MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Pershendetje gjithe Myzeqarve kudo ku ndodhen ne rruget e botes

Shko poshtė 
AutoriMesazh
aleko prifti
Antar i ri
Antar i ri


Numri i postimeve : 7
Join date : 04/06/2010

Pershendetje gjithe Myzeqarve kudo  ku ndodhen ne rruget e botes Empty
MesazhTitulli: Pershendetje gjithe Myzeqarve kudo ku ndodhen ne rruget e botes   Pershendetje gjithe Myzeqarve kudo  ku ndodhen ne rruget e botes Icon_minitimeSat Sep 25, 2010 2:00 am

Ju urojme gjithe te mirat ne jeten tuaj plot halle ne koto vite te veshtira tranzicioni motra dhe vellezer nga Myzeqeja jone Martire.
Do te deshiroja i nisur nga pervoja dhe mundesite e komunikimit masiv elektronik qe ti gjindemi me prane njeri tjetrit, njerzve tane te mrekullueshem qyteteve dhe fshatrave te bukur te Myzeqese. Kemi nje histori mjaft te bukur e te lakmuar nga kushdo krahine tjeter shqiptare, kemi shpiert , kulture dhe tradite teper fisnike dhe progresive, kjo e treguar ne te gjitha kohrat.
Te krenohemi me historine tone , tipike arberore pa ndikimi anadollake. Shikojme se politika e sotme e pushtetarve ka mjaft ngjura antikombtare. Mafia e ka kthye Myzeqene si ne kohen anadollake. Shikoni kush e ben politiken dhe drejton jeten ekonomike, jane persona qe nuk kane asgje te perbashket me vlerat dhe virtytet e njerzve tane fisnike.
Intelektualet e Lushnjes jane shperndare si lesht e qerozit dhe nuk ju ndihet zeri atje ku kane shkuar. Disa te tjere kenaqen me ckane bere dhe ngrohen ne Diell me te shkuaren. Deputetet nuk dine te flasin apo te ngrene e zgjidhin problemet qe sa bijne dhe majosen.
Ne Bashki e Komuna drejtojne tarafet dhe mediokriteti I theksuar anadollak. Nderohet hajduti, krimineli, mashtrusi pse jo dhe budallai. Jemi kthyer si ne kohen e turqis e mos me keq, po shkaterrojme te gjitha vlerat qytetare qe kemi trasheguar.
Shpesh lexoj shtypin dhe asnje kronike a shkrim historik apo shoqeror per zonen tone uk kam ndeshur vrcse disa komente qe lidhen me simbole te emrave te krahines.
Kamare mjaft mesazhe nga lexues te rregull sidomos nga mjaft te rinj qe tregojne nje interes dhe pergjegjsi per njohjen e historise se Myzeqese, ngjarjeve te rendesishme kombetare te treves sone, figura te shquara patriotike neper kohra, intelektual, artiste, shkrimtare, poete, piktore dhe sportiste me kontribute.
Shkrimet per Myzeqene mund te jene te shumta, ne emigracion Shoqata Lushnja ne Athine si dhe ajo ne Nju Vhersi kane ditur te shpalosin vlerat tona te mrekullueshme. Do te deshironim qe sa me shume kerkesa dhe pyetje te drejtoni , do tju percjellim material interesant dhe mjaft shkencor qe na nderon si zone. Perfuitoj nga rasti i shkrimeve Myzeqeja dhe misteret Shqiptare te autorve Llaqi dhe Mihal Jano qe te gjith duhet ti njohim ato se na krenojne . Me rastin e 90 vjetorit te lindjes se Llaqi Janos, patriotit, luftetarit, historianit dhe qytetarit tone te njohur myzeqar i cilesuar Njeriu qe ndizte zjarrin mbi lume dhe qytetar nderi i Mtzeqese ti uroj gjith bashkeqytetarve jete te gjate , perkushtim atdhetar dhe dinjitet qytetar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pershendetje gjithe Myzeqarve kudo ku ndodhen ne rruget e botes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Rreth lushnjes :: Lushnja dhe lushnjaret-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions