shqiptare se ėshtė fe e sjellė nga pushtuesi. Sot Islami bojkotohet nga pjesa mė e madhe e shqiptarėve paraardhėsit e tė cilėve u kthyen dhunshėm dikur nė fenė islame, dhe mbijeton vetėm falė njė pakice aktive, militante. Ne shqiptarėt duhet tė ndahemi me Islamin me anė tė njė referendumi mbarėkombėtar, ku njerėzit duhet tė pyeten pėr ndalimin e tij. Ky referendum duhet tė bėhet me votim tė hapur, si njė rast i veēantė, se kur osmanėt e pushtuan Shqipėrinė dhe e imponuan Islamin nuk u dhanė njerėzve lirinė e shprehjes. Ēdo njeriu qė do tė deklarohet si musliman duhet t’ i hiqet shtetėsia e Republikės sė Shqipėrisė, eventualisht e Kosovės dhe tė marrė statusin e emigrantit, duke u quajtur emigrant arab. Derisa nė Shqipėri dhe Kosovė ka njė komunitet tė sajuar egjiptian, le tė ketė dhe njė komunitet emigrantėsh arabė. Me kėtė rast zgjidhet edhe statusi i egjiptianėve dhe romėve, njė pjesė e madhe e tė cilėve mbushin sheshet gjatė faljes sė Bajramit pėr tė pėrfituar nga xhamitė miell, vaj dhe sheqer.
Unė jam i sigurt se nė Republikėn e Shqipėrisė Islami do tė marrė 2% tė votave. Nuk mund ta them sa do tė marrė nė Kosovė dhe nė pjesėn shqiptare tė Maqedonisė. Unė kam bindjen se nė Kosovė Islami nuk do tė fitojė nė njė referendum. Nėse fiton nė pjesėn shqiptare tė Maqedonisė atėherė kėta njerėz le tė shkojnė nė dreq, le tė shkojnė tek guri i zi i Mekės, se nuk kanė ēka i duhen kombit shqiptar. Pėr mua ata ėshtė njėlloj sikur tė jenė nė Arabi.Shqiptarėt mund tė besojnė tek Zoti pa pasur nevojė pėr kėtė surrogat-fe tė shkretėtirave, ēka ėshtė Islami. Islami shqiptarėve nuk u ka sjellė veēse tė kėqija, dhe tė kėqija mė tė mėdha do t’ u sjellė edhe nė tė ardhmen. Islami nuk i lidh shqiptarėt me Zotin, por me idhujtari antike tė shkretėtirave.
Ne shqiptarėt jemi njė komb i vogėl dhe si i tillė ne duhet tė ecim me shembuj, me modele. Ne kemi afėr serbėt, tė cilėt e kanė kombėtarizuar fenė dhe janė mė mirė se ne. Edhe ne shqiptarėt kemi nevojė pėr fe qė flasin shqip, tė cilat pse jo kanė edhe shenjtorė shqiptarė. Kėshtu feja do tė bėhet konstituentė e nacionit (kombit). Parakushti pėr kėtė ėshtė deislamizimi i shqiptarėve, i cili do tė sjellė qė kombi shqiptar tė ēlirohet edhe nga kulte tė tjera tė huaja siē ėshtė Krishterimi Ortodoks Grek, i cili u ka imponuar shqiptarėve si shenjtorė oficerė tė zbulimit tė Rusisė, si Kozma Etolioti, i shpallur si Shėn Kozmai, apo sundimtarė dhe pushtues serbė tė trojeve shqiptare, si Jovan Vladimiri, kulti i tė cilit mbahet nga Kisha Ortodokse e uzurpuar e Shqipėrisė, nė mes tė Shqipėrisė, nė Elbasan. Nėse do tė bėhet deislamizimi i shqiptarėve, do tė jetė shumė e lehtė qė tė
dehelenizohet dhe tė deserbizohet Krishterimi shqiptar, duke u shpallur shenjtorė nė vend tė Kozmait dhe Jovan Vladimirit, pishtarė tė Shqiptarizmės si Papa Kristo Negovani, Fan Noli etj.
Nė hapėsirėn shqiptare nė dy anėt e kufirit ka njė pakicė aktive islamike, e cila bėn gjithēka qė t’ u japė trojeve shqiptare profil islamik. Kėta, derisa qarkullojnė dhe pėrhapin me zell literaturė ku thuhen gjithė tė zezat pėr Krishterimin, reagojnė me nervozizėm kur vihet nė diskutim feja e tyre. Kėta duan tė imponojnė nė debatin shqiptar Sheriatin, gjoja nė emėr tė tolerancės fetare dhe tė ndalojnė kritikėn pėr Islamin. Por nuk mund tė ndalohet kritika pėr njė fe libri i sė cilės, Kurani, ka ardhur nė Shqipėri nė majė tė jataganit osman. Kėta janė versioni islamik i stalinistėve. Ylli i kuq dhe Guri i zi takohen si simbole tė sė keqes. Ne nuk mund tė lejojmė qė fati i kombit shqiptar tė rrijė edhe mė tej i ndryrė si nė njė magji tė zezė tek Guri i zi nė Mekė.
Islamikėt pretendojnė se feja e tyre ofron norma morale pėr njeriun, pėr ta bėrė botėn tė pėrkryer, por a nuk pretendonte dhe komunizmi tė njėjtėn gjė? Komunistėt nuk i pėrgjigjeshin pyetjes se si ishte e mundur qė njė doktrinė e cila pretendonte tė ishte zgjidhja morale pėr njerėzimin, kishte si simbol atė tė mistikės djallėzore. Tė njėjtės pyetje nuk i pėrgjigjen edhe islamikėt, tė cilėt kanė si simbole ato tė idhujtarisė sė shkretėtirave.
Bashkimi Europian ka deklaruar se zgjerimi i tij nė Ballkan do tė pezullohet pėr tė rifilluar pas vitit 2020, duke u bėrė njė pėrjashtim vetėm pėr Kroacinė. Kjo do tė thotė se Bashkimi Europian do tė lerė jashtė derės sė tij vetėm pesė (gjashtė) vende, me popullsi konsistente muslimane, tė cilėt janė Serbia, Bosnjė-Herzegovina, Shqipėria, Maqedonia, Kosova dhe Mali i Zi. Serbia ėshtė vend i krishterė me njė minoritet musliman, por derisa nuk e njeh pavarėsinė e Kosovės dhe e quan kėtė pjesė tė territorit tė saj, atėherė vetėdeklarohet vend me njė popullsi tė madhe muslimane. Nė tė vėrtetė ekziston njė lidhje e qartė mes qėndrimit tė Bashkimit Europian kundėr anėtarėsimit tė Turqisė nė BE, dhe qėndrimit kundėr anėtarėsimit nė BE tė vendeve ballkanase ku ka popullsi konsistente muslimane, tė krijuar nė kohėn e pushtimit osman.
Pezullimi i zgjerimit tė Bashkimit Europian nė Ballkan deri nė njė datė tė pacaktuar pas vitit 2020, kur nuk ka asnjė garanci se pas vitit 2020 do tė rifillojė zgjerimi i Bashkimit Europian nė Ballkan, pritet qė tė ketė njė efekt tė madh nė vendet qė mbeten jashtė. Ato do ta pėrjetojnė kėtė sikur u bėhet pėr shkak tė muslimanėve, tė cilėt u kanė zėnė derėn. Kjo do tė bėjė qė shoqėritė e kėtyre vendeve tė radikalizohen dhe tė ndėrmarrin veprime pėr t’ u ēliruar nga muslimanėt e tyre. Kjo do tė ndodhė edhe nė Shqipėri, ku pjesa e krishterė e popullsisė do tė fajėsojė edhe mė fort pjesėn muslimane pėr mbetjen e vendit jashtė Bashkimit Europian. Kėshtu Islami kėrcėnon kohezionin nacional shqiptar.
Vendet e fqinje tė krishtere tė mbetura jashtė Bashkimit Europian, duke e kuptuar shkakun e refuzimit, do ta pėrdorin atė pėr tė pastruar territorin e tyre dhe territorin shqiptar qė pretendojnė nga kėto mbetje osmane, ēka ata i quajnė muslimanėt. Kombi shqiptar me profil islamik ėshtė ai ēka u duhet serbėve e grekėve qė nė njė situatė tė favorshme ta palestinizojnė hapėsirėn shqiptare, duke e bėrė Shqipėrinė si Bregun Perėndimor, dhe Kosovėn si Gazėn, ku do tė futin ushtritė pėr tė luftuar kinse terrorizmin islamik. Pėr njė pakicė shqiptarėsh qė besojnė tek Islami kjo nuk ka rėndėsi, se ata nė fillim e quajnė veten muslimanė, pastaj edhe shqiptarė. Pėr ta atdheu i vėrtetė ėshtė Arabia, ndėrsa nė Europė e shohin veten si “kolona e pestė” e Islamit, si pararoja e tij. Islamikėt nuk e fshehin kėnaqėsinė qė Shqipėria po mbetet jashtė Bashkimit Europian.
Islami i ka shpallur luftė kombit shqiptar, duke synuar qė ta mbajė tė ndarė nga Perėndimi. Nė kėtė luftė xhamitė janė fortesat e ushtrisė armike, minaret janė tytat e topave tė ushtrisė armike, islamikėt praktikantė janė ushtarėt armiq. Strategjia ėshtė qė hapėsira shqiptare tė shfaqet me njė profil islamik, nė shpėrpjestim me numrin e muslimanėve praktikantė. Prandaj altoparlantėt e minareve ulėrinė arabisht, sikur kumtojnė triumfin islamik nė kėtė luftė. Ose kombi shqiptar do tė ndahet nga Islami, duke u vetėdeislamizuar, ose Islami do ta mbysė kombin shqiptar.

Last Updated on E Marte, 25 Maj 2010 21:32

Written by Gazeta SOT
E Merkure, 26 Maj 2010 00:00
Nga Kastriot MYFTARAJ

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Princo
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Princo

Numri i postimeve : 82
Join date : 26/09/2010

Abuzimet seksuale tė priftėrinjve shkaktuan 13 vetėvrasje Empty
MesazhTitulli: Re: Abuzimet seksuale tė priftėrinjve shkaktuan 13 vetėvrasje   Abuzimet seksuale tė priftėrinjve shkaktuan 13 vetėvrasje Icon_minitimeFri Oct 01, 2010 10:43 pm

hehehe mir e paskempunen nese po komunikuj me nje nxenes te kastriot myftaraj hehehe lumi ti i nderuar vazhdo.. meru dhe krenohu me shkrimet etija..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Agim Shkodra
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 85
Join date : 28/07/2010

Abuzimet seksuale tė priftėrinjve shkaktuan 13 vetėvrasje Empty
MesazhTitulli: Re: Abuzimet seksuale tė priftėrinjve shkaktuan 13 vetėvrasje   Abuzimet seksuale tė priftėrinjve shkaktuan 13 vetėvrasje Icon_minitimeFri Oct 01, 2010 10:49 pm

Ka me shume bukuri te jesh shqiptare dhe jo arab!
Ti Shqiperi me jep nder,me jep emrin shqiptare.....!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Princo
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Princo

Numri i postimeve : 82
Join date : 26/09/2010

Abuzimet seksuale tė priftėrinjve shkaktuan 13 vetėvrasje Empty
MesazhTitulli: Re: Abuzimet seksuale tė priftėrinjve shkaktuan 13 vetėvrasje   Abuzimet seksuale tė priftėrinjve shkaktuan 13 vetėvrasje Icon_minitimeFri Oct 01, 2010 10:51 pm

nuk ja vlen me qen Shqipater me ide komuniste slllave ...jua kemi par sherin deri me tash....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Agim Shkodra
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 85
Join date : 28/07/2010

Abuzimet seksuale tė priftėrinjve shkaktuan 13 vetėvrasje Empty
MesazhTitulli: Re: Abuzimet seksuale tė priftėrinjve shkaktuan 13 vetėvrasje   Abuzimet seksuale tė priftėrinjve shkaktuan 13 vetėvrasje Icon_minitimeFri Oct 01, 2010 10:58 pm

Ku i dallon idet komuniste ti? Bazuar ne fene arabe qe ke prure ,qe diten qe ke hyre ne kete forum,dhe qe nuk bene gje tjeter dhe fute fjale qe nje shqiptare normal nuk eshte ne gjendje t'i dalloj? Qe ke gjithe diten dhe kopjon materiale te ndryshme qe flasin per arabe dhe fe qe s'kane asgje te perbashket me shqiptarine?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Agim Shkodra
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 85
Join date : 28/07/2010

Abuzimet seksuale tė priftėrinjve shkaktuan 13 vetėvrasje Empty
MesazhTitulli: Re: Abuzimet seksuale tė priftėrinjve shkaktuan 13 vetėvrasje   Abuzimet seksuale tė priftėrinjve shkaktuan 13 vetėvrasje Icon_minitimeTue Oct 12, 2010 9:46 pm

Ilir Dardani: Pse Islami duhet pershendetur per te fundit here?!
E Shtune, 24-07-2010, 09:59pm (GMT+1)


Pse Islami duhet pershendetur per te fundit here?!


I dua shqiptaret dhe nga dashuria per ta gjithnje do e urrej islamin ne trojet e tyre. Kam qene per pushime dhe pune ne Shqiperi e Dardani muajt e fundit dhe nuk kam mundur te jem aktiv, megjithate here pas here jam bere i gjalle duke percjelle shkrimet e te madhit Kastriot Myftaraj – armikut kryesor te mbetjeve islamike.
Shqiptaret kane vetem nje fytyre, prandaj ata qe jane shqiptare duhet te zgjedhin mes Kastriotit dhe Abdi Baletes dhe kopese se eger primitive islamike te tij.


Nga Ilir Dardani


Shen Pali, ne vitin 52 pas Krishtit, thote: "Nga Jeruzalemi deri ne Iliri plotesova predikimin e Ungjillit te Krishtit". Shen Pali ishte kontakti i pare i shqiptareve me Krishterimin.
Zerat islamike thone qe Krishterimi erdhi me pushtuesin romak, por nuk eshte e vertete sepse romaket ne ate kohe nuk ishin te krishtere. Kur shqiptaret besonin ne Zotin Jezu Krisht, romaket akoma po shijonin dhunen monstruoze qe ushtruan mbi te, si dhe dhunen e fresket qe ushtronin mbi shqiptaret praktikues te Rruges se Krishtit.
Shqiptaret jane nder popujt e pare ne Europe qe e perqafuan Krishterimin.
Islami erdhi me dhune sepse eshte fe e dhunes. Pushtuesi osman identifikohej me islamin dhe feja islame eshte pushtuesja 500 (+100) vjecare. Gjergj Kastriotin e quajten Atleti i Krishtit sepse e luftoi deri ne fund te jetes islamin pushtues, ose fene totalisht te ndryshme, e kunderta e fese se Krishtit.


***


Islami duhet te ike nga ka ardhur. Ardhur ka ne erresire. Ka shfrytezuar pushtimin per te poshteruar nje komb. Erresiren e kane shoqeruar rrufete. Ka shfrytezuar shpaten per t’i helmuar gjakun shumices se nje kombi. Dimri mbeti dimer, por Shqiponja nuk mbeti e tille, u be sorre - kukuvajke vajtuese shekullore.


Te kundershtosh njollen e zeze historike nuk do te thote percarje, por vetem bashkim. Ftesa per rikthimin ne identitet nuk do te thote urrejtje, por vetem dashuri, te cilen e ndjejne te gjithe shqiptaret me gjak shqiptari, por jo edhe anadollaket shqipfoles – bijte e islamo-osmaneve, te cilet na mbeten ne tavoline si dopio gjashte e shemtuar e historise.
Islami nuk duhet toleruar sepse ka thellesisht tiparet e mosmirenjohesit, te cilit i jep doren dhe te merr edhe krahun.
Islami eshte ne lufte me boten e civilizuar dhe kerkon pushtimin e saj per te rikthyer diktaturat dhe prapambetjen.
Deri tani eshte ‘’mirepritur’’ ne Europe dhe ka perfituar nga toleranca, shpeshhere e semure perendimore, por pretendimi per te marre krahun eshte i kote, eshte beteje e humbur, prandaj ne asnje menyre nuk duhet qe shqiptari te dale ne krahun e humbesve, sic e ka tradite!
Europianet jane lodhur me mentalitete islamike ne gjirin e shoqerise se tyre prandaj po zgjohen cdo dite!


***


Shqiptarit te kthyer me dhune ne mysliman nuk i ka ardhur aspak keq kur ka zevendesuar Njeriun me te Madh te Kombit te tij, Gjergj Kastroitin me Sulltan Muratin.
Gjergj Kastroiti ka qene intelektual e patriot i kulluar, luftetar shume i zoti dhe gjithcka tjeter qe i duhej botes ne ate kohe, por Gjergji yne nuk ka qene edhe Shenjt.
Sulltan Murati, prijesi i ushtrise pushtuese islamike, ishte njeri pervers dhe gjakpires, autor i vrasjes se mijera shqiptareve dhe c’burrerimit te tyre, por sot na e mbajne si Shenjt dhe ngrejne vithet te goja e njeri - tjetrit dhe luten qe ky ‘’allah’’ t’i ndihmoje.
Ky fakt, qe edhe kafshet do i turperonte, tregon se kush jane hoxhallaret dhe besimtaret islamike.
Shqiptari mysliman nuk u skuq kur u largua nga emri dhe kultura e tij, kur u shfaq dhi e zeze aziatike ne Kontinentin e Bardhe Europian.
Shqiptari mban emra qe te bejne me vjelle, te bejne qe te te vije ndot qe je shqiptar, por ky nuk eshte faji i tyre, por vetem i prinderve te tyre. Faji i tyre eshte kur mburren me keta emra dhe sidomos kur krahasojne Hasanin e sotem me Hasan Prishtinen, i cili gjene me negative kishte emrin, por emrin e shemtuar te tij e mund vepra e madhe kombetare dhe mbetet pergjithmone Gjergj Prishtina, nje nder shqiptaret me te medhenj te kombit.


***


Faik Konica ndjehej i huaj si mysliman ne Perendim. Konica ka qene Europian i Madh prandaj edhe nuk ia lejonte vogelsine aziatike vetes. Ai u pagezua me emrin Domenik dhe u rikthye tek vetvetja duke marre fene e te pareve te tij te Krishtere. Rrugen e Konices e kane ndjekur te gjithe Koloset e tjere Intelektuale te Kombit Shqiptar. Ky akt mund te shikohet si dicka normale, detyrim njerezor e kombetar, por edhe si veper madhore per te cilen kane nevoje te gjithe shqiptaret pa perjashtim. Vetem shqiptaret dhe jo edhe shqipfolesit me origjine turke e aziatike.
I madhi i Konices dhe Shqiperise vazhdon te jape nje kontribut te jashtezakonshem per rikthimin e shqiptarit tek vetvetja.
Faleminderit Domenik!


***


Tradhetojeni pushtuesin azio-islamik per kombin tuaj, si Gjergj Kastrioti.______Po ju le nen shoqerine e vargjeve te mrekullueshme te poetes se telentuar arberore, Julia Gjika. Keto vargje jane qendisur ne flamurin e Gjergj Kastriotit. Poetja ka zemer te madhe dhe na ofron kujtesen dhe dashurine. Ata qe kane mbetur shqiptare jane te lutur t'i lexojne keto vargje dhe te reflektojne:JEMI PJESE E RRENJEVE TE TUA EVROPE
SHKODRA


Mjafton t’i afrohesh Drinit dhe Bunės,
symbyllur dėgjon mėrmėrimė legjendash,
kujtesa zgjon,
letėrsinė gojore evropiane,
qė fillon aty,
aty ka rrėnjėt.
Pa ty Shkodėr,
e varfėr mbetet e kaluara e kontinentit tonė,
si mbeten shtėpitė e rethuara
nga ujrat nė pėrmbytje,
pa njerės, pa cicėrima zogjsh.
Mjafton t’u afrohesh mureve tė Rozafės,
dėgjon trokun e kalit tė 92 vjecarit Mbretit Bardhyl ,
ky yllbardhė i lirisė,
i kujdesshėm dhe njerėzor,
luftoi dhe fitoi betejat.
Pastaj njė zė si fllad i freskėt ledhaton,
i paharuar vjen zėri i Teutės,
urdhėrat e mbretėreshės sė parė nė Evropė.
dhe kaq mjafton Shqipėria ime,
qė cdo shqiptar tė ndjehet krenar,
fatmadh pėr Shkodrėn.
KRUJA


Krujė o qytet i bekuar,
historia flet nė cdo shkėmb e gur,
nė cdo vijė uji qė zbret nga malet e tua.
Kruje, muze madhėshtor.
Brenda kėshtjellės, nėpėr tabllo e piktura,
lėvizin trimat e njė kohe tė shkuar,
tė gdhėndura emrat nė ballin tend.
Froni princėror fton vizitorėt,
tė prekin famėn dhe lavdinė e Gjergj Kastriotit.
Unė ula tim bir njė vjec,
i bėra fotografi,
ai prekte me gishtat e vegjėl
nje madheshti, pėr t’a kuptuar mė vonė.


Krujė o qytet i bekuar,
Ballkon natyror,
nė duart e tua bulojnė sakrificat arbėrore.
Sot nga lart,
i kujton Evropės Plakė,
borxhet qė u ka pasardhėsve tė Arbėrit,
pėr cdo bėmė qė mbajnė gurėt shekullorė.
DURRESI


Ka veshur kostumin e lehtė tė kaltėr
edhe kėpucė tė lehta tė kaltra,
nė ujra tė kaltra tė Adriatikut freskon trupin.
Porta e gadishullit ilirik,
Kyc i pėrhershėm i rrugės Egnantia.
Ura qė lidh qytetėrimin,
nga Perėndimi nė Lindje.
Qytet Biblik,
ku vuri kėmbėn Shėn Pali
ku shkroi letėr Romakėve,
Ungjillin e tij.
Me kureshtjen e atij,
qė zbuloi mozaikun Bukuroshja e Durrėsit,
kryeveprėn figurative tė artit helenistik,
punuar me gurė shumėngjyrėsh,
vijnė turistė nga e gjithė bota.
Ata ikin duke tė marė me vehte
si zbulimin mė tė ri.
Durrės,
t’i theu statujat,
shpata e pushtuesit,
por s’mundėn
tė tė thyenin ty
as kaltėrsinė e falur nga Zoti.
BERATI


Kėnga fillon kėtu,
pa aguar dita.
Pėrcillet nėpėr ullishta, nė parqe trėndafilash,
nė ujrat e argjėnda tė Osumit.
Pastaj vrapon nėpėr kodra,
mer pėrpjetė Kalanė
dhe shkon lart
nen ison e Baba Tomorrit,
duke bere kėsulen borėbardhė tė rrėshqasė.
Kalaja hijerėndė,
me gurė pellazgjikė,
ruan te shtrenjtė brenda saj,
urtėsi dhe jo frikė.
Nė shekuj mbajti nė gji,
ungjij dhe kodikė.
Kėnga fillon kėtu,
nė bukuria dhe bollėku
i qytetit tė njėmbinjė dritareve.
i lakmuar nga cdo qytet nė botė,
qoft’ i lashtė, qoft’ i ri.
Berati ėshtė dashuri,
ku shqiptari ushqehet
nga fruti mė i lashtė pėrcjellė nė breza.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Abuzimet seksuale tė priftėrinjve shkaktuan 13 vetėvrasje Empty
MesazhTitulli: Re: Abuzimet seksuale tė priftėrinjve shkaktuan 13 vetėvrasje   Abuzimet seksuale tė priftėrinjve shkaktuan 13 vetėvrasje Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Abuzimet seksuale tė priftėrinjve shkaktuan 13 vetėvrasje
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shtypi dhe politika :: Tema e shtypit tė ditės-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions