MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Rastėsi apo inteligjencė?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
stilltoni
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 21
Join date : 02/05/2008
Location : Italy

MesazhTitulli: Rastėsi apo inteligjencė?   Tue May 06, 2008 1:18 am

Rastėsi apo inteligjencė?
ANALYS
Universiteti i Torontos

Vėrtet, kjo gjithėsi shfaq njė perspektivė tė rendit dhe vazhdimėsisė. Pėr shembull, ne mund tė vėshtrojmė rregullsinė e madhe me tė cilėn trupat qiellorė pėrcjellin orbitėn precize, dhe tė mahnitemi me mėnyrėn nė tė cilėn uji i detrave sillet deri te toka nga retė qė i lėvizin erėrat, tė cilat sipas radhės janė tė formuara me avullimin e ujit; pa kėtė plotėsim, jeta do tė ishte e pamundur. Ne po ashtu mahnitemi me modelet migruese tė shumė llojeve, pėrfshirė ngjalat e posalindura qė udhėtojnė me mijėra milje oqeanike qė tė strehohen nė rrymat (rrjedhat) e veta lokale, dhe tė bletėve, tė cilat pėrdorin dritėn e diellit pėr navigim nė kėrkimin e tyre pėr nektar. Ne mund tė mendojmė nė atė se pse tė gjitha gjėrat e gjalla ekzistojnė nė ēifte, dhe tė sodisim mbi optimumin e proceseve qė pėrfshijnė tėrė universin. Madje, edhe ndryshimet e jashtėzakonshme minutore do tė ērregullonin balancimet nė natyrė; fundja, sikur orbita e tokės tė kthehej pak nė cilėndo anė, uji dhe format rezultuese tė jetės s’do tė paraqiteshin. Nė tė vėrtetė, nė vėshtrojmė njė unitet nė ligjet e kozmosit. Pėrmes spektrumit tė shtrirjes jetėsore dhe tė pajetė, prej grimcave subatomike mikrokozmike deri te zgjerimi makrokozmik i vetė universit, integrimi manifestohet nė ēdo nivel.Tė menduarit mund tė na ēojė deri te pyetjet pėrkatėse: A do tė mund tė ngrihej njė rend pėrfshirės i tillė thjesht nga rastėsia e paqėllimtė? Apo, a do tė mund tė ishte ndonjė shpikės intelegjent i kėtij koleksioni spektakular i formave jetėsore dhe tė pajetė – njė pėrpilues qė ka mundur t’i zhvillojė ato pėrmes proceseve qė tek mbetet tė vendosen (zbulohen) plotėsisht? Cilat konkludime janė evidente?A ka mundėsi qė tė gjitha shkronjat nė kėtė fletė tė ndahen vetvetiu rastėsisht, qė tė formojnė kėto fjali tė strukturuara dhe tė kuptimplota? Si atėherė mundet qė qenia njerėzore – me vesh, sy dhe mendje – tė jetė formuar rastėsisht? A ėshtė e besueshme qė njė univers i pafund me miliarda galaksione tė panumėrta te ketė evuluar rastėsisht? A nuk e tejkalon integrimi dhe kompleksiteti i njė qelize tė vetme atė tė njė letre tė thjeshtė me tė shkruar tė kuptueshėm nė tė, lere mė universi me tėrė atė qė pėrmban? (Posaēėrisht pasi universi poashtu pėrmban kėtė copė letre...!)Ne e dimė qė ne nuk jemi shkaku i vetės sonė, sepse zhvillimi embrional ėshtė i organizuar dhe drejtuar nė etapa nėn ligjet natyrore. Por i drejtuar nga ligjet e kujt? Rastėsisė? Apo inteligjencės?Ēka lidhur me shumėllojshmėrinė e qenieve tė pafundme? A do tė mund tė ishin kėto pėrgjegjėse pėr kėtė fabrikim kozmologjik? A nuk do tė ishte gjendja rezultuese e kėtij universi e ērregulluar dhe kaotike pėr shkak tė urdhėrave konfliktuozė tė kėtyre entiteteve tė pafundme e tė fuqishme, tė cilat do tė mundoheshin qė tė ngriheshin nė fronin e autoritetit nė rivalitet? Vėrtet, nė njė regjim tė tillė, do tė pritej tė shihnim njė mospėrputhje ne univers nė kundėrshtim me pėrputhjen. Nė vend tė shiut, ne pėrfytyrimisht do tė mund tė pėrjetonim njė rrebesh elefantėsh nga qielli. (Sigurisht qė ombrella nuk do tė ishte tmerrėsisht e dobishme nė njė gjithėsi tė tillė!) Nė njė skenar tė tillė sigurisht se do tė parashtrohej pyetja: cila nga krijesat e pafundme ėshtė paraqitur e para? Dhe pse? Nė anėn tjetėr, nėse njė shumėllojshmėri e tillė e qenieve tė pafundme do tė ishte nė njė harmoni tė pėrsosur gjatė tėrė kohės, atėherė s’do tė kishte nevojė pėr mė shumė se njė – e as qė ka ndonjė dėshmi.Nėse reagimi juaj ndaj hipotezės sė rastėsisė (krijimit tė paqėllimtė) dhe shumėllojshmėrisė (krijimit nga dy apo mė shumė qenieve) ėshtė negative, ateherė pėrgjigja jonė duhet tė shtrihet nė mes zeros dhe dyshit. Me fjalė tjera, mund tė jetė vetėm njė inteligjencė unike drejtuese – unike pėr shkak tė mospasjes sė gjysėm-zotave, ndėrmjetėsuesve, qenieve mistike inkarnuese, apo ndonjė tjetėr shoqėrues njerėzor ose jonjerėzor. Kjo inteligjencė e pafundme e vetme, atėherė, do tė ketė krijuar dhe zhvilluar tė gjitha gjėrat e gjalla dhe tė pajetė, si dhe vetė hapėsirėn/kohėn, dhe prandaj duhet qė tė jetė e pavarur prej saj.Nėse ky ėshtė konkludimi ynė, atėherė do tė thotė se format e panumėrta tė materies dhe energjisė, si dhe struktura psikologjike e qenies njerėzore duhet t’i jenė nėnshtruar ligjeve natyrore tė kėsaj inteligjence drejtuese tė vetme dhe tė pavarur.Krahas kėsaj varėsie tė pavullnetshme psikologjike tė qenieve njerėzore ndaj ligjeve tė caktuara natyrore, ne jemi tė pajisur me mendje e cila ka kapacitet qė vullnetarisht tė pyes dhe rezonojė. Personi i arsyeshėm do tė ishte tėrhequr nė mėnyrė natyrore deri te konkludimi logjik nė ekzistimin e njė shpikėsi unik, dhe si pasojė njė qėllimi kuptimplotė tė kėsaj ekzistence. Personi i tillė do tė jetonte me kėtė njohje, nė paqe me veten e tij apo saj dhe me pjesėn tjetėr tė natyrės.Vėrtet, njerėzit e arsyeshėm jetojnė dhe kanė jetuar pėrgjatė epokave nė tė gjitha pjesėt e botės. Ata mund tė gjenden duke jetuar nė mesin e xhunglave tė bollshme apo nė qytetet tona tė mėdha, tė populluara dendur dhe tė mbushura. Ajo qė do t’i dallonte individėt e tillė, do tė ishte angazhimi i arsyes si fundament i jetės. Nėse njerėzve tė tillė do t’u jepej njė emėr i cili gjuhėsisht tregon ‘nėnshtrimin e vullnetshėm paqėsor’ ndaj kėsaj inteligjence unike, dhe e cila pėrfshin tė gjitha kėto atribute, njė term i pėrshtatshėm nė njė gjuhė do tė ishte fjala Musliman.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.com
 
Rastėsi apo inteligjencė?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Rastėsia e Bashės, u martua nė 8 maj nė sallėn e Bashkisė

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Besimet fetare :: Komuniteti musliman-
Kėrce tek:  
Create a forum on Forumotion | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Free blog