MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Jul Cezari ne Gryken e Gradishtes

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Avram Mitro Xhumara
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 45
Join date : 11/01/2010

Jul Cezari ne Gryken e Gradishtes Empty
MesazhTitulli: Jul Cezari ne Gryken e Gradishtes   Jul Cezari ne Gryken e Gradishtes Icon_minitimeFri Mar 05, 2010 7:49 am

Ne luften Civile te strategeve romake Daulia permendet si stacion e vend kalimi te lumit Apsus (Osumit) por ishte ne rajonin e mbrojtjes se Pompeut. Ēezari ishte ne frontin perballe me teper ne pozicion mbrojtes sepse nuk kishte raportin e duhur te forcave per te sulmuar. Ai lėviste shumė kushtet kur kėrkonte furnizime, shpesh na del edhe Butrint por kohėn niste letra shpeshta sqaruse pėr vepruar e bashkėvepruar pėr tek M.Antoni Itali ai gjendej pranė kampit zonėn bregdetare. Dhe kėtu vlen pėr tu pėrmėndur njė inisjativė e vet Ēezarit i hipėn varkės pėr shkuar vet Itali marė trupat e nevojshme prisnin vinin. Kjo duket si legjendė por faktet janė tepėr bindėse me pėrkim madh mjaft detajeve rėndėsishme dhe aq shumė dhėna reale padyshimta, ku ka njė bėrthamė historike pa tjetėr duhen marė konsideratė.
Pikėnisja e episodit Ēezarit na vjen nga burime ndryshme dhe pa tjeter kanė sjellė edhe variante ndryshme pėr pikėn e lėvizjes. Disa e marin nga pozicioni i kampit Kuē pranė Beratit, ka te tjere mendojnė pėr kampin pranė Fierit e ndonjė tjetėr nga Orikumi kurse tjerė e quajnė krijim fantazie dhe jo dėshirė e mundėsi pėr lėvizur. Por gjitha shanset e dhėnat janė po ti shikosh e analizosh, kuptohet se kjo lėvizje ėshtė bėrė nga kampi romak pranė lumit Apsues qe kalonte ne gryken e Gradishtės se Lushnjes.
Appiani na flet se udhėtimin Ēezari e bėri nga kampi nėpėrmjet lumit Alor fakt ėshtė Apsusi i cili e ndante nga armiku ndodhej veri lumit.
Lukiani e shpjegon mėnyrė hollsishme dhe me zbukurime poetike por pėrmėnd disa herė shkėmb bregut, por nuk pėrmėnd lumė por det.
Plutarku e fillon lėvizjen nga Apollonia nėpėrmjet lumit Anios pėrkon me lumin Aias pėrmėndur nga Plini vėnd Aosit (Vjosės).
Dio historian i antikitetit nuk pėrmėnd lumė por ndodhinė e zhvillon detė duke menduar se ėshtė nisur nga Apollonia.
Florus historian dhe studjues i Cezarit ne kohet e vjetra mendon se lėvizja ėshtė bėrė nga Orikumi.
gjithė kėta pėrveē Appianit ngatėrrohen lokalizimin e pikės nisjes dhe marin herė Apolloninė e herė Orikumin dhe mundohen ta argumentojnė sipas njohjes kanė por harrojnė se Ēezari lėvizjen e bėri nga kampi ishte pranė lumit Apsues dhe shkėmbi ku u pėrplas e desh ra mbi kundėrshtarėt eshte ai i malit Gurit ishte pranė lumit dhe lumi kishte grykėn e gjerė trajtė limani ku dhe erėrat ne drejtim grykės Gradishtės janė kuptushme tepėr shpeshta e rrezikshme. Frika e diktimit lėvizjes Ēezarit nga kundėrshtari mbi Apsues ėshtė e kuptueshme por e rrezikshme ne kete rast na del edhe lėvizja det hapur ku anijet e shumta patrulluse te Pompeut ishin gadishmeri e ruajtje tij.
Georg With studjues i luftrave Cezariane dhe ushtarak austrohungarez, ne vitet e luftes se pare botrore erdhi ne anet tona dhe u muar shume me trajtimet e ditarit te Jul Cezarit dhe me komentet e studjuesve te ndryshem neper shekuj qe jane mare me kete fushate te tij ne Iliri. Ne terenin konkret ka dhene shume shpjegime ne nje liber voluminoz te shoqeruar me fotografi dhe ilustrime skicash por me teper shume jane trajtime te gabuara, jane me teper deshira se sa mundesira. Ai ngjarjet e zhvilluara ne Gryken e Gradishtes ne vitin 49 para Krishtit midis legjioneve te Cezarit dhe Pompeut i trajton si te ndodhura vetem ne Gryken e lumit Seman prane Fiersheganit dhe Cukasit.

Edhe
shume historiane tane pa u thelluar ne detaje te shumta qe na sjellin dekumentat e vjetra por edhe te objekteve konkrete te njohura sot prane Gradishtes, vazhdojne te shkruajne pa u thelluar dhe trazuar mendimet e Georg Withit.

Shenim: Nje shkrim me te plote per veprimet e Jul Cezarit ne teritorin e Myzeqese ndodhen ne kapitullin e trete te shkrimeve Myzeqeja dhe Misteret Shqiptare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Jul Cezari ne Gryken e Gradishtes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: ē'eshtja kombetare :: Ēėshtja kombėtare-
Kėrce tek:  
Free forum | Computers and Internet | Computers | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions