MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 A e dini se disa aplikacione nė Facebook ju vjedhin tė dhėnat?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ledi
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Ledi

Numri i postimeve : 120
Join date : 31/08/2008
Age : 36
Location : Athens

A e dini se disa aplikacione nė Facebook ju vjedhin tė dhėnat? Empty
MesazhTitulli: A e dini se disa aplikacione nė Facebook ju vjedhin tė dhėnat?   A e dini se disa aplikacione nė Facebook ju vjedhin tė dhėnat? Icon_minitimeFri Aug 21, 2009 4:57 pm

A e dini se disa aplikacione nė Facebook ju vjedhin tė dhėnat? Facebook
Personate kėqij qė vazhdimisht kanė mbushur inbox-in tonė pėr njė kohė tė gjatė vazhdimisht luten qė ne tė klikojmė njė prej linqeve tė ēuditshme dhe t’i ofrojmė atyre informacione tė rėndėsishme personale si emrin e pėrdoruesit, fjalėkalimet dhe numrat e kredit kartave

Sulmet e tilla qė u pėrmenden mė lartė, rrallėherė kufizohen nė njė fushė betejė tė vetme. Pra ku shkojnė kėta njerėz pėr tė gjetur viktima kur nuk kanė shumė punė duke dėrguar spamm?...Pra, natyrisht tek rrjeti social numėr njė nė botė. Po pra, Facebook me miliona pėrdoruesit e tij dhe platformat e ėmbla pėr tė krijuar aplikacione e bėjnė vendin mė tė pėrshtatshėm pėr tė vendosur njė biznes tė mirė pėr spamerė.

Trend Micro ka kuptuar shumė vjedhje tė informatave tė cilat i kanė tėrhequr njerėzit drejt ueb faqeve mashtruese Facebook, nė mėnyrė qė tė vjedhin informata prej tyre. Por tani gjėrat kanė ndryshuar dhe peshkatarėt e informatave tuaja po e bėjnė punėn e tyre prej sė brendshmi.

Deri mė tani hulumtuesit pranė Trend Micro kanė zbuluar tri aplikacione qė funksionojnė nė platformėn e aplikacioneve tė Facebook. Ato mund tė vendosin paralajmėrime nė kohėn tuaj tė funksionimit, sikurse tė ishin aplikacione legale. Por peshkimi real bėhet jashtė faqes dhe pamja qė ofrohet ėshtė vėrtetė, vėrtetė shumė bindėse dhe pastaj ju ktheheni
pėrsėri prapa tek profili juaj nė Facebook. Duken mjaftė aplikacione tė pafajshme, por nė momentin qė ju fusni kredencialet tuaja, mundeni vetėm tė paramendoni planet qė i ka dikush me to.

Nė momentin qė Facebook kupton se diēka e tillė ėshtė duke ndodhur, aplikacioni automatikisht fiket shumė shpejt. Por ato mund tė paraqiten sėrish, me emra tė ndryshėm dhe me mashtrimet e njėjta. Si tė mbroni veten?
Shumė antivirus pėrfshijnė disa elemente tė mbrojtjes kundėr peshkimit, por ju gjithashtu mund tė pėrdorni edhe mbrojtje shtesė pėrmes WebOftrust ose pėrmes LinkScanner tė AVG-s. Ata do tė ju lajmėrojnė menjėherė me paralajmėrime tė mėdha dhe me shenja tė kuqe, kur ju gjendeni nė njė ueb faqe qė ėshtė e rrezikshme.

Pėrveē kėsaj
keni kujdes ēfarė aplikacione instaloni dhe sigurohuni qė ju fusni vetėm nė Facebook.com emrin e pėrdoruesit dhe fjalėkalimin. Nėse domeni nė shiritin e adresės sė shfletuesit tuaj nuk pėrshtatet, keni kujdes!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
A e dini se disa aplikacione nė Facebook ju vjedhin tė dhėnat?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shkenca dhe jeta :: Informatikė dhe Internet-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | identifikimi