MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Takimi sekret nė zyrėn e Alisė 55 minuta pas rėnies sė bustit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
etmond
Moderatore
Moderatore
etmond

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 42
Location : Athine.

Takimi sekret nė zyrėn e Alisė 55 minuta pas rėnies sė bustit Empty
MesazhTitulli: Takimi sekret nė zyrėn e Alisė 55 minuta pas rėnies sė bustit   Takimi sekret nė zyrėn e Alisė 55 minuta pas rėnies sė bustit Icon_minitimeTue Sep 28, 2010 9:37 pm

Pėrballja e Alisė me Berishėn: Ju kėrkova tė hiqnit dorė, ja ēfarė ndodhi, 'u rrėzua komandanti legjendar'

Takimi sekret nė zyrėn e Alisė 55 minuta pas rėnies sė bustit Thumbnail.php?file=renia_e_bustit_382318154

Mė 20 shkurt tė vitit 1991, rreth orės 13 isha duke shkuar nė selinė e Partisė Demokratike, e cila nė atė kohė ishte tek Rruga e Kavajės. Rrugėt ishin mbushur me protestues tė shumtė nė mbėshtetje tė studentėve qė ishin futur nė grevėn e urisė, pėr tė hequr emrin e Enver Hoxhės nga Universiteti Shtetėror i Tiranės. Situata ishte e ndezur, policė me skafandra, qen policie e armė pėrpiqeshin tė shpėrndanin njerėzit. Protestuesit pasi demonstruan nė shesh, u drejtuan nga monumenti i Enverit me thirrje pėr ta rrėzuar, ndėrsa policia i pengonte me tė gjitha forcat, ndėrsa protestuesit shkulnin pllakat e trotuarit e qėllonin mbi policėt. Unė u vendosa nėn shkallėt e gurta tė ish-Ministrisė sė Financave nė anė tė fillimrrugės sė Kavajės, pėrballė monumentit duke parė veprimet e protestuesve qė po pėrpiqeshin ta rrėzonin atė. Pas shumė pėrpjekjesh, ata mundėn ta rrėzonin nė orėn 14 e 6 minuta. Sapo ra monumenti, mijėra protestues, ndoshta mbi 100 mijė thėrrisnin tė ekzaltuar: "E hodhėm, e hodhėm, e hodhėm qelbėsirėn" dhe pėrqafoheshin burra e gra, pleq e tė rinj qė nuk e njihnin fare njėri-tjetrin. U bashkova me gėzimin e njerėzve dhe pas disa minutash u sula drejt selisė sė PD, e cila nė atė kohė ishte nė Rrugėn e Kavajės pėrballė Kishės Ortodokse. Ngjita shkallėt pėr tek zyra e z. Berisha, nė katin e dytė dhe i thashė me njė frymė se ēfarė kishte ndodhur. Nė atė kohė dėgjuam britma gėzimi nė rrugė dhe dolėm nė dritaren qė shikonte nga Rruga e Kavajės. Po kalonte njė grumbull i madh njerėzish tė hipur mbi njė zetor ku kishin vendosur kokėn e monumentit, qė ishte tė paktėn treēerek metėr kub e madhe. Nė atė kohė erdhėn nė zyrė zotėrinjtė Eduard Selami dhe Edmond Trako.

Z. Berisha tha tė shkonim nė grevėn e urisė nė Qytetin e Studentėve. Hipėn nė njė Fiat "Regata" tė vjetėr, qė kryesisht e pėrdorte z. Berisha. Ata tė tre u ulėn nė sediljen e dytė dhe unė nė sediljen e parė. Tek ura e Rrugės sė Elbasanit na bllokuan protestuesit, tė cilėt njohėn z. Berisha. Ne zbritem dhe ata e ngritėn nė krahė duke thėrritur "Berisha! Berisha!", "Liri-Demokraci!" dhe "E hoqėm qelbėsirėn". Ne vazhduam rrugėn drejt e tek dera e grevistėve, tė cilėt nuk na lanė tė futeshim brenda. Nė atė kohė vjen njė person, i cili i thotė z.Berisha se nė orėn 15 Presidenti Ramiz Alia inicionte njė takim me partitė politike. Z. Berisha mė thotė qė do tė shkonim sė bashku meqenėse unė isha anėtar i kryesisė sė PDSH dhe zotėrinjtė Selami e Trako nuk ndodheshin aty nė atė moment, sepse ishin bashkuar me protestuesit. Ne kishim vendosur nė kryesi qė nė takimet me drejtuesit e lartė partiakė apo shtetėrorė duhet tė ishin tė paktėn 2 vetė nga pala jonė, prandaj u nisėm me njė ARO 7-vendėshe tė Televizionit, sepse makina jonė nuk dihej ku kishte ngelur nga rrėmuja.

Kur arritėm nė sheshin para Universitetit (sot Nėnė Tereza), pamė se vendi ishte rrethuar me ushtarakė tė armatosur e me skafandra tamam si nė njė shtetrrethim. U futėm nga porta veriore e Presidencės drejt e nė katin nėntokė, ku nė njė sallė mbledhjesh ishte njė tavolinė e madhe vezake me mikrofona pėr folėsit. Para se tė uleshim u takuam me z. Spiro Dede, ish-sekretar i KQPPSH, i cili mė pyeti se cili isha unė. I thashė emrin. Ai mė tha se i vinte keq qė ato ditė nė gazetėn "ZP" ishte shkruar njė artikull i gabuar pėr mua, meqė kisha themeluar nė Fabrikėn e Tullave Durrės, njė seksion tė madh tė PD. E falėnderova dhe u ulėm nė karriget qė na caktuan.

2

Z. Berisha u ul nė krahun e majtė tė vendit kryesor, ku mė vonė u ul ish-Presidenti Alia. Nė krah tė majtė tė z. Berisha u ula unė, nė tė majtėn time z. Agim Dardha, ish-sekretar i Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė Bashkimeve Profesionale, shoku im me tė cilin kishim punuar disa vjet nė H/Centralin e Komanit, pranė tij znj. Lumturi Rexha, kryetare e Bashkimit tė Grave, nė tė majtė tė saj ishte z. Marash Hajati, kryetar i Lidhjes sė Gazetarėve e pranė tij z. Dritėro Agolli, kryetari i Lidhjes sė Shkrimtarėve.

Pėrballė zotit Berisha u ul ish-Kryeministri Adil Ēarēani, nė krah tė djathtė tė tij z.Leka Shkurti i Frontit Demokratik, mė nė tė djathtė z. Sabri Godo, kryetar i Partisė Republikane, qė sapo ishte formuar, nė krah tė zotit Godo ishte z. Spiro Dede nga PPSH-ja.

Siē shihet, pjesa mė e madhe e pjesėmarrėsve ishin organizata e shoqata qė ne sot i quajmė organizata joqeveritare, pra nuk ishin parti apo subjekte politike, siē i quante nė atė kohė PPSH-ja.

Parti politike tė vėrteta ishim ne tė PD-sė, PR e z. Godo dhe PPSH-ja nė pushtet. Nė atė kohė vegjetonte edhe njė parti e ashtuquajtur ekologjike, njė patericė e PPSH-sė, por nuk mbaj mend qė nė atė takim tė ishte dhe kryetari i saj.

Pasi hyri ish-Presidenti Alia, qė zuri vendin nė krye tė tavolinės dhe ish-Kryeministri Ēarēani pėrballė zotit Berisha, e hapi mbledhjen me njė ton tė egėr. Ai tha: "Kam tre ditė qė i lutem Partisė Demokratike dhe Partisė Republikane qė tė mos kėrkojnė heqjen e emrit tė shokut Enver Hoxha nga universiteti dhe ja se ē'ndodhi, u rrėzua monumenti i komandantit legjendar tė Luftės Nacional-Ēlirimtare…''. Z. Godo e ndėrpreu duke i thėnė: "Jo Partia Republikane shoku Ramiz". Z. Alia u pėrgjigj: "Jo, jo Partia Republikane" dhe vazhdoi: "Nėse nė lajmet e orės 16 do tė jepet rrėzimi i monumentit, do tė bėhet katrahurė nė tė gjithė Shqipėrinė. Dikush nga tė pranishmit tha se lajmi nuk duhej dhėnė, por z. Alia tha se drejtor i Pėrgjithshėm i RTVSH ishte Sefedin Ēela, njė oportunist qė mund ta jepte atė lajm.

Pėr t'i dalė tė keqes pėrpara, vazhdoi z. Alia, tė gjithė ne tė bėjmė njė deklaratė tė pėrbashkėt, nė tė cilėn tė dėnojmė aktin vandal tė rrėzimit tė monumentit, ndryshe do tė shpall gjendjen e jashtėzakonshme. Zoti Berisha iu pėrgjigj flakė pėr flakė: "Nuk kemi pse bėjmė deklaratė tė pėrbashkėt, secila parti ta bėjė pėr vete deklaratėn sipas ideve tė saj dhe nuk ka pse tė shpallet gjendja e jashtėzakonshme". Atėherė z. Alia tha qė secila parti tė bėjė deklaratėn e vet nė TV.

E mori fjalėn z. Dede, i cili i thotė: "Shoku Ramiz, me qė ju jeni President i Republikės, mė takon mua tė dal nė TV pėr tė dhėnė deklaratėn nė emėr tė PPSH-sė. Unė do ta kritikoj Enver Hoxhėn pėr ato tė kėqia qė i ndodhėn Shqipėrisė pėr 50 vjet, ndryshe dėrgo njeri tjetėr. E merr fjalėn z. Dritėro Agolli, i cili tha se familja Hoxha duhet tė dalė nė TV e tė bėjė autokritikė pėr diktaturėn e luftėn e klasave. Heshtje! E merr fjalėn z. Agim Dardha, njė njeri i ndershėm dhe i drejtė, duke thėnė: "Shoku Ramiz, kudo qė shkojmė na shajnė aq sa na vjen turp ta quajmė veten komunistė, nuk na do njeri". "Mbylle more gojėn!", i thotė z. Alia.

3

Zoti Godo nė fjalėn e tij tha qė shoku Ramiz tė krijonte Kėshillin Presidencial dhe tė mos e shpallte gjendjen e jashtėzakonshme. Pothuajse tė njėjtat fjalė tha dhe z. Marash Hajati.

Ish-Presidenti Alia akuzoi z. Berisha pėr grevėn e urisė, e cila tha ai, ēoi nė rrėzimin e monumentit tė komandantit. Nė atė kohė i vjen njė letėr dhe ai e lexon me zė tė lartė se njėfarė Blendi Gonxhe me protestuesit kėrcėnon tė zhvarrosė shokun Enver nga varrezat e dėshmorėve. Zoti Berisha iu pėrgjigj se monumentin e Enver Hoxhės e rrėzoi urrejtja popullore dhe studentėt nuk janė pėrgjegjės pėr kėtė. Emri i Enver Hoxhės, vazhdoi ai, duhej hequr me kohė nga universiteti se ai nuk e meritonte atė. Pėrsa i takon zhvarrimeve, vazhdoi: "Nė trojet e mia nė Tropojė, ka varre turqish e serbėsh, por nuk i ka shkuar mendja askujt qė t'i zhvarrosin. Ēdo gjė bėhet nė kohėn e vet".

Nė atė kohė e merr fjalėn ish-Kryeministri Adil Ēarēani: "Ju tė Partisė Demokratike organizuat grevėn e urisė dhe u keni ēuar studentėve sheqer tė helmuar. Ju jeni shkaktarėt e kėsaj gjendjeje tė rėndė". Iu pėrgjigja unė duke i thėnė se ju, shoku Adil, nga njėra anė na akuzoni si organizatorė tė grevės sė urisė dhe nga ana tjetėr, u paskemi ēuar sheqer tė helmuar studentėve tanė. Kjo nuk ka asnjė kuptim. Studentėt e organizuan vetė grevėn e urisė dhe po vetė gjetėn batanijet, ujin dhe sheqerin. Ne nuk na kanė lejuar as tė futemi brenda e jo tė kryenim ato veprime qė thoni ju".

Pati dhe diskutime tė tjera, por jo tė kėsaj rėndėsie qė pėrmenda. Tė gjithė ishin kundėr shpalljes sė gjendjes sė jashtėzakonshme. Pasi dolėm jashtė mė thotė z. Berisha: "More Blerim, unė e dija tė urtė kėtė TAO-TAO-n, por ai qenka shumė i egėr". Nė atė kohė TAO-TAO quhej nė popull Adil Ēarēani. Tek vetura qė sapo hipėm erdhi njė burrė i gjatė me njė ēantė me gjuhėn jashtė duke i rėnė gjithė inat xhamit tė makinės, duke sharė z. Berisha pėr rrėzimin e monumentit. Z. Berisha nuk reagoi, por i tha shoferit tė nisej.

Kam afro 20 vjet qė i ruaj kėto shėnime pėr njė ngjarje tė rėndėsishme tė asaj kohe qė nuk ėshtė pėrmendur asnjėherė nga ndonjėri prej pjesėmarrėsve nė atė takim. Po i botoj, duke menduar se mund tė vlejnė nė kontekstin e ngjarjeve tė asaj dite, qė u regjistrua njėherė e pėrgjithmonė nė memorien e popullit tonė.

Ish-pjesėmarrės nė takim

Tiranė, mė 19 shkurt 201

Burimi informativ: Gazeta Korrieri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://Lushnja.com
 
Takimi sekret nė zyrėn e Alisė 55 minuta pas rėnies sė bustit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: ē'eshtja kombetare :: Historia shqiptare-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions