MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Sigurisht se ka vend edhe per mua

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Princo
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Princo

Numri i postimeve : 82
Join date : 26/09/2010

Sigurisht se ka vend edhe per mua Empty
MesazhTitulli: Sigurisht se ka vend edhe per mua   Sigurisht se ka vend edhe per mua Icon_minitimeSun Sep 26, 2010 4:25 pm

Pershendetje antare te respektuar jam princo nga Maqedoni ...
shpresoj se dote kalo bukur ketu ne mesin tuaj dhe nuk dYshoj neket...
SIGURISHT SE KA VEND EDHE PER MUA dhe dote jem i mireseardhur..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Agim Shkodra
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 85
Join date : 28/07/2010

Sigurisht se ka vend edhe per mua Empty
MesazhTitulli: Re: Sigurisht se ka vend edhe per mua   Sigurisht se ka vend edhe per mua Icon_minitimeMon Sep 27, 2010 7:13 pm

Patjeter,sepse me kete ambicie qe ke ,ti ēan me bryla dhe pa te thene mireseardhe thua :Jam i mireseardhur!
Piken e pare e prezantove(Ambicien),tani te shohim piken e dyte (fales fisnik).
Do te isha kurioz te dija se per ēfare je falenderues karshi Perendise?
Per pleqerine,besoj se eshte shpejt te flasim.
Agim Shkodra. Sigurisht se ka vend edhe per mua 117937
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Princo
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Princo

Numri i postimeve : 82
Join date : 26/09/2010

Sigurisht se ka vend edhe per mua Empty
MesazhTitulli: Re: Sigurisht se ka vend edhe per mua   Sigurisht se ka vend edhe per mua Icon_minitimeTue Sep 28, 2010 12:20 am

Agim Shkodra shkruajti:
Patjeter,sepse me kete ambicie qe ke ,ti ēan me bryla dhe pa te thene mireseardhe thua :Jam i mireseardhur!
Piken e pare e prezantove(Ambicien),tani te shohim piken e dyte (fales fisnik).
Do te isha kurioz te dija se per ēfare je falenderues karshi Perendise?
Per pleqerine,besoj se eshte shpejt te flasim.
Agim Shkodra. Sigurisht se ka vend edhe per mua 117937

me kete qe ke shenuar ke treguar moralin dhe edukaten tende i nderuar...
por edhe ti qenke antar iri dhe sigurisht deshiron te shesish mend ketu...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Agim Shkodra
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 85
Join date : 28/07/2010

Sigurisht se ka vend edhe per mua Empty
MesazhTitulli: Re: Sigurisht se ka vend edhe per mua   Sigurisht se ka vend edhe per mua Icon_minitimeTue Sep 28, 2010 12:01 pm

Edhe piken e dyte nuk e kalove ,perderisa pergjigjen time e more si ofendim dhe nuk u tregove fisnik qe ta kaperxeje ate.Ky eshte prezantimi juaj real ,jo fallcitetet e fjaleve te bukura.Agimi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Princo
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Princo

Numri i postimeve : 82
Join date : 26/09/2010

Sigurisht se ka vend edhe per mua Empty
MesazhTitulli: Re: Sigurisht se ka vend edhe per mua   Sigurisht se ka vend edhe per mua Icon_minitimeTue Sep 28, 2010 4:06 pm

nga kjo sjellje ejuaj. i nderuar shihet qart se pse forumi qenka kaq i dobet .. dhe nuk eshte aktiv aspak....
nese mendon qe ter boten apo ter njerzit te mendojn sikur ti ather vertet ke probleme psiqeke me vjen shum keq per ty..por hallall te qoft qenke orator i fort ne gjuh dhe shkrime, por injorant ne Zemer...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Agim Shkodra
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 85
Join date : 28/07/2010

Sigurisht se ka vend edhe per mua Empty
MesazhTitulli: Re: Sigurisht se ka vend edhe per mua   Sigurisht se ka vend edhe per mua Icon_minitimeTue Sep 28, 2010 6:39 pm

Cfare do te thote injorant ne zemer? Do te deshiroja te ma spjegoje.
Pika e dyte ishte fisnikeria,ju ate nuk e keni ,sepse direkt per mendimet e mija te kunderta me tuajat me etiketove :me probleme psiqike dhe injorant ne zemer.
Nuk mund t'i pergjigjem kurre nje personi te panjohur me te njejten menyre,sepse do te isha njelloj me te ;une pamvarsisht se kush je te konsideroj nje vella :je shqiptare.
Po te shkruaj diēka,per ate qe me duket se te mungon: Civilizimi.E para per te mbrritur ne rezultatin e temes eshte domosdoshmeria e Civilizimit (qyteterimit).
C'eshte civilizimi? Eshte bashkesia e virtuteve qe karakterizon nje qytetar perball shoqerise ku ai jeton.
Matteo Palmieri ,nje humaniste dhe politikan italian(1406-1475) thote "Njerezit e mire,ne fillim qeverisin veten dhe shtepite e tyre;pastaj mund te qeverisin te tjeret,t'i keshillojne e t'i mbrojne ata."
Ne lidhje me civilizimin Machiaveli shkruan:"Civilizimi:kategoria themelore e nje organizimi politik dhe baza e qendrimeve morale dhe politike qe lejojne ekzistencen ne emer te interesit kolektiv."
Te jetosh si i qyteteruar nuk varet nga qyteti,por nga cilesite e shpirtit,nga qendrimi dhe sjellja qe te bejne te qyteteruar.
Ne jemi te burgosurit e kultures sone.Kultura i ngjane nje zinxhiri.E kupton qe e ke kur fillon te mendosh.Ne pjesen me te madhe te rasteve e ke kulturen tende,pa qene koshient per te.
Megjithate kultura percakton ate qe mund te behet dhe ate qe s'mund te behet.
Jane vlerat ato qe percaktojne kulturen:
- Dashuria,Respekti,Dinjiteti,Bashkepunimi.
Per amerikanet vlerat jane :Individualizmi,Liria,Paraja,Vetja.
Asnje kulture nuk eshte me e mire se tjetra,por kulturat maten me arritjet e objektivave.
Per te ndertuar nje qytet duhen arkitekt,per te ndertuar qyteterimin duhen njerez me shkrim dhe kendim.
Nje nga kater vlerat qe percaktojne kulturen eshte :Dinjiteti.
A kemi ne shqiptaret dinjitet? Pyetje e rende apo jo?
Termi dinjitet i referohet ndjenjes qe e konsideron te rendesishme Vleren morale personale,nderin personal,dhe qe e quan te rendesishem mbrojtjen dhe ruajttjen e tij.
Per menyren e formimit te tij dhe karakteristikat e tij,kjo ndjenje i afrohet asaj te" vetevleresimit"(Autostimes):
-Konsiderata per veten
-Konsiderata per aftesite personale
-Konsiderata per identitetin personal.
Dinjiteti:-Fisnikeria e shpirtit qe njeriu e shpreh me qendrimin,sjelljen e tij.
Nga latinishtja-Dignitas- e rrjedhur nga Dinjus:e shkelqyer,fisnike ,me vlere.
Camillo Benso Conte Cavour,italiani qe punoi per bashkimin e Italise dhe krijimin e saje thote:
"Pasuria numer nje e nje populli eshte dinjiteti i tij"
Dinjiteti,pra eshte nje vlere supreme qe duhet ruajtur pertej jetes apo vdekjes.
Po a kemi ne vetedije kombetare?
Ne jemi shume patriot jashte atdheut dhe aspak patriot ne vendin tone.
Shqiptaret mbahen peng me te kaluaren,dhe shesin te ardhmen e tyre per te gjetur fajtorin.
Nje gje vihet re:Ne shqiptareve nuk na mungon zgjuarsia per t'i kuptuar gjerat,por problemi eshte Etika e punes.
E cila eshte etika e nje anadollaku,etika e punes e nje beu nga fshati,qe di te japi(kuptohet me te medhenjve) dhe di te grabisi (kuptohet,ata qe ka poshte).
Edhe ne keto 20 vjetet e fundit,neve,akoma nuk e kemi kuptuar,dhe nuk duam ta kuptojme,qe ne ide,programe,organizime,ne menyren e te menduarit,jemi te ndryshem.
Zgjidhja e qyteteruar per te bashkejetuar ne paqe dhe harmoni,ne kete sistem te pranuar nga te gjithe,Pluralizmi ne te gjitha format e tij,eshte ndjenja e drejtesise dhe toleranca.
Jotoleranca prodhon diktature ne ekstrem.
Toleranca e legjitimuar prodhon demokraci,paqe dhe harmoni,zgjedhja na takon neve.
Pershendetje Agim Shkodra.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
Sigurisht se ka vend edhe per mua Empty
MesazhTitulli: Re: Sigurisht se ka vend edhe per mua   Sigurisht se ka vend edhe per mua Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Sigurisht se ka vend edhe per mua
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Me prane njeri-tjetrit :: Prezantoni veten nė forum-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions