MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Shkencetarėt japonez krijojnė imazhe 3D tė cilat mund t’i prekni

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ledi
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Ledi

Numri i postimeve : 120
Join date : 31/08/2008
Age : 37
Location : Athens

Shkencetarėt japonez krijojnė imazhe 3D tė cilat mund t’i prekni Empty
MesazhTitulli: Shkencetarėt japonez krijojnė imazhe 3D tė cilat mund t’i prekni   Shkencetarėt japonez krijojnė imazhe 3D tė cilat mund t’i prekni Icon_minitimeSat Sep 19, 2009 6:00 pm

Shkencetarėt japonez krijojnė imazhe 3D tė cilat mund t’i prekni Hologram_186307568

Shkencėtarėt japonez kanė arritur tė kuptojnė njė mėnyrė qė tė fusin ndjenjat e prekjes tek hologramet, por grupi i emocioneve do tė mungojė

Adhuruesit e Star Wars e dinė se ēfarė do tė kishte bėrė Luke nėse holografim i Leia Organa-s, qė buron nga projektori i R2D2, do tė ishte i prekshėm nė ēfarėdo shkalle. Duke kaluar njė hap pėrtej Star Wars dhe duke udhėtuar nė territorin e Star Trek, shkencėtarėt japonez qė i pėrkasin kohės tonė kanė arritur tė krijojnė njė hologram qė mund tė preket.

Nėse kjo do tė thotė se replikatorėt dhe holodekat do tė paraqiten nė treg brenda dekadave tė ardhshme mbetet tė shihet, megjithatė mos u emocioni shumė pėr kėto “imazhe” fizike: ato nuk do tė ofrojnė tekstura ose sensacione tjera tė ngjashme. Nė fakt, kur njė pėrdorues kalon dorėn pėrmes hologarmit, e vetmja ndjenjė qė do tė paraqitet ėshtė presioni
(shtypja). Kjo arrihet duke dėrguar valė ultrasonike pėrmes imazhit.

Sipas Reuters, shkencėtarėt japonez nė fakt janė duke pėrdorur dirigjuesin nga Nintendo Wii pėr tė pėrcjellė dorėn e njeriut, qė ėshtė e montuar mbi ambientin e shfaqjes sė hologramit. Deri mė tani, ata kanė testuar vetėm objekte tė thjeshta holografike, megjithatė ka plane pėr pėrdorim tė teknologjisė nė njė aplikim mė praktik siē ėshtė spitali, duke prodhuar njė ndėrprerės virual nė njė ambient ku kontaminimi pėrmes prekjes mund tė shkaktojė probleme.

Hiroyuki Shinoda, profesor pranė Universitetit tė Tokios dhe njė prej zhvilluesve tė teknologjisė ka thėnė se teknologjia e re eventualisht do tė mund tė zėvendėsojė objektet tjera fizike, duke i kursyer kompanive tė holla dhe nė anėn tjetėr duke qenė produkt ambiental. Nuk ka fjalė ēfarė do tė ndodhė kur raca njerėzore e industrisė pornografike do tė fus duart nė kėtė teknologji.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Shkencetarėt japonez krijojnė imazhe 3D tė cilat mund t’i prekni
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shkenca dhe jeta :: Shkenca dhe jeta-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions