MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Kukan: Shqiperia, eshte gati per liberalizimin e vizave

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 33
Location : Genova

Kukan: Shqiperia, eshte gati per liberalizimin e vizave Empty
MesazhTitulli: Kukan: Shqiperia, eshte gati per liberalizimin e vizave   Kukan: Shqiperia, eshte gati per liberalizimin e vizave Icon_minitimeFri Apr 16, 2010 1:30 pm

Kukan: Shqiperia, eshte gati per liberalizimin e vizave 20100415030257_artikull Shqiperia eshte gati per liberalizimin e vizave. Keshtu u shpreh dje kryetari i Delegacionit per Evropen Juglindore ne Parlamentin Evropian, Eduart Kukan ne konferencen me teme, "Shqiperia drejt Bashkimit Evropian, nje rruge mbi meriten". Ne diten e pare te vizites se kryeministrit Sali Berisha ne Bruksel ne nder te tij, Fondacioni "Robert Schuman" dhe presidenti i ketij fondacioni, zoti Jean-Domenique Giuliani, organizuan konferencen ku mori pjese edhe zoti Joseph Daul, president i grupit parlamentar te Partise Popullore Evropiane. "Shqiperia ka permbushur kriteret teknike dhe eshte gati per liberalizimin e vizave. Ne e pame vete se te gjitha kriteret teknike jane permbushur dhe se Shqiperia eshte gati per liberalizimin e vizave. Urojme qe Komisioni Evropian te shprehet sa me shpejt, ne menyre qe Parlamenti Evropian ta permbylle kete proces, sepse eshte nje ceshtje shume e rendesishme dhe nje hap tjeter shume i rendesishem ne rrugen drejt BE-se. Ju, edhe nje here, keni mbeshtetjen tone te plote", theksoi Kukan. Sipas tij, integrimi i Shqiperise ne BE, eshte i rendesishem edhe per BE-ne. "Delegacioni, te cilin une kryesoj, do te qendroje perhere ne menyre realiste dhe do te ndihmoje gjithmone me shume realizem miqte tane shqiptare, ne rrugen e tyre drejt BE-se. Ne kemi pasur vete mundesine, ne viziten tone ne Shqiperi, per te pare nga afer progresin e jashtezakonshem qe vendi ka bere ne keto vite. Pra, zoti kryeminister, devotshmeria dhe puna juaj e palodhur, ka funksionuar dhe ne te gjithe e cmojme kete dhe po e shohim nga afer progresin e Shqiperise. Ju e dini me mire se une, se ka ende shume gjera te tjera per te permbushur, por une mendoj se jeni ne drejtimin e duhur dhe ju jeni duke ndermarre politikat e duhura", u shpreh Kukan. Duke marre fjalen si relator ne kete konference, kreu i qeverise, Berisha, tha se procesi i vizave eshte perdorur nga qeveria e tij per te transformuar vendin. "Jam i nderuar te jem ne krah te zotit Kukan, i cili ka vizituar Shqiperine tre jave me pare dhe ka pare ne vend, te gjitha arritjet nga kontrolli i kufijve, qendren e prodhimit te dokumenteve te identifikimit, te cilat po prodhohen sipas parametrave te vendeve evropiane", tha kryeministri. Berisha theksoi se qeveria ndihet krenare per ate cfare eshte arritur, por njekohesisht dhe e vendosur se kurre ndermarrin cdo reforme dhe paguajme cdo cmim per ta bere kete projekt-enderr se shpejti realitet.

koha jone
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.lushnja.com
 
Kukan: Shqiperia, eshte gati per liberalizimin e vizave
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions