MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 C'po ndodh keshtu me ne shqiptaret

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Avram Mitro Xhumara
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 45
Join date : 11/01/2010

MesazhTitulli: C'po ndodh keshtu me ne shqiptaret   Sun Feb 21, 2010 9:23 pm

Vlersoj shkrimet serioze per nga argumentet qe sjellin por dhe kurajon qytetare te njezve te emacipuar dhe progresist per shoqerine dhe jeten shqiptare si ate politike, ekonomike dhe fetare. Me trajtimet e tyre ata i sherbejne ketij vendi dhe populli qe ka vite qe e ka poshteruar harbuteria politike, idiotizmat ideologjike dhe veprimet primitive te mjaft te ashtuquajturve "lidere te masave" kur ata jane gomere me avull te turmave qe shkatrruan e shiten vendin, larguan njerzit e ndershem intelektual e qytetar te devotshem.
Kush eshte ai shqiptar i ndershem qe nuk mbeshtet progresin te ardhmen europjane te vendit e popullit tone. Ne kemi qene , jemi e duhet te jemi krenare qe i perkasim Europes dhe jo shkrepave e hapsirave djegese te Arabise. Nuk mund ta mohoj se ka edhe qytetare me nostalgji per turkullukun por ata jane qytetar me origjine turko-arabe dhe aspak shqiptare.
Nuk besohet ne sinqeritet historik dhe fetar plaku politikan e shkrues kapsllek Godo, me vjen keq edhe per njerez si Pellumb Xhufi dhe Rexhep Mejdani qe e kane pare boten , kane edhe shkolle, edhe njohje por nuk i takon te bejne shqiptarizmen me ane te tilla dekleratash qe mbase diku e marin bekimin dhe pa tjeter shperblimin. Pse nuk ngrihen ata te argumentojne me fakte e te hedhin poshte poshterimin turk te djeshem por edhe te sotem te ministrit aktual te sotem turk dhene gjate takimit te Bosnjes ne muajin janar 2010. Jo atyre u intereson se e kane ne gjak, shpirt , ne mendime dhe veprime ndjenjen absurde per ne te gjithe shqiptaret ta quajme turkun, vella, mik. Ata mbase e kane baba, gjysh, jane mbase dhe vllezer te mirefillte por jo ne shqiptaret.
Ne kohen e Enverit na erdhen nga Azia e largme ndihma kineze te shumta , ku me tepricat e tyre forcuam mbrojtjen tone politike, ekonomike e ushtarake. E mbushem vendin anekend me bunkere per tu ndare nga Europa, sot shohim po perseri nga larg por tani nga Arabia dhe vellezerit arabe po na vijne ndihma per xhamira, vakefe por edhe veshje kabriku te bardhe per brekushe , callma, ferexhe apo shamira per te na kthyer ne mesjeten e pare. Esahte turp per ne si popull dhe si vend qe po tregohemi me mjaft flamuj dhe mjaft te pa kulturuar ne te gjitha qendrimet e veprimet.
Vlesoj shkrimet per kete trajtim te shkrimtarit Ismail Kadari e te Ibrahim Rugoves si vazhdues te denje e dinjitare te shqiptarizmes se hershme Skenderbejane qe e ngriti me lart Faik Konica, vlersoj shkrimet e Arber Xhaferrit, Alfred Mojsiut, Kico Blushit, Pirrio Mishes, Maks Velos, Hamdi (Alban)Deges, Shenasi Rames e mjaft te tjereve qe na kane nderuar ne kete drejtim,
Jam dakort te behet regjistrimi i popullsise dhe te mos trembemi nga e verteta. Gjithkush e ka te drejten me kushtetute per te zgjedhur besimin qe deshiron dhe jo ate qe ja kane imponuar poshtersisht situatat. Une vet jam ateist dhe gruan e kam shqiptare bektashiane por eshte ateiste ashtu si gjithe femijt , niprit e mbesat e shumta qe kam dhe nuk duan tja dine per fene e besimin , bile dhe emrat i kane me te zgjedhurit, me te bukurit e gjuhes shqipe.
Ju mund ta dine shume mire perberjen e popullates se Myzeqese, ajo eshte nje Ballkan i vogel per nga banoret qe jane grumbulluar qe nga fillimet e shekullit te XX-te.Statistikat reale mund ti gjeni ne regjistrimet qe na vijne qe nga koha e turqise edhe deri ne ditet e sotme. Kemi banoret vendas myzeqare , te kristiane dhe muhamedane pasardhes te drejtperdrejte te taulanteve antike . Kjo duket ne tiparet , zakonet, traditat kulturore te tyre, por kemi edhe elemente te hershem para turk sic jane jevgjit, ciganet ose arixhinjte sic i njeh populli. Pas tyre vijne turqet e hershem te pushtimit te pare turk dhe ata i gjen tani si banore te hershem edhe ne qytetin e Lushnjes, Beratit, te Vlores dhe Kavajes.
Deri ne vitet 50-te shume nga keto familje e perdornin gjuhen turke ne familje dhe ne keto zona shohim nje fjalor shume te turqezuar shqip.Ata dhe sot e ruajne me fanatizem te theksuar traditen e tyre te vjeter turke pavarsisht se ne mjaft ngjarje te rendesishme kombetare te ketyre 500 vjeteve ata kane edhe rrugetimin e tyre politik, fetar e shteteror tashme te njohur por edhe nje kontribut te tyre ne tersine kombtare tashme te formuar.
Grupimi tjeter etnik i dallueshem eshte ai neolatin i formave te ndryshme. Po ti referohemi historise dekumentare e jo me 'c'me ka thene baba', se baba nuk i di te gjitha, se baba nuk kish aq shkolle e njohje e mjaft shprehje te tjera vulgare pse jo dhe politike e religjionare te njohura per qellimet e tyre nuk kane munguar por e kane pershtjelluar historine ne tersi. Arumunet, vllehet, cobenet kane qene qe ne kohet e vjetra ne teritoret ballkanike, jane thrake, epirote, dake apo ilire te romanizuar ajo eshte tjeter ceshtje qe nuk na takon neve qe nuk kemi konsoliduar akoma me dekumenta e aargumenta vazhdimsine dhe lidhjen iliro-arberore shqiptare. Ketabanore histirikisht kane bere shume per ceshtjen shqiptare , bile me shume se vet shqiptaret. Ata ishin me qytetare se kishin mjeshterite e shumta te zejeve qe praktikonin ne ato kohra te veshtira per popujt e tjere te ballkanit te roberuar, ata ishin tregtaret e famshem te perandorise, njihnin gati gjithe gjuhet e popujve te ballkanit prandaj jane dhe me progresistet nder popujt e tjere te perandorise. Ata kishin qytete te rendesishme si Voskopoja, Manastiri, Ohri, Korca, Permeti, Grabova, Nishi, Shkupi e tjera ndermjet nesh. Vetem pas shkaterrimit te Voskopojes ne shqiperine perendimore qe nga Saranda, Delvina, Himara, Vlora, Berati, Lushnja, Fieri, Elbasani, Kavaja, Dursi , Tirana, Shkodra, Ulqini pa llogaritur ata qe shkuan per me ne veri si ne Austri, Hungari, Serbi, Maqedoni, Bullgari e Romani. Ata bene shume per levizjen kombetare shqiptare dhe e njehtesuan vetem shqiptare e jo grek , bullgar,apo serb. Ne atyre duhet tu jemi mirenjohes edhe ne mjaft aspekte te rendesishme te qenies kombetare sic shkruan Sami Frasheri e mjaft rilindas te tjere. Nga ata nuk kemi pse te trembemi nga deklarimi i tyre, frika qendron vertet tek shqiptaret e himares dhe tek elementi i dyshimte kombetar. Regjistrimi duhet per te diur te verteten e per te ndertuar punen qe ne mjaft raste ka qene problematike ashtu si nder popujt e tjere ne Greqi, Serbi apo Maqedoni.
Myzeqaret nuk i ha ndot greku se nuk mundi dikur ne kohe e me te veshtira per popullin e vendin tone dhe jo sot. Orthodhoksit shqiptare jane nder te paret ne krye te rilindjes kombetare dhe pishtare qe u treten si qiriri per atdhe. Jane kleriketm orthodhokse qe hapen kishat e tyre dhe i kthyen ne shkolla per mesimin gjuhes shqipe, jane me qindra mesues e prifterinj qe u vrane , theren dhe helmuan jo vetem nga greku por edhe nga turku. Nuk mund te pretendojne muhamedanet tane se jane me patriote dhe kane bere me teper per kombin tone, kjo per mjaft arsye qe edhe ata vet e dine dhe nuk eshte rasti ti trajtoj te gjitha ne kete shkrim.
Minoritaret dihet sa jane nuk i kalojne te 50 mije banore, po keshtu edhe sllavet si te besimit orthodhoks qe kemi prane Shkodres apo Korce-Pogradecit, dhe ata sllane muhamedane ne zonat lindore nuk perbejne ndonje shifer shqetsuse per ne.
Nuk me vjen mire qe dalin mjaft shkrime gjoja shqetsuese per regjistrimin sipas atyre kritere te kerkuara, te jemi me te civilizuar dhe me shume tolerante ne kete drejtim . Shohim vetem shumice muhamedani te shkruajne me nje shqetsim te madh per kete problem,. Na lini radhen edhe ne te tjerve te themi fjalen tone se kemi edhe me shume se ju te drejte ne kete drejtim. Harram ju qofshin ato para te ndyra arabe qe merni dhe prishni ambjentin shqiptar. Larg nga erresira, nga halldupi, injoranti , prapaniku, inferiori nga turqizmi dhe arabizmi qe kane mbetur akoma ne paramesjete ne mendime e ne veprime.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
etmond
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 41
Location : Athine.

MesazhTitulli: C'po ndodh keshtu me ne shqiptaret   Mon Feb 22, 2010 10:30 pm


  • Me trajtimet e tyre ata i sherbejne ketij vendi dhe populli qe ka vite qe e ka poshteruar harbuteria politike, idiotizmat ideologjike dhe veprimet primitive te mjaft te ashtuquajturve "lidere te masave" kur ata jane gomere me avull te turmave qe shkatrruan e shiten vendin, larguan njerzit e ndershem intelektual e qytetar te devotshem.

Janė disa shprehje tė cilave nuk mund tu rezistoje por, thjeshtė mė mbetet tė pajtohem me to, ashtu siē dhe jam i sigurtė qė do te pajtoheshim me to qindra e mijėra bashkėatdhetar/re, ndoshta mbi 99%-tė e tyre.
Pse? Lindė pyetja, atėhere, kur gjithkush nga ne qė ndodhet nė emigrin jashtė kufijve tė tokės ėmė,si gjithashtu dhe ata qė jetojnė nė mėmėdhe e ndiejnė tashmė rėndomtė kėtė gjėndie tė sėmur dhe atė lojė jo burrėrore, e tė fėlliqur qė njė pjes e privilegjiuar e politikės shqiptare po e pėrdor me mėnyrėn mė tė keqe, duke shkatėrruar gjithshka, pasurin konbėtare, kodin moral e tradicional tė trashėguar kėtu e qindra mijėra vjet, mbjellin njė klimė tė sėmurė mentaliteti tė varfėr pėr tė burgosur aty tė gjithė, pasqyrojnė imoralitetin dhe nxisin disa pseudo historian pėr tė botuar e tė egzaminojnė fėlliqėsirat e tyre qė bazohen (nė disa klane nacionaliste tė stisur nė shqipėri) nė pėrgjithėsira dhe kurrėsesi nė fakte konkrete.
Kanė vielur pare nga gjithėfarė lloi fesh, nga mė tė ēuditėshmet, tė pa egzistura kurr mė parė, thjeshtė hajde se u bė deti kos dhe tė gėlltisim nga njė lugė tė gjithė, ndėrkoh kėta tė gjithė konkretishtė janė njė pakic e pa cipė qė nuk kursejnė as vetveten pėrpara paras dhe injorimit.

Nuk jam kurrėsesi nacionalis, pėrkundrazi i urrej nė maksimum por, kur kėto fenomene tė zėnė dritėn e syve, atėhere s'tė mbetet gjė tjetėr veēėse, t'jua kthesh restot me tė tė njėjtėn valut!?

Njė pėrmbledhje, me krahasime, me fakte, tė radhitura shumė mirė mund ta shikoni mė poshtė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
Agim Shkodra
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 85
Join date : 28/07/2010

MesazhTitulli: C'po ndodh keshtu me ne shqiptaret   Wed Jul 28, 2010 12:53 pm

Me modesti dhe deshire per te kontribuar po ju dergoje mendimin tim:

E para per te mbrritur ne rezultatin e temes eshte domosdoshmeria e Civilizimit (qyteterimit).
C'eshte civilizimi? Eshte bashkesia e virtuteve qe karakterizon nje qytetar perball shoqerise ku ai jeton.
Matteo Palmieri ,nje humaniste dhe politikan italian(1406-1475) thote "Njerezit e mire,ne fillim qeverisin veten dhe shtepite e tyre;pastaj mund te qeverisin te tjeret,t'i keshillojne e t'i mbrojne ata."
Ne lidhje me civilizimin Machiaveli shkruan:"Civilizimi:kategoria themelore e nje organizimi politik dhe baza e qendrimeve morale dhe politike qe lejojne ekzistencen ne emer te interesit kolektiv."
Te jetosh si i qyteteruar nuk varet nga qyteti,por nga cilesite e shpirtit,nga qendrimi dhe sjellja qe te bejne te qyteteruar.
Ne jemi te burgosurit e kultures sone.Kultura i ngjane nje zinxhiri.E kupton qe e ke kur fillon te mendosh.Ne pjesen me te madhe te rasteve e ke kulturen tende,pa qene koshient per te.
Megjithate kultura percakton ate qe mund te behet dhe ate qe s'mund te behet.
Jane vlerat ato qe percaktojne kulturen:
- Dashuria,Respekti,Dinjiteti,Bashkepunimi.
Per amerikanet vlerat jane :Individualizmi,Liria,Paraja,Vetja.
Asnje kulture nuk eshte me e mire se tjetra,por kulturat maten me arritjet e objektivave.
Per te ndertuar nje qytet duhen arkitekt,per te ndertuar qyteterimin duhen njerez me shkrim dhe kendim.
Nje nga kater vlerat qe percaktojne kulturen eshte :Dinjiteti.
A kemi ne shqiptaret dinjitet? Pyetje e rende apo jo?
Termi dinjitet i referohet ndjenjes qe e konsideron te rendesishme Vleren morale personale,nderin personal,dhe qe e quan te rendesishem mbrojtjen dhe ruajttjen e tij.
Per menyren e formimit te tij dhe karakteristikat e tij,kjo ndjenje i afrohet asaj te" vetevleresimit"(Autostimes):
-Konsiderata per veten
-Konsiderata per aftesite personale
-Konsiderata per identitetin personal.
Dinjiteti:-Fisnikeria e shpirtit qe njeriu e shpreh me qendrimin,sjelljen e tij.
Nga latinishtja-Dignitas- e rrjedhur nga Dinjus:e shkelqyer,fisnike ,me vlere.
Camillo Benso Conte Cavour,italiani qe punoi per bashkimin e Italise dhe krijimin e saje thote:
"Pasuria numer nje e nje populli eshte dinjiteti i tij"
Dinjiteti,pra eshte nje vlere supreme qe duhet ruajtur pertej jetes apo vdekjes.
Po a kemi ne vetedije kombetare?
Ne jemi shume patriot jashte atdheut dhe aspak patriot ne vendin tone.
Shqiptaret mbahen peng me te kaluaren,dhe shesin te ardhmen e tyre per te gjetur fajtorin.
Nje gje vihet re:Ne shqiptareve nuk na mungon zgjuarsia per t'i kuptuar gjerat,por problemi eshte Etika e punes.
E cila eshte etika e nje anadollaku,etika e punes e nje beu nga fshati,qe di te japi(kuptohet me te medhenjve) dhe di te grabisi (kuptohet,ata qe ka poshte).
Edhe ne keto 20 vjetet e fundit,neve,akoma nuk e kemi kuptuar,dhe nuk duam ta kuptojme,qe ne ide,programe,organizime,ne menyren e te menduarit,jemi te ndryshem.
Zgjidhja e qyteteruar per te bashkejetuar ne paqe dhe harmoni,ne kete sistem te pranuar nga te gjithe,Pluralizmi ne te gjitha format e tij,eshte ndjenja e drejtesise dhe toleranca.
Jotoleranca prodhon diktature ne ekstrem.
Toleranca e legjitimuar prodhon demokraci,paqe dhe harmoni,zgjedhja na takon neve.
Pershendetje Agim Shkodra.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: C'po ndodh keshtu me ne shqiptaret   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
C'po ndodh keshtu me ne shqiptaret
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ē'ndodh me profilet ne Facebook pasi te keni vdekur?
» Agim Vuniqi: Shqiptaro-amerikanėt e Michiganit festojnė fitoren e koalicionit Berisha-Meta

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shtypi dhe politika :: Aktualitete shoqėrore-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Create a blog