MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Pranvera, Vera dhe Malarja ne Myzeqe

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Avram Mitro Xhumara
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 45
Join date : 11/01/2010

MesazhTitulli: Pranvera, Vera dhe Malarja ne Myzeqe   Sun Mar 07, 2010 8:17 am

Pranvera dhe vera Myzeqe
Tradita pagane dallohet akoma mjaft qartė jetėn e pėrditshme banorėve krahinės sidomos autoktonėve quhen lalė. Festat e shumta dhe kremtimi i tyre nga gjithė e ka bėrė shpirtin e kėtyre banorėve mjaft mrekullueshėm dhe me njė moral pėrligj vetitė e virtytet e larta njėrėzore manifestojnė.
muajn prill kemi Dioniset, kur fillon ndihet mėnyrė graduale ngrohtėsia e diellit ndikon tharjen e ujrave dhe shpėrthimin e njė bimėsie shumėllojshme e cila fillon ta humbasė shkėlqimin me ardhjen e verės ku masat e pluhurit janė tepėr bezdishme deri muajn gusht se vonė duken shėnjat e shirave vjeshtės.
Por unė mund them dhe gjithėkush e ka vėnė re se njė rregullėsi ligjore regjimit shirave apo shtėrngatave nuk ka sepse shpesh herė ndryshon viti nga viti bile ka dimera me shumė shira siē ka edhe me pak rreshje, ka verė nxehtė por ka edhe verė freskėta shpesh herė ndikojnė edhe rendimentet e prodhimeve si dhe shėndetin e banorėve. .
vitet e pushtetit popullor kuadrin e reformave ekonomike dhe pėr zhvillimin e njė bujqėsie e blegtorie intensive krahas punėve mira, matura e studjuara u vunė re edhe praktika ēuan cėnimin e ekologjisė dhe si pasojė pati dhe shmangie proēeseve atmosferike nga ajo rregullsi njihej nga e kaluara, kėtu ndikuan prerjet pa kriter pyjeve, ē’veshja e zonave kodrinore si ato teritorin e fushės por edhe pyjeve te kodrave Pojan, Ardenice, Divjake, Dumres, Darsisė e kodrave Mallakastrės butė, tharja e kėnetave e lagunave, nderrimi dhe sistemimi i shtretėrve lumenjėve e pėrrenjėve te zones.
Malarja dhe pasojat e saj.
Klima Myzeqe ka patur ndikimet e veta pozitive e negative neper shekuj pėr banorėt jetojnė kėtu sidomos nėpėrmjet mėnyrės kalimit nga periudha e thatė atė shirave kėtu bėhet sipas ligjeve zonės subtropikale dhe nėpėrmjet ēfaqes infeksionit malarjes e cila ka periudhėn e vet kuadrin e stinėve motit.
Ajo eshtė sėmundje endemike dhe ka qenė pėrhapur anembanė pėr arsye shumė faktorėve ndikonin, por mbi gjitha nga ekzistenca e moēaleve, higjena e ujit te pijshen te burimeve, lumenjve, perrenjve, te sterrave dhe depove te tjera, mungeses se sherbimit higjeno sanitar te shtepive dhe objekteve te ndryshme janė vėnd ushqimi i preferuar i mushkonjave lloit Anofel e cila kohėn e shumimit femra ėshtė mbartėse infeksionesh sidomos nga fundi i pranverės e deri pėrfundim vjeshtės. Infeksionet fillojnė nga vija bregdetare dhe mbas disa javėve ato arrijnė brėndėsi fushės e kodrat pėrreth.
Fenomeni i malarjes nuk ka qene problem vetem ne Myzeqe por ne te gjithe vendin bile edhe ne gjithe rajonin e Mesdheut, por ne Myzeqe ai merte forma me te frikshme sidomos per te ardhurit nga viset e ndryshme sidomos nga ata te zonave malore qe nuk kane imunitet ndaj infeksioneve qe vijne nga kjo semundje.
Hidhini nje veshtrim kronikave dhe te dhenave qe vijne vetem prej disa tabela nga libri Historia e Shqiperise viti 1927 te studjuesit Teki Selenica per kete problem ne disa qytete te Shqiperise ku bie ne sy fakti se kjo semundje ishte e perhapur jo vetem ne fushe por edhe ne zonat kodrinore e malore per mjaft arsye. Zona te tjera dhe pse jane kodrinore malore kane me shume banore te infektuar se cka ne zonat fushore e sidomos ne Myzeqe.
Lushnja si nenprefekture banore te semure me malarje qe mjekoheshin ne vitin 1925 kishte 213 banore, Fieri 290, Berati 1370 banore
Lushnja kishte 1 mjek e dy farmaci, Fieri 1 mjek e 1 farmaci, Berati 4 mjeke, 1 dentist, 1 mamije dhe tre farmaci.
Durresi si nenprefekture ka pasur 3749 banore me malarje, Kavaja 383 banore dhe Shijak Kruje 465 banore te semure.
Elbasani si bashki dhe dinspanseri ka patur 2179 banore me malarje, Peqini 146 dhe Gramshi 218 te semure.
Gjirokastra si bashki e dispanseri ka patur 456 banore me malarje, Delvina 100 te semure, Kurveleshi 110 Banore, Permeti 225, Saranda 263 te semure.
Shkodra si bashki dhe abulanca e spitalit 2291 te semure, Lezha ne abulance te regjistruar 456 te semure me malarje.
Tirana abulanca e spitalit bashke me abulancen e bashkis kishin 3111 te semure me malarje.
Keto te dhena jane teper reale se jane mare nga regjistrat dhe dekumentat e tjera shteterore dhe duket qarte perhapja e kesaj semundjeje. Po kjo gjendje me vone sic do te shohim eshte permirsuar sidomos ne vitet e punes se pushtetit popullor por perseri si pike referimi eshte mare me tendence politike e krahasuese zona e Myzeqese si vuajtesja me e madhe e kesaj semundje kur ne fakt shifrat tregojne se kane qene me te demtuara zona te tjera qe i shohim edhe me shqetsime te ndryshme shendetsore e me pasoja qe kane lidhje me infeksionin e gjakut.
vitet e pushtetit popullor u muarėn gjitha masat nga zhdukja e zvogėlimi i vatrave shkaqeve mundėshme favorizonte kėtė sėmundje e deri mjekimin maksimal kėsaj sėmundje shqetėsuse e bezdisėse ku me siguri mund thuhet sot se nuk gjen asnjė person pėr ekzemplar studimi ketė infeksionin e kėsaj sėmundjeje e cila kaluarėn bėnte kėrdinė jo vetėm Myzeqe nder te ardhurit por edhe krahina tjera vėndit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Pranvera, Vera dhe Malarja ne Myzeqe
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Pranvera, Arbenit: Bėhu burrė dhe kthema Erionin
» Sokol Demaku: Bisedė mė Vera Kurti, mėsuese e edukimit special mė fėmijėt...
» Musa Jupolli:Poetės!...dhe Pranvera Gjoni- t !
» Intervistė me kritiken e letėrsisė znj. Klara Kodra, dhėnė gazetares sė Blue Sky, Vera Pelaj
» Vera Kurti:Dhimbjet e mesit dhe disa keshilla per ti lehtesuar ato..!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: ē'eshtja kombetare :: Historia shqiptare-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Sosblogs.com