MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Turqi, kėrkohet rishikimi i historisė sė Perandorisė Osmane

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Princo
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Princo

Numri i postimeve : 82
Join date : 26/09/2010

Turqi, kėrkohet rishikimi i historisė sė Perandorisė Osmane Empty
MesazhTitulli: Turqi, kėrkohet rishikimi i historisė sė Perandorisė Osmane   Turqi, kėrkohet rishikimi i historisė sė Perandorisė Osmane Icon_minitimeTue Sep 28, 2010 11:28 am

Ankara – Njė simpozium ndėrkombėtar kushtuar historisė sė Perandorisė Osmane po zhvillohet nė Turqi. Rreth 70 ekspertė tė periudhės sė Perandorisė Osmane, 30 prej tė cilėve tė huaj, marrin pjesė nė simpoziumin qė po mbahet nė qytetin turk Bilexhik.


Shumica e shkencėtarėve pjesmarrės nė simpozium mendojnė se historianėt perėndimorė janė tė njėanshėm dhe shprehin mendime tė gabuara lidhur me historinė e Perandorisė Osmane.

Rektori i Universitetit tė Bilexhikut, prof. dr. Azmi Jozxhan, deklaron se njėra nga dobėsitė kryesore ėshtė se historia osmane deri tani ėshtė shkruar nga tė huajt.

"Sipas kuptimit tė tyre tradicional, turqit janė pėrshkruar si kolonizues tė ashpėr dhe pushtues, tė cilėt kanė shkaktuar gjakderdhje'', deklaroi Jozxhan duke shtuar se ''hulumtimet tregojnė se kėto pohime nuk i pėrgjigjen tė vėrtetės. Duke grumbulluar nė njė vend shkencėtarė nga disa shtete, ne dėshirojmė tė bėjmė hapat e parė nė ndryshimin e historisė osmane, nėse kemi mundėsi pėr kėtė"./gazetastart/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Agim Shkodra
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 85
Join date : 28/07/2010

Turqi, kėrkohet rishikimi i historisė sė Perandorisė Osmane Empty
MesazhTitulli: Re: Turqi, kėrkohet rishikimi i historisė sė Perandorisė Osmane   Turqi, kėrkohet rishikimi i historisė sė Perandorisė Osmane Icon_minitimeTue Sep 28, 2010 12:14 pm

Pse nuk te mjaftuan 500 vjet ne roberi nga Turqia,deri ne 1913;deri ne 1941 nene mbreterine serbo-kroate-slovene;deri ne 1944 nen perandorine italiane;deri ne 1990 nene Rep.Fed.Jugoslave per te kuptuar se ē'eshte pushtuesi? Apo kane filluar te dalin perseri Haxhi Qamilet ne Maqedoni?
Ku eshte qellimi i ketij shkrimi?Cfare doni te thoni me kete shkrim?A nuk je i interesuar per popullin tend,kombin tend ,sovranitetin e kombit tend? Perse ne vitin 1999 iken nga Maqedonia 360.000 mije shqiptare ne Itali (Rome.Ankona,Treviso)? Keto jane te rejat dhe kuriozitet qe ne kemi nevoje te degjojme nga ana e nje individi qe vjen ne kete forum nga Maqedonia. Agimi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Turqi, kėrkohet rishikimi i historisė sė Perandorisė Osmane
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shtypi dhe politika :: Problemet ndėrkombėtare-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions